Żagle po polsku

2 września 2001 (artykuł sprzed 19 lat)
Pełnym sukcesem reprezentantów Polski zakończyły się zaliczane do Pucharu Świata zawody Idea Gdynia Sailing Days. Zawodnicy rywalizowali w dziewięciu klasach. We wszystkich najlepsi byli biało-czerwoni. W sześciu klasach walczono także o mistrzostwo Polski. Najlepszymi żeglarzami byli Maciej Grabowski (Laser) i Mateusz Kusznierewicz (Finn). Niespodzianką była trzecia lokata wicemistrza świata i Europy Przemysława Miarczyńskiego w klasie Mistral.

W gdyńskiej imprezie wystartowało 450 żeglarzy z 10 krajów.
Przed ostatnimi wyścigami pewni zwycięstwa byli Mateusz Kusznierewicz w Finnie i Maciej Grabowski w klasie Laser. Obaj wygrali większość wyścigów w swoich klasach. Kusznierewicz był najszybszy w 10 z 12 wyścigów. Jeszcze lepiej radził sobie zawodnik YKP Gdynia i członek Złotego Teamu 2004. Gdynianin tylko raz uległ rywalom. W pozostałych startach był bezkonkurencyjny.

- Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu - ,powiedział nam Maciej Grabowski. - Wygrałem 11 z 12 wyścigów, ale na wodzie moja przewaga nie była aż taka duża. Konkurenci byli dobrzy i rywalizacja była ciekawa, co z pewnością wpłynęło na poziom imprezy - dodał mistrz Europy.

Najbardziej zacięta była rywalizacja w klasie Tornado. Ostatecznie zwyciężyli Jacek Noetzel i Arkadiusz Hronowski, którzy jednym punktem wyprzedzili Brazylijczyków Mauricio Santa Cruz i Joao Carlosa Jordao i dwoma Rosjan Andrieja Kiriliuka i Walerego Uszakowa. Także tylko oczko dzieliło Tomasza Stańczyka i Tomasza Jakubiaka od drugich Rosjan Dmitrija Biereżkina i Michaiła Krutikowa w klasie 470. Wyrównana była walka o zwycięstwo w klasie Mistral wśród kobiet. Pierwsza Anna Graczyk wyprzedziła o dwa punkty Marzenę Okońską i Agatę Brygołę.

Tytuły mistrzów Polski rozdano w klasach: Finn, Laser, Europa, 470, 49er, Tornado i 730.

Zwycięzcy poszczególnych klas Idea Gdynia Sailing Days:

Finn: Mateusz Kusznierewicz (YKP Polski).
Laser: Maciej Grabowski (YKP Gdynia).
Europa: Weronika Glinkiewicz (Posnania), mężczyźni - Michał Kaczmarek (Pocztowiec TP SA Poznań).
470: Tomasz Stańczyk i Tomasz Jakubiak (Baza Mrągowo), kobiety - Katarzyna Tylińska i Marta Kaszałowicz.
49er: Paweł Kacprowski i Paweł Kuźmicki (AZS AWF Gdańsk).
730: Zbigniew Kania (Spójnia Warszawa).
Tornado: Jacek Noetzel i Arkadiusz Hronowski (SKŻ Hestia Sopot).
Mistral mężczyźni: Piotr Myszka (AZS AWF Gdańsk).
Mistral kobiety: Anna Graczyk (SKŻ Hestia Sopot).
Jachty morskie: Marek Mazurkiewicz "Sampo" (Sampo Sailing Team Szczecin).

Tomasz Łunkiewicz