Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 51:38. Seria porażek przerwana

Rafał Sumowski
12 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel DME inauguruje sezon żużlowy w Gdańsku. Kibice zobaczą je za darmo
Krystian Pieszczek i jego koledzy oddalili od siebie zagrożenie spadkiem do II ligi. Szans na awans też nie ma, gdyż play-off w tym roku się nie odbędzie. Krystian Pieszczek i jego koledzy oddalili od siebie zagrożenie spadkiem do II ligi. Szans na awans też nie ma, gdyż play-off w tym roku się nie odbędzie.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk pokonało u siebie Abramczyk Polonię Bydgoszcz 51:38. Żużlowcy przerwali tym samym serię trzech kolejnych porażek i praktycznie oddalili zagrożenie spadkiem do II ligi. Wciąż mogą zająć miejsce w pierwszej czwórce, ale szans na awans już nie ma, bo play-off w tym roku się nie odbędzie. eWinner 1. Ligę Żużlową wygra najlepszy zespół po fazie zasadniczej, do której końca zostały trzy kolejki.

Abramczyk Polonia Bydgoszcz Abramczyk Polonia Bydgoszcz
9. Jacob Thorssell 12 (3,3,2,2,2)
10. Peter Kildemand 5 (3,1,1,w)
11. Krystian Pieszczek 12+2 (2*,3,3,3,1*)

Przewodniczący Jury: Zbigniew Fiałkowski
W Bydgoszczy Wybrzeże wygrało 46:43, ale wtedy Polonia jechała bez kontuzjowanego lidera Bellego, a w składzie nie było jeszcze Batchelora. Gdańszczanie muszą dziś wygrać, aby oddalić od siebie zagrożenie spadkiem do II ligi.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Polonia Bydgoszcz. Żużlowcy zagrożeni spadkiem

Wybrzeże dziś bez Chmiela. Rezerwowy chyba na dobre stracił miejsce w składzie, w którym trener Berliński wystawił trzech juniorów.
W próbie toru udział wzięli Bellego i Huckenbeck oraz Pieszczek i Kildemand. Mecz poprzedziła minuta ciszy ku pamięci Jerzego Szczakiela, zmarłego niedawno pierwszego polskiego indywidualnego mistrza świata na żużlu.
I
Wyścig przerwany. Nierówny start, ostrzeżenie otrzymał Pieszczek. Każde kolejne będzie oznaczało wykluczenie.
bieg 5:1
I
[5:1] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Jacob Thorssell (3 pkt), Krystian Pieszczek (2 pkt), Kai Huckenbeck (1 pkt), David Bellego (0 pkt).

Start wygrał Thorssell. Słabiej Pieszczek, który dwukrotnie zmieniał się drugą lokatą z Huckenbeckiem. Podwójna wygrana gdańszczan na otwarcie. To rzadkość w tym sezonie, bo zazwyczaj gdańszczanie zaczynają mecze bardzo słabo.
II
[9:3] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Karol Żupiński (3 pkt), Tomasz Orwat (2 pkt), Piotr Gryszpiński (1 pkt), Nikodem Bartoch (0 pkt).

Ze startu 5:1 dla gdańszczan, ale nie potrafili zatrzymać szalejącego Orwata. Na trzecim okrążeniu bydgoszczanin minął Gryszpińskiego a do samej mety gonił Żupińskiego. Przerwa na równanie toru.
III
  Rasmus Jensen,
  Dawid Lampart,
  Kacper Gomólski,
  Troy Batchelor.
III
Gomólski zerwał taśmę. Mógł go zmylić stojak na taśmę, który ruszył się ze względu na podmuch wiatru. Tak uznał też arbiter, dlatego powtórka odbędzie się w pełnej obsadzie. Bardzo niecodzienna sytuacja.
III
Wyścig przerwany. Upadł Batchelor, który napędzał się pod bandą. Na prowadzeniu jechał Gomólski. Australijczyk wykluczony z powtórki.
bieg 3:2
III
[12:5] Wynik biegu: 2:3. Kolejność: Dawid Lampart (3 pkt), Kacper Gomólski (2 pkt), Rasmus Jensen (d2/0 pkt), Troy Batchelor (w/0 pkt).

Lampart wygrał start. Motocykl Jensena zdefektował w drugim łuku, gdy Duńczyk próbował gonić rywala. Gomólski miał za dużą stratę, aby powalczyć o wygraną.
IV
  Andreas Lyager,
  Nikodem Bartoch,
  Peter Kildemand.
Lyager jako rezerwa zwykła za Brzozowskiego.
bieg 4:2
IV
[15:8] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Peter Kildemand (3 pkt), Andreas Lyager (2 pkt), Karol Żupiński (1 pkt), Nikodem Bartoch (0 pkt).

Kidlemand wygrał start i pognał przed siebie. Ambitnie gonił go Lyager, ale nie miał szans.
Przerwa na równanie toru
V
  Krystian Pieszczek,
  Kai Huckenbeck.
Lyager jako rezerwa taktyczna za Brzozowskiego.
bieg 3:3
V
[18:11] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Krystian Pieszczek (3 pkt), Kai Huckenbeck (2 pkt), Andreas Lyager (1 pkt), Kacper Gomólski (0 pkt).

Huckenbeck lepiej w pierwszym łuku, ale na prostej skutecznie odbił prowadzenie Pieszczek. Gomólski gonił parę gości, ale strata była zbyt duża.
VI
  Troy Batchelor,
  Piotr Gryszpiński.
bieg 4:2
VI
[20:15] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: David Bellego (3 pkt), Rasmus Jensen (2 pkt), Troy Batchelor (1 pkt), Piotr Gryszpiński (0 pkt).

Jensen wygrał start, ale napędzający się po zewnętrznej Bellego "połknął" go na wyjściu z drugiego łuku.
VII
  Peter Kildemand,
  Tomasz Orwat.
bieg 4:2
VII
[24:17] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Jacob Thorssell (3 pkt), Dawid Lampart (2 pkt), Peter Kildemand (1 pkt), Tomasz Orwat (0 pkt).

Lampart wygrał start, ale Thorssell napędził się pod bandą i na prostej po wyjściu z łuku wyszedł na pierwsze miejsce. Dwa okrążenia później to samo próbował zrobić Kildemand, ale nieskutecznie. Duńczyk walczył do samej mety, ale bez powodzenia.
Przerwa na równanie toru.
VIII
  Andreas Lyager.
bieg 3:3
VIII
[27:20] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Rasmus Jensen (3 pkt), Andreas Lyager (2 pkt), Kai Huckenbeck (1 pkt), Karol Żupiński (0 pkt).

Dobrze wystartował Jensen. Żupiński walczył o trzecie miejsce, ale bydgoszczanie szybko mu odjechali. Huckenbeck miał na trasie problemy, ale zdołał spokojnie obronić się przed juniorem.
IX
  Jacob Thorssell.
Huckenbeck jako rezerwa taktyczna za Batchelora. Przerwa dla Huckenbecka, który wystartuje wyścig po wyścigu.
IX
Wyścig przerwany. Huckenbeck upadł w pierwszym łuku jadąc na ostatniej pozycji. Upadł bez kontaktu z rywalem, a więc jest wykluczony z powtórki.
bieg 3:3
IX
[30:23] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: David Bellego (3 pkt), Jacob Thorssell (2 pkt), Peter Kildemand (1 pkt), Kai Huckenbeck (w/0 pkt).

Popis Bellego, który po słabszym starcie minął Thorssella na prostej i uciekł gdańszczanom napędzając się po szerokiej. Znakomita jazda Francuza.
X
  Kacper Gomólski.
Orwat jako rezerwa taktyczna za Bartocha.
bieg 5:1
X
[35:24] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Krystian Pieszczek (3 pkt), Kacper Gomólski (2 pkt), Dawid Lampart (1 pkt), Tomasz Orwat (0 pkt).

Bardzo dobry start gdańszczan. Pieszczek wygrał z dużą przewagą, Gomólski do końca musiał oglądać się za Lampartem, ale podwójna wygrana nie była poważnie zagrożona.
XI
  David Bellego.
bieg 3:3
XI
[38:27] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Andreas Lyager (3 pkt), Jacob Thorssell (2 pkt), Kacper Gomólski (1 pkt), David Bellego (0 pkt).

Gomólski wygrał start, ale na drugim okrążeniu po zewnętrznej minął go Lyager. Gomólski spadł na trzecie miejsce i do końca musiał odpierać ataki Bellego. Wcześniej zabrakło zrozumienia między gdańszczanami, a niewiele brakowało, aby wyszli na 5:1. Jeden z ciekawszych wyścigów dnia, dużo walki w kontakcie zwłaszcza przez dwa pierwsze okrążenia.
XII
Lyager jako rezerwa taktyczna za Batchelora. Pojedzie wyścig po wyścigu, więc ma dodatkowe 2 minuty przerwy.
bieg 3:3
XII
[41:30] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Krystian Pieszczek (3 pkt), Andreas Lyager (2 pkt), Tomasz Orwat (1 pkt), Piotr Gryszpiński (0 pkt).

Fatalny start Gryszpińskiego, świetny Pieszczka. Ten drugi wygrał z ogromną przewagą.
XIII
  Dawid Lampart.
XIII
Wyścig przerwany. Na drugim okrążeniu upadł Lampart, który na wejściu w pierwszy łuk walczył o drugie miejsce z Kildemandem. Na prowadzeniu jechał Jensen. Chwilę wcześniej pojedynek na łokcie Kidlemanda z bydgoszczanami.
XIII
Sędzia długo analizował sytuację na powtórkach. Bardzo trudna do oceny. Kildemand wchodził przy krawężniku i wydaje się, ze delikatnie dotknął jadącego szerzej Lamparta. Jeśli kontakt był to absolutnie minimalny. Z powtórki wykluczony jednak zawodnik Wybrzeża.
13'
Wyścig przerwany ze względu na nierówny start. Bydgoszczanie jechali na 4:2. Ostrzeżenie dla Lamparta.
bieg 3:3
XIII
[44:33] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Rasmus Jensen (3 pkt), Dawid Lampart (2 pkt), Kai Huckenbeck (1 pkt), Peter Kildemand (w/0 pkt).

Jensen przegrał start, ale po wyjściu z pierwszego łuku świetnie zszedł do krawężnika i uciekł rywalom. Wygrał z dużą przewagą i zapewnił Wybrzeżu wygraną w meczu, a razem z nią punkt bonusowy za dwumecz.
XIV
Bellego jako rezerwa taktyczna za Batchelora
Lyager jako rezerw zwykła za Huckenbecka
bieg 4:2
XIV
[48:35] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Rasmus Jensen (3 pkt), Andreas Lyager (2 pkt), Kacper Gomólski (1 pkt), David Bellego (0 pkt).

Dobry start gdańszczan i podwójne prowadzenie, ale Gomólski dał się wyprzedzić na ostatnim okrążeniu. Znakomita szarża Lyagera, który zaatakował przy krawężniku.
XV
bieg 3:3
XV
[51:38] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: David Bellego (3 pkt), Jacob Thorssell (2 pkt), Krystian Pieszczek (1 pkt), Dawid Lampart (0 pkt).

Lepszy start gdańszczan, ale w pogoń rzucił się za nimi napędzający pod bandą Bellego i jeszcze na drugim okrążeniu wyszedł na pierwszą pozycję. Bardzo nierówny dziś Francuz, ale teraz zaimponował.
15'

8 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 11 2 0 9 428:559 4
Do PGE Ekstraligi awansuje zwycięzca rozgrywek, ostatni zespół spadnie z ligi. Play-off z udziałem 4 najlepszych drużyn po sezonie zasadniczym odbędzie się tylko, gdy kluby będą mogły wykorzystać pełną pojemność trybun.
Tabela wprowadzona: 2020-09-13

Wyniki 11 kolejki

• ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 51:38 (pierwszy mecz 46:43, bonus dla Wybrzeża)
  • Unia Tarnów - Start Gniezno 38:52 (50:40, bonus dla Startu)
  • Ostrovia - Orzeł Łódź 44:46 (38:52, bonus dla Orła)
  • eWinner Apator Toruń - Lokomotiv Daugavpils 54:36 (51:39, bonus dla Apatora)

Opinie (112) 7 zablokowanych

• Nędza.gomolski wszystkiego dobrego max 2 liga.nic więcej.

• 39 15

• Udalo sie (2)

Fuks tez sie liczy

• 16 19

• (1)

Gdzie te mądrale co pisali, że Polonia tu wygra? Jak pisałem, że ta super Polonia ledwo wygrała u siebie z Loko to mnie minusowali. Pieszczek, Jensen, Thorsell plus Buczkowski i Lindback i jadziem. Kildemandy i Gingery niestety out.

• 4 7

• Taaa, Buczek. Zaczął się coroczny koncert życzeń kibiców fantastów.

• 4 0

• Gomólski mimo wszystko do wymiany (4)

Na Thorsella nie dać się nabrać, a Pająk dla żużla się skończył.

• 46 9

• (2)

Podaj zmienników na ich miejsca.Nie takich wydumanych tylko takich którzy zechcą tu dobrze jeździć. Słucham.

• 5 0

• (1)

Fantaści podadzą Ci: Klindta, Tungate'a, Lindbeacka, Buczka, Zengotę, Kasprzaka i Prz.Pawlickiego. Aż dziwi mnie, że się ograniczają i nie wypisują Janowskiego, Dudka i Cieślaka w zestawie. Oczywiście jak bumerang wróci temat Ljunga i pewnie ponownie "fachowcy" będą dzielić się pewnymi informacjami, że jest już nasz :)

• 5 0

• Ljung już jeździ w GKSie

Czytając wpisy niektórych osób to Ljung jeździ u nas trzeci albo czwarty sezon. Może do pięciu razy sztuka :)

• 2 0

• Skład 2021

Zostawić Pieszczka i Gomólskiego. Gomólski powoli się odbudowuje, w przyszłym sezonie może jechać lepiej.
      Powalczyć o kogoś z duetu Krakowiak/Karczmarz, może Tonder. Wydaje się, że to są zawodnicy, którzy będą szli w górę. Może udałoby się przejąć Musielaka z Torunia, gdyby wymienili go na kogoś mocniejszego (a na rynku może być np. Kołodziej, Kasprzak, więc jest szansa, że Musielak będzie wolny). Podobno Szczepaniak obraził się na Rybnik. Miał kiedyś u nas jeździć, może warto do tego wrócić?

Zostawić Jensena, Kildemanda i Thorsella. Nie ma dla nich specjalnie sensownej alternatywy. Tzn oczywiście są lepsi zawodnicy (Klindt, Jakobsen, Ljung), ale mówmy o realnych transferach. Do tego dołożyć Lyagera - ten też będzie tylko się rozwijał. Ewewntualnie Bellego, jeśli uda się o niego wygrać konkurencję z innymi (a gość moim zdaniem może być ciekawy nawet dla Ekstraligi).