Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Eryk Jóźwiak: Skład z myślą o PGE Ekstralidze

23 listopada 2020, 12:30
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

- To silny zespół, taki jaki sobie zaplanowałem. Złożyliśmy go przyszłościowo, a więc tak, aby w razie awansu do PGE Ekstraligi, mieć gotowy trzon drużyny - mówi Eryk Jóźwiak. Menedżer Zdunek Wybrzeże Gdańsk opowiedział nam o tym jak ma wyglądać rywalizacja wśród żużlowców i przyznał, że przed sezonem zamierza jeszcze uzupełnić kadrę o juniora.Krzysztof Cegielski: Brak awansu Zdunek Wybrzeże będzie zawodemRafał Sumowski: Pierwsze reakcje na zatrudnienie dotychczasowego mechanika w roli menedżera Zdunek Wybrzeże Gdańsk niekoniecznie były panu przychylne. Zdecydowanie zyskał pan u kibiców po skompletowaniu kadry na nowy sezon. To pana pierwszy sukces?

Eryk Jóźwiak: Staram się odcinać od komentarzy i z reguły ich nie czytam. Mam swój plan, który chcę zrealizować. Pierwszy etap, czyli budowa składy, jest wykonany w stu procentach. Mam skład, który chciałem. Chcemy jeszcze uzupełnić formację juniorską po odejściu Karola Żupińskiego, ale z tym jest problem wszędzie, skoro kluby z ekstraligi wyrywają juniorów z jej zaplecza czasami wręcz na siłę. Mamy całą zimę, aby zająć się tym tematem. W grę wchodzi wypożyczenie dodatkowego juniora z innego klubu, bądź jeszcze jedna opcja, którą na razie zachowam dla siebie.

Pojawiły się opinie, że jesteście faworytem do awansu. Pełna zgoda czy to opinie trochę na wyrost?

To silny zespół, taki jaki sobie zaplanowałem. Czy jesteśmy faworytem? Na ten moment faworytów jest ośmiu, wszystkie zespoły stoją w jednej linii. Na pewno widzę nas w czubie tabeli. Każda drużyna ma mocne i słabsze strony, ale nie ma takiej, której szczególnie bym się obawiał. Musimy skoncentrować się na swojej pracy i w stu procentach wykorzystać potencjał, który mamy. Każdy musi dbać o swoje, a dopiero później zajmować się rywalami.

Karol Żupiński opuszcza Zdunek Wybrzeże Gdańsk. 240 tys. zł za transfer żużlowcaOprócz zawodników, których zakontraktowaliście, przewijały się inne nazwiska. Kogo pan chciał jeszcze w zespole?

Był temat Davida Bellego, ale Francuz szybko nam zakomunikował, że jeśli Polonia się utrzyma, zostaje w Bydgoszczy. Bardzo chciałem Olega Michaiłowa, lecz pewnych tematów zwyczajnie nie mogliśmy przeskoczyć. Ma ważny kontrakt w Lokomotivie Daugavpils, a Łotysze nie wyrazili zgody na transfer. Rozważaliśmy też pozyskanie Wiktora Trofimowa, ale wolał obrać kierunek na południu Polski, a my nie chcieliśmy się o niego licytować. Skład zamknęliśmy Michałem Gruchalskim i moim zdaniem to dobry ruch, który w dodatku zwiększa nam pole manewru na wypadek kontuzji któregoś z Polaków. Jestem bardzo zadowolony z transferów.

Wybór zawodników na pozycjach U-23 i U-24 jest dość szeroki: Gruchalski, Lukas Fienhage, Drew Kemp i Aleksandr Kajbuszew. Hierarchia jest już ustalona czy poznamy ją po pierwszych treningach?

Mam hierarchię, którą na razie zostawię dla siebie. Wiosną ją zweryfikujemy, ale treningi na pewno nie przyjmą formy castingów. Chłopaki mają spokojnie przygotować się do sezonu. Jeśli ktoś będzie miał problemy lub ktoś wystrzeli z formą, zmienimy plany. Lukas Fienhage ma już także klub w II lidze, bo w Poznaniu będzie mógł startować jako gość. Takie opcje również są dla nas bardzo istotne.

Michał Gruchalski zamknął skład żużlowców na sezon 2021Czy ma pan już w głowie układ par?

Montując skład mniej więcej wiedziałem kogo z kim widzę w parze. Mam na to plan, ale wiosenne treningi pokażą czy to, co sobie wymyśliłem, będzie się pokrywać z rzeczywistością. Muszę zobaczyć jak zawodnicy będą współpracować ze sobą na torze i poza nim, jak się ze sobą czują. Kluczowa będzie oczywiście ich forma sportowa. To nie jest tak, że zestawiamy pary patrząc tylko na pierwsze wyścigi, bo później tabela biegowa zmienia ten układ. Nie mogę patrzeć tylko na pierwszy wyścig, muszę myśleć także o dziesiątym czy dwunastym. To bardziej skomplikowane i wymaga wielu analiz dokonywanych na bieżąco.

Planujecie zgrupowanie przed sezonem?

Raczej krótkie, w formie integracji, aby zespół lepiej się poznał. Zobaczymy na ile pozwolą warunki związane z pandemią. Zawodnicy do sezonu przygotowują się indywidualnie według własnych planów, ale mają też wytyczne z klubu. Wszystko będzie monitorowane zdalnie przeze mnie, Piotra Szymko oraz Jarosława Hulko, który od lat pomaga nam z przygotowaniem fizycznym zawodników.

Załóżmy, że awansujecie do PGE Ekstraligi. Będzie na czym budować zespół?

Złożyliśmy zespół przyszłościowo, aby w razie awansu, mieć gotowy trzon. Jeśli osiągniemy ten cel, wzmocnimy go na tyle, na ile rynek pozwoli. Nie przewiduję jednak w tym przypadku jakiejś dużej rewolucji.

Daria Szwaba spod żużlowej taśmy do konkursu Miss Polonia 2020. Galeria fotoZawodnicy będą przenosić się do Gdańska czy raczej dojeżdżać na mecze i treningi?

Wszystko wedle ich potrzeb. Jakub Jamróg będzie miał w Gdańsku swój warsztat i dojeżdżając do nas nie będzie musiał wozić całego sprzętu. Wiktor Kułakow ma bazę w Ciechocinku. W każdym wypadku to jest kwestia indywidualna. Największy znak zapytania w tej kwestii to Drew Kemp. Jeśli ruszy liga angielska, przyjedzie do nas przed sezonem, ale w trakcie sezonu będzie przebywał głównie na Wyspach Brytyjskich. Jeśli w Anglii nie wystartują, jest plan, aby przeniósł się do Gdańska i był na miejscu.

Gdańscy kibice wciąż mają sentyment do Brytyjczyków, choć od czasu Marvyna Coxa i Steve'a Schofielda żaden z nich nie zrobił tu furory. Z Kempem może być inaczej?

Ten chłopak ma potencjał i zrobimy wszystko, aby go wyzwolić. On bardzo chce pokazać się na kontynencie. Wszystko w jego rękach, zobaczymy czy wystarczy mu determinacji. Bardzo chciałbym, aby wyskoczył z formą. Chcemy patrzeć przyszłościowo stąd mamy tylu zawodników poniżej 24. roku życia. Liczę na to, że z tej grupy wyłonią się tacy, z którymi będziemy mogli współpracować przez lata.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - ruchy kadrowe przed sezonem 2021
Przyszli:

Michał Gruchalski (poprzedni klub: Unia Tarnów), Kevin Juhl Pedersen (paszport: Dania, umowa bez aneksu finansowego), Drew Kemp ( Anglia, umowa na dwa sezony) Lukas Fienhage (Niemcy, Wolfe Wittstock), Jakub Jamróg (Motor Lublin), Wiktor Kułakow (Rosja, eWinner Apator Toruń), Eryk Jóźwiak (menedżer), Piotr Szymko (trener młodzieży)

Zostają:
Alan Szczotka (wypożyczenie na kolejny sezon ze Stali Gorzów), Krystian Pieszczek (przedłużenie umowy na sezon 2021), Rasmus Jensen (Dania, przedłużenie umowy na sezon 2021), Piotr Gryszpiński (ważny kontrakt), Amadeusz Szulist (ważny kontrakt), Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia, ważny kontrakt), Aleksandr Kajbuszew (Rosja, ważny kontrakt)

Odeszli:
Karol Żupiński (koniec kontraktu, nowy klub: eWinner Apator Toruń), Robert Chmiel (koniec kontraktu, PSŻ Poznań), Jacob Thorssell (Szwecja, koniec kontraktu, Kolejarz Opole), Peter Kildemand (Dania, koniec kontraktu, Start Gniezno), Kacper Gomólski (koniec kontraktu, ROW Rybnik), Mikkel Bech (Dania, koniec kariery), Mirosław Berliński (trener, będzie pełnił rolę kierownika drużyny)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - aktualny skład