Zmiany w kalendarzu rugbistów. Arka, Lechia i Ogniwo przed rundą wiosenną

23 lutego 2021, 16:00
Rafał Sumowski
Rugbiści odliczają dni do wznowienia ekstraligi. 27 lutego zagra Arka Gdynia, zaś Ogniwo Sopot i Lechia Gdańsk poczekają do 6 marca. Więcej zdjęć (1)

Rugbiści odliczają dni do wznowienia ekstraligi. 27 lutego zagra Arka Gdynia, zaś Ogniwo Sopot i Lechia Gdańsk poczekają do 6 marca.

fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

Rugbiści odliczają dni do wznowienia ekstraligi. 27 lutego zagra Arka Gdynia, zaś Ogniwo Sopot i Lechia Gdańsk poczekają do 6 marca.

fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

Ogniwo Sopot wznowi rozgrywki ekstraligi rugby nie 27 lutego, a 6 marca ze względu na przełożenie meczu z Edach Budowlanymi Lublin. Z kolei Arka Gdynia zacznie zgodnie z planem, ale najprawdopodobniej nie od jednego, a dwóch meczów u siebie. Bez zmian w terminarzu obejdzie się Lechia Gdańsk, która szykuje przynajmniej cztery zagraniczne wzmocnienia.Ogniwo Sopot miało zainaugurować rundę wiosenną w ekstralidze rugby 27 lutego, zaległym meczem z Edach Budowlanymi Lublin. Na prośbę gości mecz został jednak ponownie przełożony i odbędzie się 17 lub 18 kwietnia.

- Budowlani zwrócili się z prośbą o zmianę terminu, gdyż warunki atmosferyczne w ostatnim czasie mocno utrudniły im przygotowania do wznowienia rozgrywek. U nas sytuacja była niewiele lepsza, więc przychyliliśmy się do tego - mówi nam Bartosz Olszewski - dyrektor Ogniwa.

Trójmiasto docenione podczas "Gali Dekady" Polskiego Związku RugbyMistrzowie Polski wiosnę zainaugurują zatem 6 marca, gdy w innym zaległym meczu z jesieni podejmą zespół Orkan Sochaczew. Do rundy przystąpią wzmocnieni, gdyż do zespołu wraca Dwayne Burrows. Zawodnik posiadający paszporty Australii i Nowej Zelandii występował w sopockich barwach w trzech poprzednich sezonach.

- Liczymy, że z nim w składzie, ponownie zdobędziemy mistrzostwo Polski. Miał swoje sprawy do poukładania, związane z edukacją. Jest po kursie programisty i w tej branży będzie szukał u nas pracy. Zamierzamy mu w tym pomóc. To zawodnik o wysokim poziomie sportowym, więc na pewno stanowi duże wzmocnienie - wyjaśnia dyrektor Olszewski.
Ogniwo ponownie będzie mogło liczyć na zawodników z południowej RPA. AJ Rossouw i Paul Walters dołączą do drużyny na początku marca. W maju dołączy do nich Dawid Grundlingh. Do powrotu po kontuzjach szykują się natomiast Piotr Zeszutek i Władysław Grabowski. Klub szykuje ponadto jeszcze jeden zagraniczny transfer.

- To będzie niespodzianka dla kibiców - mówi Olszewski.

Kalendarz ekstraligi rugby przyjęty. Szymon Sirocki kontuzji nabawił się w pracyW związku z przełożeniem meczu Ogniwa, o 2 godziny - z 18:30 na 16:30 termin pierwszego wiosennego meczu chce przyspieszyć Arka Gdynia. 27 lutego Buldogi zagrają z Master Pharm Łódź. Jednocześnie ma dojść do zmiany gospodarza w zaplanowanym na 6 marca meczu ze Spartą Jarocin (oba spotkania to zaległe mecze z jesieni). Pojedynek ma odbyć się w Gdyni, a rewanż 12 czerwca w Jarocinie - odwrotnie niż zaplanowano w kalendarzu.

- Sparta poprosiła o to, aby zagrać najpierw u nas, gdzie mamy możliwość skorzystania ze sztucznej murawy na Narodowym Stadionie Rugby. Zarówno zamiana godziny meczu z Master Pharm jak i zmiana gospodarza w meczu ze Spartą, czekają na oficjalnie zatwierdzenie przez Komisję Gier i Dyscypliny - mówi Mateusz Dąbrowski, zawodnik Arki Gdynia oraz przedstawiciel klubu w Radzie Ekstraligi.

Rugbiści z Gdańska i Gdyni wspierają remont dziecięcej onkologiiGdynianie do rundy przystąpią osłabieni. W pracy kontuzji nadgarstka nabawił się Szymon Sirocki a rehabilitację po urazach przechodzą Tomasz Witt i Marcin Wolszon. W tym sezonie nie zagra już Dainius Tamoliunas. Litewskiego środkowego ataku wyłączyły z gry przyczyny natury osobistej. Do treningów wrócili za to Dąbrowski, Maciej Machnio oraz Paweł Grzenkowicz a z Czarnych Pruszcz Gdański pozyskano Karola Lipskiego, który gra na pozycji skrzydłowego oraz obrońcy.

Tylko jeden zaległy mecz z rundy jesiennej ma do rozegrania Lechia Gdańsk. Biało-zieloni 6 marca zagrają z Awentą Pogoń Siedlce. Do rundy przystąpią bez kontuzjowanych Grzegorza Buczka i Rafała Witoszyńskiego. Dlatego prezes Maciej Olszewski, który niedawno zastąpił na stanowisku Arkadiusza Kluska, zamierza wzmocnić drużynę zagranicznymi transferami.

- Chcemy pozyskać przynajmniej czterech nowych zawodników. Trochę idziemy w stronę zagranicznych lig piłkarskich, gdzie wzmocnienia trzeba śledzić do ostatnich chwil. Kiedy sfinalizujemy te ruchy? Przepisy dotyczące kwarantanny i przelotów to jedna kwestia. Cały czas jest otwarty temat tego, czy nowi zawodnicy będą uprawnieni do gry w zaległych spotkaniach. Czekamy na decyzje w tej sprawie. Kwestia ta będzie dyskutowana na czwartkowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Rugby - mówi Maciej Olszewski.

Typuj wynik meczu 2 pkt.

Rugby - Ekstraliga
ARKA Gdynia
(bez publiczności)
Master Pharm Łódź
27 lutego 2021, godz. 16:30

Wybierz rozstrzygnięcie

Tak typowano 163 typowania

8% ARKA Gdynia
1% REMIS
91% Master Pharm Łódź