Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Michał Gruchalski: Nie będę rezerwowym

25 listopada 2020, 11:55
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

- W nadchodzącym sezonie mam coś do udowodnienia. Chcę być mocnym punktem drużyny jako zawodnik do lat 24. Nie biorę pod uwagę jazdy jako rezerwowy - mówi Michał Gruchalski, nowy żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk. "Misiek" nad morze przeniósł się z Unii Tarnów, której działacze zarzucili mi, że sztucznie przeciągał z nimi negocjacje, aby odzyskać zaległe pieniądze. - Ktoś próbuje zrobić ze mnie idiotę - skwitował zawodnik, który teraz zamierza zapracować na powrót do PGE Ekstraligi.Michał Gruchalski zamknął skład Zdunek Wybrzeże Gdańsk na sezon 2021. 22-latek podpisał umowę z gdańskim klubem po tym, gdy stało się jasne, że nie uda się pozyskać Olega Michaiłowa z Lokomotivu Daugavpils.

Kibice czerwono-biało-niebieskich pozytywnie przyjęli transfer "Miśka", a menedżer Eryk Jóźwiak podkreślił, że krajowy zawodnik daje większe pole manewru na wypadek kontuzji któregoś z polskich seniorów, których w meczowym składzie musi być przynajmniej dwóch.

- Cieszę się, że kibice dobrze przyjęli mój transfer i dziękuję za miłe powitanie. Chcę być mocnym punktem drużyny jako zawodnik do lat 24. Nie biorę pod uwagę jazdy jako rezerwowy - mówi wychowanek Włókniarza Częstochowa.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Eryk Jóźwiak: Skład z myślą o PGE EkstralidzeGruchalski jako zawodnik pod numerami 8 i 16 startował w zeszłym roku w Unii Tarnów. Nie mógł jednak liczyć na regularną jazdę. Choćby w meczach przeciwko Wybrzeżu, nie wystartował w ani jednym wyścigu. Cały sezon skończył z zaledwie 38 wyścigami na koncie (średnia biegowa 1,447). A przecież po to zszedł na zaplecze PGE Ekstraligi po ukończeniu wieku juniora, aby mieć okazję do częstej jazdy.

- W nadchodzącym sezonie mam coś do udowodnienia. Poprzednie rozgrywki dużo mnie nauczyły. W Gdańsku będę miał spokojniejszą głowę. Mam nadzieję, że się odbuduję i złapię stabilizację. Chciałbym wrócić do PGE Ekstraligi, ale nie wiem w jakim czasie. Oby jak najkrótszym - mówi zawodnik, który wydaje się faworytem w rywalizacji o miejsce w składzie z Lukasem Fienhage, Drew Kempem i Aleksandrem Kajbuszewem.

Michał Gruchalski żużlowcem Zdunek Wybrzeże GdańskMichał z Tarnowem pożegnał się w dość kontrowersyjnych okolicznościach. Działacze Unii publicznie zarzucili mu, że prowadził negocjacje z dotychczasowym klubem tylko po to, aby odzyskać zaległe pieniądze za poprzednie rozgrywki. Gdy je otrzymał, podpisał kontrakt w Gdańsku, choć miał zostać w Unii.

- Ktoś próbuje zrobić ze mnie idiotę. Sprawa była jasna - jeśli dostanę zaległe pieniądze za poprzedni sezon i potwierdzenie, że określoną kwotę za podpis pod nową umową otrzymam przed sezonem, zostaję w Tarnowie. Żaden z warunków nie został spełniony w ustalonym terminie, więc na co miałem czekać? - komentuje Gruchalski.

Krzysztof Cegielski: Brak awansu Zdunek Wybrzeże będzie zawodem"Misiek" w nadchodzącym sezonie zamierza skupić się na lidze polskiej. Żużlowiec połowę bazy sprzętowej ma stałe w Częstochowie i najczęściej na mecze do Gdańska będzie przyjeżdżał spod Jasnej Góry. Liczy jednak na to, że szybko odnajdzie się w nowych realiach.

- Trochę kilometrów mam, ale od samego domu po Gdańsk, prowadzi autostrada. W Wybrzeżu znam się z każdym z chłopaków. Na szczęście nowy regulamin stanowi, że jako zawodnik do lat 24 będę jechał w parze z każdym z nich, więc nie będę miał dylematu. Nasz skład wygląda fajnie, ale wszystko zweryfikuje tor - kończy 22-latek.

Daria Szwaba spod żużlowej taśmy do konkursu Miss Polonia 2020. Galeria fotoZdunek Wybrzeże Gdańsk - ruchy kadrowe przed sezonem 2021
Przyszli:

Michał Gruchalski (poprzedni klub: Unia Tarnów), Kevin Juhl Pedersen (paszport: Dania, umowa bez aneksu finansowego), Drew Kemp ( Anglia, umowa na dwa sezony) Lukas Fienhage (Niemcy, Wolfe Wittstock), Jakub Jamróg (Motor Lublin), Wiktor Kułakow (Rosja, eWinner Apator Toruń), Eryk Jóźwiak (menedżer), Piotr Szymko (trener młodzieży)

Zostają:
Alan Szczotka (wypożyczenie na kolejny sezon ze Stali Gorzów), Krystian Pieszczek (przedłużenie umowy na sezon 2021), Rasmus Jensen (Dania, przedłużenie umowy na sezon 2021), Piotr Gryszpiński (ważny kontrakt), Amadeusz Szulist (ważny kontrakt), Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia, ważny kontrakt), Aleksandr Kajbuszew (Rosja, ważny kontrakt)

Odeszli:
Karol Żupiński (koniec kontraktu, nowy klub: eWinner Apator Toruń), Robert Chmiel (koniec kontraktu, PSŻ Poznań), Jacob Thorssell (Szwecja, koniec kontraktu, Kolejarz Opole), Peter Kildemand (Dania, koniec kontraktu, Start Gniezno), Kacper Gomólski (koniec kontraktu, ROW Rybnik), Mikkel Bech (Dania, koniec kariery), Mirosław Berliński (trener, będzie pełnił rolę kierownika drużyny)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - aktualny skład

Który z żużlowców do lat 24 będzie najsilniejszym punktem Wybrzeża?
18%

Lukas Fienhage

62%

Michał Gruchalski

11%

Aleksandr Kajbuszew

9%

Drew Kemp

zakończona

łącznie głosów: 354