stat

Mateusz Kusznierewicz w Fastnet Race

Załoga Yacht Club Sopot w słynnych regatach

19 maja 2017, 13:00
jag.

Yacht Club Sopot wystawi załogę w słynnych regatach dookoła wyspy Fastnet. Wśród 390 jachtów znalazł się 70-stopowy oceaniczny jacht regatowy Monster Project, który poprowadzi mistrz olimpijski - Mateusz Kusznierewicz. Najsłynniejszy klasyk w świecie żeglarstwa morskiego wystartuje w tym roku 6 sierpnia z angielskiego Cowes.Fastnet Race to największy klasyk w świecie żeglarstwa morskiego. Po raz pierwszy rozegrano go w 1925 roku. Do pokonania jest bardzo trudna pod względem nawigacyjnym trasa o długości 608 mil morskich.

- Przed nami wielkie wyzwanie. Najstarsze i najtrudniejsze regaty morskie w Europie. Spodziewamy się wymagających, wręcz ciężkich warunków. Popłyniemy na dużym regatowym jachcie. Bardzo się cieszę w jaki sposób udało nam się dobrać członków załogi pod kątem umiejętności i doświadczenia - podkreśla Mateusz Kusznierewicz, sternik Yacht Club Sopot.Tegoroczna lista startowa została zamknięta po zaledwie 4 minutach i 24 sekundach. Do Rolex Fastnet Race przyjęto 390 jednostek, w tym 70-stopowy oceaniczny jacht regatowy Monster Project, na którym popłynie 18-osobowa, sopocka załoga. Teraz przed nią szereg kwestii formalnych, którym trzeba sprostać przed startem. Oprócz szkoleń medycznych i kursów pełnomorskich, załoga powinna przepłynąć minimum 300 mil morskich w regatach kwalifikacyjnych. Z tego powodu już w lipcu planowane są starty w dwóch imprezach: St. Malo Race i Channel Race.
- Po niezwykle przewrotnych, koniec końców szczęśliwych, Regatach Heineken na Karaibach, realizujemy kolejne plany startów w wielkich regatach. Członkowie i przyjaciele Yacht Club Sopot bardzo entuzjastycznie podchodzą do kolejnych pomysłów - dodaje Kusznierewicz, który wcześniej z sukcesami startował w żeglarstwie olimpijskim. W igrzyskach wywalczył złoto (1996) i brąz (2004), a w klasach Finn i Star był też mistrzem świata.
Oprócz 42-latka miejsce na pokładzie zajmą m.in.: Guy Middleton, nawigator Royal Ocean Racing Club, Piotr Dauksza, uczestnik wielu wypraw morskich w tym regat Fastnet Race, Jacek Siwek - najbardziej doświadczony zawodowiec wśród amatorów czy Paweł Górski, jeden z założycieli Yacht Club Sopot.

6 sierpnia wyścig rozpocznie się w Cowes, które jest siedzibą słynnych klubów: Royal Ocean Racing Club i Royal Yacht Squadron. Następnie żeglarze popłyną na zachód, ku brzegom Irlandii, gdzie muszą okrążyć skałę Fastnet i obrać kurs z powrotem na wschód, by dotrzeć do Plymouth.

Przygotowania do imprezy sopockiej ekipy można śledzić na klubowej stronie internetowej.

jag.