Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Transfery nowych juniorów. Żużlowcy z Piły i Gorzowa

6 listopada 2019, 9:30
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Piotr Gryszpiński z Polonii Piła może zostać nowym żużlowcem Zdunek Wybrzeża Gdańsk. 19-latek miałby stanowić podstawową parę juniorów z Karolem Żupińskim. Poza nim nad morze już w ramach wypożyczenia, trafić może jeden z młodzieżowców Stali Gorzów Wlkp.: Wiktor Jasiński, Alan Szczotka lub Kamil Nowacki.Zdunek Wybrzeże szuka rezerwowegoZdunek Wybrzeże Gdańsk po sezonie 2018 niemal wyczyściło skład na pozycjach juniorskich, czyli zawodników krajowych do 21. roku życia. Klub rozstał się z Dominikiem Majchrzakiem i nie przedłużył wypożyczeń Denisa Zielińskiego oraz Oskara Roweckiego. W kadrze zostali wychowankowie: Karol Żupiński, Maciej Uszaruk i Amadeusz Szulist.

Dwaj ostatni mają objeżdżać się się w rozgrywkach drużynowych mistrzostw Polski juniorów. Dlatego pozyskanie zawodnika, który uzupełni podstawową parę z "Żupkiem", stało się jednym z priorytetów gdańskich działaczy.

Najmocniej zainteresowani są pozyskaniem Piotra Gryszpińskiego z II-ligowej Polonii Piła. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pilanie mogą zażyczyć sobie za jego transfer nawet 360 tys. zł ekwiwalentu za wyszkolenie (po 120 tys. zł za każdy z trzech sezonów wedle regulaminu), ale wiadomo że takie pieniądze nie wchodzą w grę. Negocjacje są w toku.

Zmiany w regulaminie Nice 1. Ligi Żużlowej. Rezerwowy i limit kontraktówGryszpiński w minionym sezonie uzyskał wprawdzie średnią biegową 1,000, ale w Gdańsku widzą w nim potencjał, stąd w grę wchodzi transfer definitywny. Niewykluczone, że Wybrzeże będzie go szykowała na następcę Żupińskiego jako pierwszego juniora, gdyby ten zdecydował się odejść po sezonie 2020. Wychowanek ma bowiem kontrakt ważny jeszcze tylko przez rok.

Bez względu na to czy transfer dojdzie do skutku, Wybrzeże jest zainteresowane wypożyczeniem jednego z juniora Stali Gorzów Wlkp.: Alana Szczotki, Kamila Nowackiego lub Wiktora Jasińskiego.

Pierwszy był już blisko Gdańska przed rokiem, ale został w Stali. 18-latek praktycznie stracił sezon przegrywając rywalizacją z Rafałem Karczmarzem i Mateuszem Bartkowiakiem.

19-letni Jasiński, na którego oko Wybrzeże ma od dłuższego czasu, znakomicie zaprezentował się w pozaligowych zawodach pod koniec sezonu, ale o miejsce w macierzystym zespole będzie mu ciężko.

Amadeusz Szulist nowym żużlowcem Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Niesamowita historia wychowankaNatomiast 19-letni Nowacki w minionym sezonie startował w ramach wypożyczenia w I-ligowej Ostrovii, gdzie uzyskał średnią biegową 0,848, blisko dwa razy lepszą od reprezentującego Wybrzeże Denisa Zielińskiego.

W wypożyczeniu ma znaleźć się zapis, że będzie dotyczyło ono jedynie rozgrywek Nice 1. Ligi Żużlowej. W drużynowych mistrzostwach Polski juniorów Wybrzeże ma bowiem zamiar stawiać wyłącznie na wychowanków. Po zdaniu licencji w przyszłym roku do Żupińskiego, Uszaruka i Szulista dołączyć ma bowiem Jakub Staszewski.

Nad morze nie trafi natomiast rozważany wcześniej w roli walczącego o skład, Wadim Tarasienko. Rosjanin w środę związał się z II-ligowymi Wilkami Krosno.

Ruchy kadrowe Zdunek Wybrzeża przed sezonem 2020
Przedłużyli kontrakty: Kacper Gomólski, Mikkel Bech, Krystian Pieszczek

Mają zostać: Kim Nilsson, Jacob Thorssell

Ważne kontrakty: Karol Żupiński, Bradley Wilson-Dean

Mogą przyjść: Piotr Gryszpiński (Polonia Piła, transfer definitywny), Wiktor Jasiński, Alan Szczotka, Kamil Nowacki (wszyscy Stal Gorzów Wlkp., wypożyczenie), Rasmus Jensen, Nick Skorja, Jewgienij Sajdulin (obaj wypożyczenie z Wilków Krosno)

Odchodzą: Jonas Seifert-Salk (wypożyczenie lub rozwiązanie kontraktu), Adrian Cyfer (Ostrovia), Dominik Majchrzak (rozwiązanie kontraktu), Joel Kling, Denis Zieliński, Oskar Rowecki (koniec kontraktów)