Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Punktowane miejsca, ale bez medalu dla Polski

Jacek Główczyński
13 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 14:05 (14 lutego 2022)
Połowa polskiej sztafety olimpijskiej: Natalia Maliszewska (nr 13) i Nikola Mazur. Połowa polskiej sztafety olimpijskiej: Natalia Maliszewska (nr 13) i Nikola Mazur.

Drugi weekend podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 dla reprezentacji Polski przyniósł miejsca tuż obok podium. Piotr Michalski na 500 metrów w łyżwiarstwie szybkim przegrał medal o około 0,5 centymetra, a Kamilowi Stochowi w konkursie na dużej skoczni zabrakło 2,5 metra. Natomiast Nikola Mazur i Kamila Stormowska (obie Stoczniowiec Gdańsk) oraz siostry Maliszewskie: Natalia i Patrycja zajęły 6. pozycję w sztafecie na 3000 metrów w short tracku. To najlepszy wynik biało-czerwonych w historii startów w tej imprezy w tej dyscyplinie sportu.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 - harmonogram konkurencji i wszystkie wyniki

Aktualizacja, 14.02.2022, godz. 14:05

Scenariusz miejsc poza podium olimpijskim poza drugi olimpijski weekend rozciągnęli polscy skoczkowie. Jeśli nie będzie mega niespodzianki, konkurs drużynowy był ostatnią szansą biało-czerwonych na drugi medal olimpijski w Pekinie.

Mimo kiepskiego skoku na otwarcie Piotra Żyły (118 metra) i 7. miejsca, głównie dzięki Kamilowi Stochowi, który lądował na 137. metrze, Polska po pierwszej serii była na 4. lokacie ze stratą 11 punktów do podium.

Jednak druga seria nie przyniosła ataku biało-czerwonych na podium. Było zgoła odwrotnie. Polska skończyła na 6. miejscu. Złoto zdobyła Austria, srebro - Słowenia, a brąz - Niemcy.

Nikola MazurKamila Stormowska (obie Stoczniowiec Gdańsk) oraz siostry Maliszewskie: Natalia i Patrycja zajęły 6. miejsce w sztafecie na 3000 metrów w short tracku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022.

Przypomnijmy, że 9 lutego Polki zajęły 3. miejsce w biegu półfinałowym. Dlatego w niedzielę, 13 lutego mogły rywalizować jedynie w finale B, a zatem o miejsc 5-8.

Rywalizacja była bardzo wyrównana. Jako pierwsze odpadły z niej Rosjanki, które zaliczyły upadek. Gdy zaczęły uciekać Włoszki i Amerykanki, to upadła także przedstawicielka tej ostatniej ekipy. Dlatego Polki dojechały do mety jako drugie, za Włoszkami.

Potem było długie oczekiwanie na ogłoszenie końcowych wyników. Sprawdzano, czy Arianna Fontana nie przyczyniła się do upadku Amerykanki Kristen Santos. Ostatecznie wyniki z mety nie zostały zmienione. Finał B wygrały Włoszki w czasie 4:09.688 przed Polkami - 4:10.210

Przeczytaj, jak poszło polskiej sztafecie w półfinałach olimpijskich

To oznacza, że Polki ukończyły rywalizację w sztafetach na 6. miejscu. Był jeszcze cień szansy na wyższe miejsce, ale któraś z ekip z finały A, musiałaby nie ukończyć tego biegu. Tak się nie stało. Wszystkie cztery ekipy osiągnęły metę, a sędziowie nikogo nie zdyskwalifikowali.

Złoto dla Holandii, która wygrała w czasie nowego rekordu olimpijskiego - 4:03.409. Srebro zdobyły reprezentantki Korei Południowej (4:03.627), brąz Chin (4:03.863), a poza podium znalazły się Kanadyjki (4:04.329 ).

Terminy startów i wyniki wszystkich reprezentantów Polski w Pekinie

Dla Polski to najlepszy wynik w short tracku w historii zimowych igrzysk olimpijskich. Dotychczas najlepsze miejsca to 11., zdobyte już w Pekinie przez sztafetę mieszaną, także z udziałem łyżwiarek gdańskiego Stoczniowca oraz 4 lata wcześniej przez N.Maliszewską w biegu na 500 metrów.

Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, bo przypomnijmy, że Natalia Maliszewska trafiła na kwarantannę i nie mogła wystartować na swoim koronnym dystansie, to Mazur na sztafetach skończyła udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

Natomiast Stormowska, wraz z Natalią jest jeszcze zgłoszona do biegu indywidualnego na 1500 metrów. Ta konkurencja rozpocznie się w środę, 16 lutego o godzinie 12:30 czasu polskiego.

Przypomnij sobie, w jakich okolicznościach łyżwiarki Stoczniowca Gdańsk zdobyły kwalifikację olimpijską

ew. 14:18 - finał A na 1500 metrów, Stormowska

Sylwetki łyżwiarek Stoczniowca Gdańsk i ile medali zdobyć miała Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Wyniki ankiety sprzed rozpoczęcia imprezy

Wynik sztafety kobiet w short tracku i tak znajdzie się wśród najlepszych wyników reprezentacji Polski w Pekinie. Przypomnijmy, że poza brązowym medalem Dawida Kubackiego w skokach narciarskich na normalnej skoczni, biało-czerwoni dotychczas zdobyli jeszcze dziewięć tzw. punktowanych miejsc, czyli lokat w czołowej "8".

Szczególnie ten weekend obfitował w pozycje tuż obok podium dla Polski. Piotr Michalski, prywatnie partner życiowy N.Maliszewskiej, okazał się najlepszym Europejczykiem w biegu na 500 metrów w łyżwiarstwie szybkim (czas 34.52), ale wystarczyło to "tylko" do 5. miejsca. Medal przegrał zaledwie o 0.03 sekundy na rzecz Japończyka Wataru Morishige. To przy prędkościach osiąganych przez panczenistów na tym dystansie oznacza różnicę zaledwie o 0,5 centymetra!

23. medal dla Polski w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Sprawdź, kto i kiedy stał na podium?

Natomiast w konkursie skoków na dużej skoczni Kamil Stoch zajął 4. miejsce, przegrywając brąz na rzecz Karla Geigera (Niemcy) o 3,9 punktu, co w przeliczeniu na metry po dwóch skokach daje około 2,5 metra.

Skoczkowie w poniedziałek, 14 lutego w samo południe przystąpią jeszcze do konkursu drużynowego, na którym zakończą olimpijską rywalizację w Pekinie.

Na razie w tych igrzyskach medale zdobyło 26 państw z 91, które wysłały reprezentacje do Chin.

Najlepsze wyniki reprezentantów Polski w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022: