Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Nowy rywal w lidze. Żużlowcy pojadą do Niemiec

4 października 2021, 15:25
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

W tym roku najdalej ma mecz ligowy żużlowcy Wybrzeża musieli jechać do Krosna (650 km). W nowym sezonie w drodze do niemieckiego Landshut trzeba będzie pokonać aż 1100 km. Więcej zdjęć (1)

W tym roku najdalej ma mecz ligowy żużlowcy Wybrzeża musieli jechać do Krosna (650 km). W nowym sezonie w drodze do niemieckiego Landshut trzeba będzie pokonać aż 1100 km.

fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

W tym roku najdalej ma mecz ligowy żużlowcy Wybrzeża musieli jechać do Krosna (650 km). W nowym sezonie w drodze do niemieckiego Landshut trzeba będzie pokonać aż 1100 km.

fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

Zdunek Wybrzeże Gdańsk w sezonie 2022 będzie rywalizowało w eWinner 1. Lidze Żużlowej z zespołem z Niemiec. Beniaminkiem rozgrywek będzie Trans MF Landshut Devils. W drodze na mecz wyjazdowy będzie trzeba pokonać rekordowe 1100 km. Dodatkowe koszty powinny ograniczyć się do noclegu drużyny, a jedyny problem może stanowić pandemia. - Restrykcje w Niemczech są dużo bardziej rygorystyczne niż w Polsce i niewykluczone, że dostosowanie się do nich przysporzy nam pracy i kosztów - mówi menedżer Eryk Jóźwiak.Krystian Pieszczek zamienia Zdunek Wybrzeże na ROW RybnikZdunek Wybrzeże Gdańsk poznało już komplet rywalki na kolejny sezon w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Do PGE Ekstraligi awansowała Arged Malesa Ostrów, która na zapleczu zastąpi spadkowicz Falubaz Zielona Góra. Z kolei w miejsce relegowanej do II ligi Unii Tarnów, w sezonie 2022 grono rywali gdańszczan uzupełni Trans MF Landshut Devils.

Zespół z Niemiec wygrał rozgrywki II ligi pokonując w finale Kolejarza Opole. Na zapleczu elity będzie pierwszym zagranicznym zespołem od czasu Lokomotivu Daugavpils, który spadł z ligi w poprzednim sezonie. To oznacza, że po roku przerwy, Wybrzeże znów czekał będzie przynajmniej jeden wyjazd zagraniczny.

- To będzie najdalszy wyjazd w sezonie. Do Landshut mamy 1100 km, gdy w ostatnich latach najdalej było do Daugavpils, 720 km. Niecałe 700 w tym roku jeździliśmy do Krosna - przyznaje menedżer Wybrzeża Eryk Jóźwiak.
Zagraniczni rywale gdańskich żużlowców w lidze
Lokomotiv Daugavpils (Łotwa): 2006 II liga, 2008, 2010-11, 2013, 2016-20 I liga
Speedway Miszkolc (Węgry): 2006 II liga, 2010 I liga
Ukraina Równe (Ukraina): 2006 II liga

Opiekun gdańskiej drużyny przyznaje, że wyjazd do Niemiec w normalnych okolicznościach nie wymagałby specjalnie większej logistyki. W dobie pandemii, może jednak być inaczej.

- Jeździłem do Landshut przez dwa lata, jeszcze jako mechanik Renata Gafurowa. W normalnych okolicznościach wystarczy zarezerwować jeszcze hotel na nocleg przed zawodami. To jest koszt, który nie przekroczy 1800 zł. Jedzie się głównie autostradami, a jako że jest strefa Schengen, nikt nie zatrzymuje cię na granicy. Problem stanowi pandemia. Restrykcje w Niemczech są dużo bardziej rygorystyczne niż w Polsce i niewykluczone, że dostosowanie się do nich przysporzy nam pracy i kosztów. Na razie to jednak wróżenie z fusów, bo to kolejnego sezonu jeszcze wiele może się zmienić jeśli chodzi o sytuację na świecie - wyjaśnia Jóźwiak.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Jakie transfery u żużlowców? Kandydaci do jazdyDotychczas gdańscy żużlowcy w ligowych rozgrywkach pojedynkowali się z trzema zagranicznymi rywalami. Oprócz regularnie startującego w I lidze Lokomotivu Daugavpils, ścigali się z Ukrainą Równe i Speedway Miszkolc, także w najniższej klasie rozgrywkowej. Przypomnijmy, że obecnie zagraniczna drużyna nie może awansować do ekstraligi. Ofiarą przepisu padł Lokomotiv, który wygrał rozgrywki I ligi w 2015 i 2016 roku.

- Największe "przeboje" były z wyjazdem na Ukrainę. Pomimo posiadania kompletu dokumentów, celnicy potrafili zatrzymywać żużlowców i mechaników na granicy nawet przez 2 godziny. Trzeba było opróżniać całe busy, włącznie z wyciąganiem motocykli - wspomina menedżer Wybrzeża.

Szalona podróż żużlowca Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Uniknął kwarantanny, sen na podłodzeNiewykluczone, że część żużlowców zdecyduje się na podróż do Niemiec samolotem, a busami będą podróżować mechanicy. Gdańscy żużlowcy niejednokrotnie preferowali takie rozwiązanie, gdy wracali ze startów w międzynarodowych zawodach.

Zdarzały się też tak spektakularne rozwiązania. W 2010 Renat Gafurow przyleciał na mecz do Rzeszowa awionetką z zawodów Drużynowego Pucharu Świata. Z kolei w tegorocznym sezonie Rasmus Jensen wspólnie z rywalem Tobiaszem Musielakiem podstawionym przez sponsora Wilków Krosno samolotem przylecieli na mecz do Gdańska

Playoff

Półfinały
Cellfast Wilki Krosno
1 miejsce po rundzie zasadniczej
100 80
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
4 miejsce po rundzie zasadniczej
Arged Malesa Ostrów
2 miejsce po rundzie zasadniczej
104 75
ROW Rybnik
3 miejsce po rundzie zasadniczej
Finał
Cellfast Wilki Krosno
zwycięzca półfinału 1
79 100
Arged Malesa Ostrów
zwycięzca półfinału 2

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa

M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2 Cellfast Wilki Krosno
3 ROW Rybnik
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
6 Orzeł Łódź
7 Aforti Start Gniezno
8 Unia Tarnów

Tabela wprowadzona: 2021-10-03
terminarz i tabela ligowa »

Awans do ekstraligi: Arged Malesa
Spadek z ekstraligi: Falubaz Zielona Góra
Awans do I ligi: Trans MF Landshut Devils (Niemcy)
Spadek do II ligi: Unia Tarnów

Opinie wybrane


wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.