Żeglarze wracają do Twierdzy Wisłoujście. Trójmiejskie mariny

2 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy skatepark w Galerii Metropolia

Przy Twierdzy Wisłoujście rozegrano regaty Gdańsk Sailing Week. W fosie historycznego obiektu powstaje baza 77 Racing Club, która pełnić będzie także funkcję mariny, głównie dla łódek motorowych i sportowych. Obiekt powstający na terenie po wodnym komisariacie Policji ma być gotowy w 2021 roku. Właśnie wtedy przyjąć ma uczestników mistrzostw świata w klasie Micro.

Mistrzostwa Polski w klasie Micro - Gdańsk Sailing Week to pierwsze regaty rozegrane przy Twierdzy Wisłoujście. Trwały 3 dni, a w tym czasie odbyło się dziewięć wyścigów. Zwyciężył gdański team 77 racing, w składzie Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała. Drugie miejsce zajęli Marcin Celmerowski z Oskarem Ślezioną i Wojciechem Moczkowskim, a trzecie Maciej Twarowski z Agatą Czarmińską i Mirosławem Zającem.

W dywizji racer pierwsze miejsce zajął Piotr Kowalewski z Rafałem Trzcińskim i Jerzym Gałęzą, drugie Maciej Grodzki z Jarkiem Krawczakiem i Marcinem Peczką, trzecie Jacek Kuczyński z Alicją Kuczyńską i Kamilem Baranowskim. W dywizji cruiser zwyciężyli Piotr Mańczak z Filadelfią Bachorz i Łukaszem Gałęzą drugie Jacek Zyskowski z Łukaszem Zyskowskim i Wojciechem Zarodem.Mistrzostwa Polski zorganizował 77 Racing Club, który prowadzi m.in. akademię żeglarską dla pasjonatów regat oraz program szkoleniowy dla firm łączący żeglarstwo i biznes. Marina znajduje się południowej części Twierdzy Wisłoujście.

Teraz w fosie powstaje przystań jachtowa, która ma być jedyną tak ulokowaną w Europie. 77 Racing Club dzierżawi teren od miasta Gdańsk. W maju ubiegłego roku rozpoczął rewitalizację całego terenu. Naprawiono drewniane nabrzeże, odremontowany ma zostać także zabytkowy Dom Plebana, w którym mieścił się komisariat. Przeprowadzona zostanie modernizacja 450-metrowej hali. Powstanie nowa hala z zapleczem socjalnym, łazienką, prysznicami, kuchnią. Budynki zabytkowe zostaną połączone z nowoczesnymi. Cały teren zostanie ogrodzony.Docelowo w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście ma powstać 35 stałych miejsc postojowych dla tzw. rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych. Za jej projekt odpowiedzialny jest Piotr Tarnacki, dziewięciokrotny mistrz świata w klasie Micro.

- Głównym celem było zbudowanie zaplecza dla naszego klubu, który zrzesza żeglarzy i motorowodniaków, z funkcją mariny. Moim marzeniem było aby do twierdzy powróciły żagle, jachty i regaty. Interesuje mnie organizacja takich imprez jak mistrzostwa świata czy mistrzostwa Europy. Jestem żeglarzem, który się ściga i w tym kierunku idziemy. To będzie inna przystań niż Marina Gdańsk czy w Górkach Zachodnich. Większość miejsc będzie pod łódki motorowe i sportowe. Dlatego też nie musimy pogłębiać fosy. Część dokumentacji jest w trakcie realizacji, część jest już uzgodniona z konserwatorem zabytków. Chodzi o to, aby zaplecze nie burzyło widoku Twierdzy - wyjaśnia dziewięciokrotny mistrz świata w klasie Micro.
Przed drugą wojną światową i kilka lat po jej zakończeniu Twierdza była otoczona jachtami, swoje hangary miał tutaj m.in. bardzo zasłużony dla Gdańska i zrzeszający głównie polską społeczność miasta, Polski Klub Morski. Wzdłuż murów fortu wybudowano pomosty do cumowania jednostek, w części północnej Szańca Wschodniego - warsztaty szkutnicze i hangary.

Po wojnie żeglarstwo wróciło do twierdzy, ale już tylko do północnej części fosy, gdzie Polski Klub Morski ulokowany jest do dziś. W 1959 roku twierdzę wpisano do rejestru zabytków, w 1975 roku obiekt przekazano Muzeum Gdańska. Przez kilkadziesiąt lat w wewnętrznej fosie twierdzy funkcjonował wodny komisariat Policji, który pod koniec 2017 roku przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Długa Grobla.

Koniec prac na terenie Twierdzy przewidziany jest na 2021 rok. Właśnie wtedy obiekt ma bowiem ugościć uczestników mistrzostw świata w klasie Micro, które przyznano Gdańskowi.