Zdunek Wybrzeże Gdańsk zapłaci 30 tys. zł za testy na koronawirusa

25 marca 2021, 12:25
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Nie tylko żużlowcy będą testowani na koronawirusa. Co dwa tygodnie badaniom będą musieli się poddać także ich mechanicy, pracownicy klubu oraz obsługa zawodów. W przypadku Wybrzeża to blisko 60 osób. Więcej zdjęć (1)

Nie tylko żużlowcy będą testowani na koronawirusa. Co dwa tygodnie badaniom będą musieli się poddać także ich mechanicy, pracownicy klubu oraz obsługa zawodów. W przypadku Wybrzeża to blisko 60 osób.

fot. A.Buczyński/akbiphotos.pl

Nie tylko żużlowcy będą testowani na koronawirusa. Co dwa tygodnie badaniom będą musieli się poddać także ich mechanicy, pracownicy klubu oraz obsługa zawodów. W przypadku Wybrzeża to blisko 60 osób.

fot. A.Buczyński/akbiphotos.pl

Około 30 tys. zł wyniosą Zdunek Wybrzeże Gdańsk koszty testów na koronawirusa w sezonie 2021. Kluby eWinner 1. Ligi Żużlowej muszą wykonywać je obowiązkowo przed startem rozgrywek oraz w trakcie trwania sezonu. Jeśli wynik pozytywny otrzyma żużlowiec z najwyższą średnią, zastosować będzie można za niego zastępstwo zawodnika. Gdy zachoruje dwóch z trzech najlepszych, mecz będzie można przełożyć. Prezentujemy najważniejsze kwestie regulaminowe związane z pandemią na zapleczu PGE Ekstraligi.Testy na obecność koronawirusa na koszt klubów, co dwa tygodniePrzed pierwszą rundą rozgrywek eWinner 1. Ligi Żużlowej, każdy z klubów na własny koszt musi przeprowadzić testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 techniką RT-PCR. Dotyczy to wszystkich osób uczestniczącym w meczu i uprawnionym do przebywania w strefach stadionu, w których jest to wymagane (zawodnicy, ekipy i osoby funkcyjne, mechanicy etc.). Test musi zostać przeprowadzony na 48 godzin przed meczem. Wyniki testów klub także przesyła niezwłocznie po ich uzyskaniu do systemu. W trakcie rozgrywek obowiązkowe badania przeprowadzane maję być co dwa tygodnie.

Żużlowcy Zdunek Wybrzeże przeprowadzają się do Gdańska. Inauguracja 5 kwietniaZ testów mogą być zwolnione osoby, które otrzymały pełną dawkę szczepionki oraz ozdrowieńcy. W przypadku dodatniego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, taka osoba zostaje wykluczona z udziału w dalszych rozgrywkach do czasu wyzdrowienia potwierdzonego testem.

Według zapewnień Głównej Komisji Sportu Żużlowego, stawka dla jednego badania w pierwszym teście wyniesie między 250 a 280 złotych. W kolejnych między 30 a 50 złotych, gdyż wtedy będą stosowane szybsze i tańsze testy antygenowe.

- W naszym przypadku każdy test obejmie około 60 osób. W czwartek przeprowadziliśmy test techniką RT-PCR, gdyż w niedzielę nasi zawodnicy pojadą w memoriale Henryka Żyto. Pojawią się tam również zawodnicy z PGE Ekstraligi, a ta uznaje wyłącznie droższe testy, także w trakcie sezonu. I-ligowe kluby rezygnują dlatego ze sparingów z ekstraligowcami, gdyż nawet jeśli wykona się test RT-PCR tak, jak my teraz, to przed startem rozgrywek i tak trzeba wykonać go ponownie. Chcemy jednak przetestować się na tle silnych rywali, więc zdecydowaliśmy się ponieść dodatkowy koszt. Co więcej, test wykonany tydzień wcześniej, da nam dodatkowy spokój lub czas na ewentualne działania, jeśli pojawi się wynik pozytywny - wyjaśnia menedżer Wybrzeża Eryk Jóźwiak.
Jak łatwo policzyć, przedsezonowy test i kolejnych osiem przeprowadzanych co dwa tygodnie, wyniosą Wybrzeże łącznie ok. 30 tys. zł.Zastępstwo zawodnika i przełożenie meczu w przypadku wystąpienia COVID-19 w zespoleW przeciwieństwie do PGE Ekstraligi, w eWinner 1. Lidze Żużlowej kluby nie będą mogły skorzystać z instytucji gościa, który może zastąpić żużlowca zakażonego koronawirusem. Przypomnijmy, że takie umowy w najwyższej klasie rozgrywkowej mają już Wiktor Kułakow (Apator Toruń) i Jakub Jamróg (Sparta Wrocław).

Indywidualne mistrzostwa Europy na żużlu 2021 również w Gdańsku. Turniej 3 lipcaNatomiast jeśli zawodnik z pierwszą najwyższą średnią w zespole (liczone co 7 kolejek) otrzyma dodatni wynik testu, będzie mogło być za niego zastosowane zastępstwo zawodnika tak, jak w przypadku kontuzji. To oznacza, że zostanie wpisany do składu, ale w poszczególnych wyścigach zastępować go będą pozostali zawodnicy (nie dotyczy zawodników spoza numerów 1-5 i 9-13), każdy maksymalnie po jednym razie.

Jeśli zaś pozytywny wynik da testu przynajmniej dwóch zawodników z trzema najlepszymi średnimi w zespole lub dwóch krajowych młodzieżowców z najwyższymi średnimi, mecz zostanie przełożony na inny termin.

Do 7. kolejki jako zawodnicy z najwyższymi średnimi w Wybrzeżu zaliczani będą: Kułakow, Krystian Pieszczek oraz Rasmus Jensen.

Mecze bez kibicówO ile w poprzednim sezonie żużlowe rozgrywki udało się przeprowadzić udostępniając kibicom 25 procent pojemności trybun, nadchodzący rozpocznie się bez fanów na stadionach. Niewykluczone, że stadiony zostaną otwarte, ale to już zależne będzie od dalszego rozwoju sytuacji pandemicznej i rządowych decyzji. Udział publiczności podczas meczów regulowany jest bowiem na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Przypomnijmy, że tym, którzy kupili karnety na sezon 2021, Zdunek Wybrzeże przyzna 5 procent zniżki na abonament w kolejnym roku, za każdy mecz, który odbędzie się bez udziału kibiców.

Szatnie w busach, zakaz korzystania z prysznicówPrzez cały okres rozgrywek bezwzględnie zakazane jest korzystanie z szatni w zakresie przebieralni i kąpieli - zakaz dotyczy wszystkich uczestników: zawodników, członków ekip zawodników, osób urzędowych i funkcyjnych oraz wszystkich pozostałych osób w jakikolwiek sposób uczestniczących w organizacji zawodów. Toalety w szatniach mogą być udostępnione do użytkowania pod warunkiem ich wygrodzenia w sposób uniemożliwiający dostęp do przebieralni i pryszniców. Zawodnicy i ich mechanicy wzorem minionego sezonu, przebierać się mają w busach.

Typowanie zakończone 3 pkt.

eWinner 1. Liga Żużlowa
5 kwietnia 2021, godz. 15:30

Tak typowano 302 typowania

31% Unia Tarnów
0% REMIS
69% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Opinie wybrane


wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.