W jakich zagranicznych klubach pojadą żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk?

19 stycznia 2021, 13:30
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Od tego sezonu żużlowcy z eWinner 1. Ligi mogą podpisać maksymalnie dwa kontrakty w ligach zagranicznych. W Wybrzeżu limit wypełnili tylko dwaj zawodnicy,  z kolei np. Krystian Pieszczek nie ma jeszcze umowy poza Polską. Więcej zdjęć (1)

Od tego sezonu żużlowcy z eWinner 1. Ligi mogą podpisać maksymalnie dwa kontrakty w ligach zagranicznych. W Wybrzeżu limit wypełnili tylko dwaj zawodnicy, z kolei np. Krystian Pieszczek nie ma jeszcze umowy poza Polską.

fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Od tego sezonu żużlowcy z eWinner 1. Ligi mogą podpisać maksymalnie dwa kontrakty w ligach zagranicznych. W Wybrzeżu limit wypełnili tylko dwaj zawodnicy, z kolei np. Krystian Pieszczek nie ma jeszcze umowy poza Polską.

fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk w tym roku mogą startować tylko w dwóch klubach zagranicznych. Mimo że niegdyś potrafili jeździć nawet w pięciu, to obecnie limit wypełnili tylko: Rasmus Jensen i Jakub Jamróg. - Każdy zawodnik musi sobie przekalkulować, co bardziej mu się opłaca, zwłaszcza w dobie pandemii. Jeśli komuś będzie brakowało startów, postaramy się mu pomóc - zapewnia menedżer drużyny, Eryk Jóźwiak.Kto zostanie Ligowcem Roku 2020? Wśród kandydatów m.in. Rasmus Jensen, żużlowiec Zdunek Wybrzeże GdańskJakub Jamróg podpisał właśnie kontrakt z Piraterną Motalla. Żużlowiec Zdunek Wybrzeże będzie ścigał się dla tego klubu w szwedzkiej ekstralidze m.in. razem z byłymi zawodnikami gdańskiego klubu: Peterem Kildemandem, Oskarem Fajferem i Thomasem Jonassonem.

- Bardzo się cieszę, że podpisałem kontrakt na starty w szwedzkiej elicie. Już nie mogę doczekać się rozpoczęcia sezonu. Pod koniec sezonu 2018 miałem okazję wystartować na torze w Motali w turnieju indywidualnym i mam nadzieję, że często będę gościł na szwedzkich torach w sezonie 2021 - poinformował Jamróg, który zimą trafił do Wybrzeża z Motoru Lublin.

Ile kosztować będzie modernizacja stadionu żużlowego w Gdańsku?Wiążąc się z ekipą "Piratów" Jamróg wypełnił limit klubów na sezon 2021. Przypomnijmy, że zawodnicy z kontraktami w eWinner 1. Lidze Żużlowej mogą mieć umowy maksymalnie z jeszcze dwoma zagranicznymi zespołami, a Jakub wcześniej związał się z czeskim AK Slany.

Dwa zagraniczne kluby to i tak więcej niż mogą mieć żużlowcy w PGE Ekstralidze. Zawodnicy startujący w polskiej elicie muszą liczyć się z tym, że jej regulamin pozwala wyłącznie na jeden dodatkowy kontrakt. Władze polskich rozgrywek mogły pozwolić sobie na takie warunki, gdyż doskonale zdają sobie sprawę, że to w naszym kraju żużlowcy zarabiają zdecydowanie najwięcej.

Te przepisy obowiązują od nadchodzącego sezonu. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno rekordziści startowali nawet w sześciu różnych ligach. Rasmus Jensen jeszcze w ubiegłym roku miał podpisane kontrakty: w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Niemczech i Finlandii. Ze względu na pandemię, która storpedowała ligowe rozgrywki, ostatecznie ścigał się jednak tylko w Polsce, Szwecji i Danii.

Ile zarabiają żużlowcy? Polska płaci najlepiej na świecie, potem SkandynawiaObecnie spośród zawodników Wybrzeża jedynie Jensen i Jamróg wykorzystują nowy, zmniejszony limit. Zapewne wypełni go także Wiktor Kułakow, który jeszcze nie zawarł kontraktu w Rosji.

Są jednak tacy, którzy na razie nie podpisali umowy poza Gdańskiem. W tym gronie jest m.in. Krystian Pieszczek.

W niepewnej sytuacji znajduje się Drew Kemp, gdyż na Wyspach Brytyjskich wciąż wahają się czy sezon wystartuje po rocznej przerwie. Bez względu, jakie zapadną decyzję, odpuszczenie rozgrywek już zapowiedziały: Swindon Robins i Somerset Rebels.

- Zawsze są dwie strony medalu. Jedni zawodnicy lubią mieć kalendarz zapełniony startami, inni wolą żeby tych startów było mniej. Na pewno każde zawody są lepsze niż trening. Z drugiej strony więcej startów to większe ryzyko kontuzji. Każdy zawodnik decyduje o tym indywidualnie, musi sobie przekalkulować co bardziej mu się opłaca, zwłaszcza w dobie padnemii. Co do ograniczeń narzuconych przez polskie rozgrywki, są dwie strony medalu. Z jednej strony rozumiem zawodników, którzy chcą mieć możliwość większej liczby startów, z drugiej rozumiem nasze kluby. Wkładają w żużel najwięcej pieniędzy i chcą minimalizować choćby ryzyko zakażenia koronawirusem. W przypadku naszych zawodników, którzy nie mają zagranicznych kontraktów, może to działać dla nich zarówno na plus jak i na minus. Na pewno jeśli komuś będzie brakowało startów, postaramy się mu pomóc - mówi menedżer Wybrzeża Eryk Jóźwiak.

Rasmus Jensen poszedł do pracy. Co robi zimą duński żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk? - wywiadZagraniczne kontrakty żużlowców Wybrzeża na sezon 2021:
Rasmus Jensen - Holsted (Dania), Dackarna Malilla (Szwecja)
Jakub Jamróg - Piraterna Motala (Szwecja), AK Slany (Czechy)
Wiktor Kułakow - Vastervik (Szwecja)
Aleksandr Kajbuszew - Turbina Bałakowo (Rosja)
Drew Kemp - Ipswich Witches (Anglia)
Lukas Fienhage - Morizes (Francja)
Krystian Pieszczek - brak
Michał Gruchalski - brak
Amadeusz Szulist - brak