Zagraniczni piłkarze w niższych ligach w Trójmieście. Gdzie na mecz?

10 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent

Hiszpanie, Rumuni i Ukraińcy to piłkarze zza granicy, którzy występują w trójmiejskich klubach w niższych ligach piłkarskich. Gdzie i od jak dawana grają, a także jaki poziom reprezentują? Dlaczego w jednych klubach może być ich więcej, a w drugich mniej? O tym mówią nam trenerzy klubów z Trójmiasta. W weekend kolejne mecze ligowe, które bezpłatnie można obejrzeć.Sprawdź, o jakich sprawach pisaliśmy we wcześniejszych artykułach cyklu o niższych ligach piłkarskichW Trójmieście mamy 22 drużyny w najniższych ligach piłkarskich. Część z nich złożona jest nie tylko z Polaków, ale również z piłkarzy zagranicznych. Istnieje jednak przepis, który mówi, że we wszystkich ligach poza ekstraklasą, w trakcie meczu przebywać może tylko jeden piłkarz spoza Unii Europejskiej w drużynie. Dla niektórych zespołów może być to problematyczne ze względu na fakt, że najliczniejsza nacja to zawodnicy z Ukrainy.

Jaguar GdańskZdarzają się jednak wyjątki. Każdy może skierować odpowiednio uargumentowane pismo do Pomorskiego Związku Piłki Nożnej z prośbą o zniesienie panujących norm. Z takiego rozwiązania skorzystali działacze Jaguara Gdańsk.

- Uważam, że kluczowe trzymanie się przepisów w tym wypadku blokuje miejsca dla piłkarzy. Zwróciliśmy się do Pomorskiego ZPN o możliwość zniesienia tego przepisu. Udało się i otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź - mówi nam Marek Szutowicz, trener Jaguara Gdańsk.
Takim to sposobem w zespole jednocześnie może grać dwóch zawodników z Ukrainy. Jarosław Moroz w treningach uczestniczy od półtora roku, a od trzech lat w drużynie jest Roman Zalow. Ten drugi występował wcześniej w III-ligowym GKS Przodkowo.

- Zarówno Jarosław, jak i Roman dobrze zaaklimatyzowali się w drużynie. Do Polski przyjechali w celach zarobkowych, a obecnie pracują w firmie właściciela klubu i przynoszą wiele korzyści nie tylko drużynie, ale całemu klubowi. Kontynuują pasje z dzieciństwa, sami wcześniej grali na Ukrainie. Regularnie pojawiają się na treningach, dobrze dogadują się w szatni i są lubiani - dodaje szkoleniowiec.

Wyniki i relacja z V rundy Pucharu Polski na PomorzuKamionka SopotPodobny kolektyw tworzy Kamionka Sopot, w której od trzech lat występuje dwóch zawodników z Ukrainy: Serhii Berbat i Yevhen Tarasenko, jednak w przypadku A-klasowca przepis wciąż obowiązuje. Od roku natomiast skład uzupełnia Hiszpan Nacho Ignacio Carro. Cała trójka występuje w formacji pomocy, a do naszego kraju przybyli pracować.

- Nacho, jak na piłkarza z Półwyspu Iberyjskiego przystało jest świetnie wyszkolony technicznie, dlatego w naszym zespole odpowiada za rozgrywanie. Serhii natomiast to rygiel defensywny. Yevhen jest uniwersalnym zawodnikiem, który jeszcze wcześniej grał na dość wysokim poziomie w swoim kraju. Niestety jest problem, jeśli chodzi o naszych wschodnich przyjaciół, ponieważ w trakcie meczu ze względu na przepisy tylko jeden z nich może przebywać na boisku. To trochę dyskryminujące. Złożyliśmy pismo do Pomorskiego ZPN, ale spotkaliśmy się z odmową - mówi nam Krzysztof Bałut, prezes Kamionki Sopot.

PrzepisyCo zatem decyduje o decyzji zniesienia dyrektywy?

- Taką prośbę trzeba bardzo dobrze udokumentować. W województwie pomorskim tylko Jaguar Gdańsk otrzymał takowe pozwolenie. Włodarze przekonali nas faktem, że obaj obywatele Ukrainy angażują się w życie i rozwój klubu. Nie mogą być jedynie graczami, ale również trenerami w drużynach młodzieżowych czy pracownikami klubu i odpowiadać za jego reputację. Przede wszystkim nie mogą zabierać miejsca w składzie lokalnym piłkarzom - mówi nam Mateusz Wiech, członek Komisji Dyscyplinarnej w Pomorskim ZPN.

Aż trzy kluby z Gdyni w B-klasieSopocka Akademia PiłkarskaOleksander Yurchak z Ukrainy występuje również w Sopockiej Akademii Piłkarskiej. Napastnik dołączył do niej przed rundą wiosenną ubiegłego sezonu i szybko odnalazł się w nowej drużynie.

- Oleksandr do Polski przyjechał głównie do pracy. Piłka nożna to nasza wspólna pasja, dlatego fajnie, że chce ją kontynuować w ramach rekreacji. Jest bardzo silny psychicznie, wytrzymały, zwrotny, ma świetne przyspieszenie, a jego głównym atutem jest lewa noga - wyjaśnia Adam Kozubski, trener SAP.

Bałtyk GdyniaW III-ligowym mamy natomiast zawodnika z Rumunii. Laurentiu Iorga latem dołączył do zespołu z aspiracjami do awansu na wyższy poziom rozgrywkowy. Co ciekawe, 31-latek ma za sobą ciekawą przeszłość. W 2011 roku grał w Lidze Mistrzów z m.in. z Manchesterem United czy Benficą Lizbona.

- Wierzę, że dopóki żyjesz, zawsze możesz nauczyć się czegoś nowego. Mam nadzieję, że gdy zakończy się moja przygoda z Bałtykiem, uznam to za piękne doświadczenie i będę o tym mógł wspominać w przyszłości z wielką przyjemnością. Chciałbym zaliczyć to jako udany etap mojego życia - mówi nam były młodzieżowy reprezentant Rumunii.

Laurentiu Iorga od Ligi Mistrzów do III ligi - wywiadPonadto w biało-niebieskich barwach występuje Maksym Demiańczuk z Ukrainy. Zawodnik, który w Polsce gra od 2015 roku wymienia różnice między poziomem w obu krajach.

- Moim zdaniem w Polsce nie ma wielkiej różnicy, np. między trzecią, a drugą i drugą, a pierwszą ligą, tu każdy może wygrać z każdym. Na Ukrainie natomiast przeskok między ligami jest ogromny. Myślę, że nie ma co porównywać. Po wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnich latach, poziom jednak nieco spadł. Tak naprawdę pojedyncze zespoły, jak Szachtar Donieck czy Dynamo Kijów trzymają utrzymują cały czas tę samą miarę - wyjaśnia zawodnik Bałtyku Gdynia.
MECZE Z UDZIAŁEM TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW W NAJBLIŻSZEJ KOLEJCE:
III Liga
BAŁTYK GDYNIA - Górnik Konin, sobota, godz. 17, ul. Kazimierza Górskiego 10
SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
LECHIA II GDAŃSK - GEDANIA, sobota, godz. 11, ul. Romualda Traugutta 29
ARKA II GDYNIA - Cartusia Kartuzy, niedziela, godz. 11, ul. Kazimierza Górskiego 10
JAGUAR GDAŃSK - Gwiazda Karsin, sobota, godz. 13, ul. Budowlanych 49
SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
BAŁTYK II GDYNIA - GKS Kolbudy, niedziela, godz. 17, ul. Kazimierza Górskiego 10
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - MKS Władysławowo, sobota, godz. 16, ul. 23 Marca
SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA V LIGI

A klasa
Kaszubia Starzyno - OGNIWO SOPOT, sobota, godz. 15
KAMIONKA SOPOT - OKS Janowo, niedziela, godz. 14:30
LZS Bojano - AS POMORZE, sobota, godz. 15
Wisła Długie Pole - POLONIA GDAŃSK, sobota, godz. 16
GTS Goszyn - PORTOWIEC GDAŃSK, sobota, godz. 15
pauzuje: GEDANIA II
SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPA I
SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPA II

B klasa
POMORZANIN GDYNIA - ORUŃSKI KP, sobota, godz. 19, ul. Olimpijska 5
GKS Linia - SANTOS GDAŃSK, niedziela, godz. 14
MORENA GDAŃSK - AP KP GDYNIA, niedziela, godz. 11, al. gen. Józefa Hallera 201
Amigo Przyjaźń - UKS KLUKOWO, niedziela, godz. 13
KP GDYNIA - JAGUAR II GDAŃSK, niedziela, godz. 19, ul. Olimpijska 5
SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPA II

Centralna Liga Juniorów U-18
LECHIA GDAŃSK - Korona Kielce, niedziela, godz. 13, ul. Romulada Traugutta 29
ARKA GDYNIA - UKS SMS Łódź, sobota, godz. 13, ul. Kazimierza Górskiego 10
SPRAWDŹ TERMINARZ CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW