Krystian Pieszczek nominowany do eliminacji mistrzostw Europy na żużlu

15 października 2019, 12:00
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Krystian Pieszczek w przyszłym roku pojedzie nie tylko w eliminacjach do żużlowego Grand Prix 2021, ale powalczy również o udział w cyklu Speedway European Championship 2020. Zawodnik Zdunek Wybrzeża Gdańsk, który nowy kontrakt będzie mógł zawrzeć dopiero w listopadzie, tę drugą nominację zyskał po tym jak z prawa startu zrezygnował Piotr Protasiewicz, który wyprzedził go w finale Złotego Kasku.Zdunek Wybrzeże Gdańsk bez nowego lidera? Kurczą się opcje transferowePrawo startu w przyszłorocznych eliminacjach do cyklu mistrzostw świata Krystian Pieszczek uzyskał zajmując czwarte miejsce w piątkowym finale Złotego Kasku. Była to ostatnia lokata w turnieju premiowana awansem.

W przypadku eliminacji do SEC 2020 - cyklu mistrzostwo Europy, prawo startu uzyskało trzech zawodników zainteresowanych przyjęciem nominacji. Pierwotnie zdobyli je więc zawodnicy z podium finału Złotego Kasku - Krzysztof Kasprzak, Jakub Jamróg i Piotr Protasiewicz. Ten ostatni postanowił jednak skupić się na cyklu Grand Prix.

Krzysztof Kasprzak wygrał Złoty Kask. Krystian Pieszczek w eliminacjach Grand PrixW jego miejsce automatycznie nominację wychowanek Wybrzeża. To oznacza, że nadchodzący sezon będzie dla niego niezwykle pracowity. Pieszczek, który oficjalnie będzie mógł związać się z gdańskim klubem na kolejny sezon dopiero w listopadzie, gdy otwarte zostanie okno transferowe, będzie startował w lidze polskiej, eliminacjach GP i SEC. Do tego prawdopodobnie dojdą liga angielska i szwedzka.

Krystian Pieszczek

Krystian Pieszczek

Dane:

ur.:
1995-09-23
wzrost.:
171
waga.:
58
Ocena z sezonu:
4.53 (513 ocen)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Dlaczego eliminacje SEC będą dotyczyły przyszłego roku, a SGP roku 2021? Z prostej przyczyny, te drugie zawsze prowadzone są w trakcie całego sezonu na kolejne rozgrywki, zaś pierwsze na początku w celu skompletowania obsady na dany sezon. W zakończonych niedawno rozgrywkach cykl SEC liczył cztery turnieje. Ostatni rozegrano pod koniec września w Chorzowie a po końcowy triumf sięgnął ubiegłoroczny lider Wybrzeża Mikkel Michelsen.

Organizatorzy mistrzostw Europy nie podali jeszcze terminarza przyszłorocznej rywalizacji. Niewykluczone, że nowością w sezonie 2020 będzie zapis, iż mistrz Europy automatycznie uzyska nominację do cyklu Grand Prix na kolejny sezon.

Krystian Pieszczek wicemistrzem świata juniorów na żużlu 2016Przypomnijmy, że zawodnicy Wybrzeża w przeszłości startowali już zarówno w cyklu GP (Nicki Pedersen, Kenneth Bjerre, Bjarne Pedersen, Magnus Zetterstroem, Fredrik Lindgren czy Tomasz Chrzanowski). W 2006 roku indywidualnym mistrzem Europy został w gdańskich barwach Krzysztof Jabłoński a 3 lata później Renat Gafurow. Były to wówczas finały jednodniowe. Jeszcze nigdy w imprezach tej rangi nie startował jednak wychowanek gdańskiego klubu.

Ostatnimi żużlowcami wychowanymi przy Długich Ogrodach, którzy odnieśli indywidualne sukcesy na arenie międzynarodowej byli właśnie Pieszczek, który w 2016 roku został indywidualnym wicemistrzem świata juniorów i Jarosław Olszewski, który w 1990 roku podczas jednodniowego finału we Lwowie zajął 4. miejsce po przegranym wyścigu dodatkowym z późniejszą legendą światowego żużla Tonym Rickardssonem.