Zagłębie Sosnowiec - VBW Arka Gdynia 87:74. Sensacyjna porażka koszykarek

mip.
16 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Morgan Bertsch była najskuteczniejszą koszykarką VBW Arki w Sosnowcu. Amerykanka zdobyła 19 punktów. Morgan Bertsch była najskuteczniejszą koszykarką VBW Arki w Sosnowcu. Amerykanka zdobyła 19 punktów.

VBW Arka Gdynia przegrała z Zagłębiem Sosnowiec w wyjazdowym meczu 3. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet 74:87 (16:26, 25:20, 18:20, 15:21). Podopieczne Gundarsa Vetry przez cały mecz musiały gonić wynik, a gdy w trzeciej kwarcie objęły prowadzenie to natychmiast je straciły. Później przespały początek ostatniej partii i przegrały w sezonie zasadniczym po raz pierwszy od 27 lutego 2019 roku!

GTK Gdynia - Pszczółka Lublin 66:80. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Zagłębie: Bogićević 20 pkt (2x3, 6 as., 6 zb.), Sagerer 19 (3x3, 7 zb.), Sutherland 19 (2x3, 6 zb., 5 p.), January 16 (9 zb., 7 as.), Wojtala 3 oraz Grzegorowska 4, Wojtylas 3 (1x3), Zuziak 3, Urbaniak-Dornstauder 0, Wnorowska 0

VBW ARKA: Bertsch 19 (9 zb.), Kastanek 12 (2x3), Kunek 11, Borkowska 2, Lundquist 2 oraz Begić 12 (9 zb.), Bernies 9 (1x3, 7 as.), Szymkiewicz 7, Podgórna 0, Dobrowolska 0

Mistrzynie Polski po środowej porażce w Eurolidze z Sopronem Basket wróciły na krajowy parkiet i pojechały do Sosnowca, gdzie miały wyeliminować błędy z areny międzynarodowej.

Żółto-niebieskie mecz rozpoczęły jednak słabo, bo od początku musiały gonić wynik. Po celnym rzucie Alice Kunek, serię 7:0 zanotowało Zagłębie i prowadziło 9:2. Indolencja rzutowa i indywidualne błędy sprawiły, że po 5 minutach Arka wciąż miała na koncie zaledwie dwa "oczka". Niemoc przełamała Kunek trafiając rzut z wyskoku.

Arka nieco zbliżyła się do gospodyń, jednak sosnowiczanki jeszcze przed końcem premierowej kwarty podwyższyły prowadzenie do 10 punktów (26:16). Na początku drugiej kwarty Arka traciła już do Zagłębia 12 punktów. Sygnał do odrabiania strat "trójką" dała Marissa Kastanek. Gospodynie nie składały jednak broni, ale w 17. minucie do wyrównania doprowadziła Kastanek (35:35).

VBW Arka Gdynia - Sopron Basket 71:86. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi

Wydawało się, że gdynianki pójdą za ciosem i obejmą prowadzenie. Nic bardziej mylnego. Seria 7:0 i znów Zagłębie miało wypracowaną zaliczkę, której nie oddało już do przerwy, mimo dobrej postawy Morgan Bertsch.

Drugą połowę od pięciu zdobytych punktów rozpoczęła Nina Bogićević, co sprawiło, że podopieczne Gundarsa Vetry znów miały do odrobienia 10 punktów. To im się jednak udało, głównie za sprawą Bertsch, która zdobyła 7 "oczek" oraz Kastanek. Mało tego, Arka po raz pierwszy objęła prowadzenie (55:51). Wystarczyła jednak niecała minuta i Zagłębie znów przejęło pałeczkę przodownictwa.

VBW Arka Gdynia - Polonia Warszawa 79:63. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi

Żółto-niebieskie nie radziły sobie z zagranicznymi koszykarkami z Sosnowca, które wypracowały Zagłębiu przewagę 7 punktów przed czwartą kwartą. Rotacja składem przez szkoleniowca Arki nie przynosiła pożądanego rezultatu. Zamiast tego gospodynie powiększały swoją przewagę. Niemoc mistrzyń Polski przerodziła się w prawdziwy nokaut. Na 5 minut przed końcem gdynianki przegrywały już różnicą 23 punktów!

Wprawdzie przed końcem przyjezdne nieco zniwelowały stratę, ale to było wszystko, na co było je stać. Tym samym Arka przegrała w ligowym sezonie zasadniczym po raz pierwszy od 27 lutego 2019 roku! Wtedy gdynianki uległy CCC Polkowice 52:61. W Sosnowcu zawiodły przede wszystkim rzuty zza łuku. Mistrzynie Polski trafiły zaledwie 4 z 22 prób (18 proc.) przy 10 Zagłębia (52 proc.).

Wyniki 3 kolejki

• GTK GDYNIA - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 66:80 (8:15, 25:30, 16:25, 17:10)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - VBW ARKA GDYNIA 87:74 (26:16, 20:25, 20:18, 21:15
  • Polonia Warszawa - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 73:84 (22:20, 16:17, 19:27, 16:20)
  • Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz - BC Polkowice 62:77 (14:23, 21:26, 16:16, 11:12)
  • Energa Toruń - Ślęza Wrocław 77:92 (16:20, 27:21, 11:27, 23:24)
  • Pauza: Enea AZS Politechnika Poznań