Zdunek Wybrzeże Gdańsk chce zmienić tor. Poprosi miasto o nawierzchnię

24 października 2020, 12:30
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Zdunek Wybrzeże Gdańsk chce uzupełnić nawierzchnię żużlowego toru na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego. Potrzeba kilkuset ton granitu i kilkudziesięciu ton glinki. - To konieczność, bo aktualna nawierzchnia jest już tak zużyta, że przypomina mąkę. Kurzy się i ciężko się z nią pracuje - mówi menedżer drużyny Eryk Jóźwiak. Klub zamierza zwrócić się z wnioskiem o sfinansowanie inwestycji do miasta, które jest właścicielem stadionu. Koszt samego materiału może wynieść od kilkudziesięciu do 100 tys. zł.Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Jakie transfery żużlowców? Lista kandydatówO potrzebie zmian na gdańskim torze żużlowym już w 2017 roku mówił ówczesny trener Zdunek Wybrzeża Mirosław Kowalik. Szkoleniowiec chciał zmienić jego geometrię na bardziej owalną. Skończyło się na pobożnych życzeniach, ale ostatnie sezony pokazały, że zmiany są potrzebne.

- Mamy problemy z naszym torem. Nie sprzyja nam. Nawierzchnia nie była wymieniana od wielu lat. Nie mamy atutu, przeciwnicy jadą u nas równie dobrze jak u siebie - mówi prezes Tadeusz Zdunek.

Eryk Jóźwiak poprowadzi Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Były mechanik menedżeremTemat prac nad torem powrócił wraz z objęciem roli menedżera drużyny przez Eryka Jóźwiaka, który chce dosypania nawierzchni. Ta jest obecnie na tyle wytarta, że średnica jej ziarenek zamiast preferowanych 2-5 mm, wynosi obecnie nie więcej niż 2 mm.

- To była pierwsza rzecz, którą się zajęliśmy po stworzeniu listy zawodników, których chciałbym w zespole. Ostatnie prace na tym torze związane z dosypaniem nawierzchni były prowadzone w 2012 roku. Ta nawierzchnia jest już tak zużyta, że przypomina mąkę. Po dwóch wyścigach w powietrzu unosi się pył. Uzupełnienie jest konieczne, mamy już w tej kwestii wszelkie wytyczne od Polskiego Związku Motorowego. Plan zakłada dosypanie nawierzchni oraz większe nachylenie łuków z podniesieniem band. Chcielibyśmy zrobić to jeszcze w listopadzie - wyjaśnia Jóźwiak.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Piotr Szymko toromistrzem i trenerem młodych żużlowcówWybrzeże zakłada dosypanie maksymalnie stu ton nawierzchni wedle proporcji: 90 proc. granitu, 10 proc. glinki, która stanowi spoiwo.

Koszt samego materiału z transportem wynosi przy stu tonach ok. 100 tys. zł. Jeszcze w poniedziałek klub zamierza zwrócić się o sfinansowanie inwestycji do miasta, które jest właścicielem stadionu.

Jaka przyszłość stadionu żużlowego? Gdańsk wygrał proces z GKS WybrzeżeWykonanie tych prac pozwoliłoby gdańskim żużlowcom z nieco większym spokojem oczekiwać na dalsze losy stadionu - jego modernizacji lub sprzedaży terenu przez miasto i budowy nowego obiektu.

- Przebudowa będzie wymagała większej pracy, ale znaleźć lokalizację na nowy obiekt też jest trudno. Jest propozycja w Borkowie przy centrum sportów motorowych, ale tam jest problem z protestami okolicznych mieszkańców. Mówiło się o perspektywie 4-5 lat, ale zobaczymy. Pandemia zmienia wiele planów - wyjaśnia prezes Zdunek.