Żużlowe turnieje ku pamięci Zenona Plecha i Henryka Żyto. Inauguracja 28 marca

4 marca 2021, 10:40
dak.
aktualizacja:12:38 (4 marca 2021)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

PGE Ekstraliga w wizualnej części PGE IMME zamierza upamiętnić sukcesy Zenona Plech. <Od teraz właśnie pięć gwiazdek w logo turnieju zastąpi dotychczasowe trzy. Więcej zdjęć (3)

PGE Ekstraliga w wizualnej części PGE IMME zamierza upamiętnić sukcesy Zenona Plech.

fot. M. Kossmann

PGE Ekstraliga w wizualnej części PGE IMME zamierza upamiętnić sukcesy Zenona Plech.

fot. M. Kossmann

PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi im. Zenona Plecha - tak od tego roku nazywać się będzie indywidualny turniej dla najlepszych żużlowców tych rozgrywek. Pierwsze zawody planowane są w lipcu bądź sierpniu w Toruniu. Natomiast gdańską inauguracją roku w tej dyscyplinie ma stanowić III Memoriał Henryka Żyto. Turniej wyznaczony został na 28 marca.Zenon Plech pochowany na cmentarzu Srebrzysko. Jak uhonorować żużlową legendę?- Zenon Plech był wybitnym reprezentantem Polski, utalentowanym zawodnikiem, znanym nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach na świecie, a przede wszystkim zawsze dbał o młodych żużlowców i to chcemy uwypuklić szczególnie we wszystkich naszych wspólnych działaniach - podkreślił Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej.
PGE Ekstraliga nie zamierza sprowadzić pamięci o Zenonie Plechu wyłącznie do PGE IMME, choć będzie to jeden z najważniejszych dni w każdym sezonie z punktu widzenia uhonorowania wybitnego zawodnika. Dokładna data zawodów jest w trakcie ustalania, ale odbędą się w lipcu lub sierpnia br. i prawdopodobnie dojdzie do nich na Motoarenie w Toruniu.

- Tata słynął z tego, że przekazywał wiedzę młodym zawodnikom, ale też wielkie znaczenie miało dla niego coroczne uczestnictwo w przygotowaniach do największej żużlowej imprezy na świecie, zawodów Grand Prix na PGE Narodowym. Jako rodzina wiemy, że PGE Ekstraliga nigdy nie odwróciła się od taty, angażowała go w swoje projekty, którymi mocno żył, z których się cieszył, bo lubił pomagać. Wyróżnienie w postaci Złotego Szczakiela przyznane podczas Gali PGE Ekstraligi w 2019 roku było ogromną motywacją w ostatnich miesiącach. Współpracę z PGE Ekstraligą bardzo cenił, a pomysły związane z jego upamiętnieniem, które wspólnie wypracowaliśmy idealnie wpisują się w międzynarodowy charakter kariery taty - powiedział Krystian Plech, syn zawodnika.
Zenon Plech był dwukrotnym medalistą indywidualnych mistrzostw świata na żużlu, legendą nie tylko gdańskiego, ale i światowego "czarnego sportu". Więcej zdjęć (3)

Zenon Plech był dwukrotnym medalistą indywidualnych mistrzostw świata na żużlu, legendą nie tylko gdańskiego, ale i światowego "czarnego sportu".

L. Pęsik/Trojmiasto.pl

Zenon Plech był dwukrotnym medalistą indywidualnych mistrzostw świata na żużlu, legendą nie tylko gdańskiego, ale i światowego "czarnego sportu".

L. Pęsik/Trojmiasto.plPGE Ekstraliga w każdym sezonie rozgrywkowym zamierza upamiętniać dorobek Zenona Plecha w szkoleniu, ale też nawiązywać do jego wielkiego sukcesu - wywalczenia tytułu Indywidualnego Mistrza Polski w wieku 19 lat, co miało miejsce w 1972 roku na torze w Bydgoszczy.

- Ma to być wyzwanie, swego rodzaju drogowskaz dla młodych zawodników, iż w bardzo młodym wieku można podjąć walkę z najlepszymi - wyznał Krystian Plech.
W związku z tym w każdym sezonie rozgrywkowym PGE Ekstraliga będzie prowadzić osobny ranking zawodników startujących w biegu juniorów. Ten z zawodników młodzieżowych, który do chwili przyznawania nominacji do udziału w PGE IMME będzie miał najwięcej punktów z wyścigów młodzieżowych - uzyska automatyczne prawo startu w kolejnej edycji PGE IMME.

- Chcemy, aby to był element dodatkowej mobilizacji dla juniorów. Nie rezygnujemy z dzikiej karty w PGE IMME, ale jedno dodatkowe miejsce rezerwować będziemy od tej pory dla najskuteczniejszego juniora - powiedział Wojciech Stępniewski.

Dokonania Zenona PlechaWyścigi juniorów nabiorą tym samym od sezonu 2021 dodatkowego znaczenia, a gwarancja startu w PGE Indywidualnych Międzynarodowych mistrzostwach Ekstraligi ma być jednocześnie nagrodą

- Nie ukrywam, że marzy mi się, aby któryś z adeptów żużla rozpoczął przygodę z tym sportem na miniżużlu, gdzie tata był zawsze obecny i pomocny, a w konsekwencji swojego rozwoju dotarł na szczyt, a takim na pewno jest udział w PGE IMME. Tata swoje sukcesy zaczął odnosić jako bardzo młody zawodnik, a ukoronował karierę pięcioma złotymi medalami IMP. To jest jeden z symboli Super Zenona - zauważył Krystian Plech.
PGE Ekstraliga w wizualnej części PGE IMME zamierza upamiętnić sukcesy Zenona Plech. Od teraz właśnie pięć gwiazdek w logo turnieju zastąpi dotychczasowe trzy - ale to nie jedyne zmiany w identyfikacji wizualnej PGE IMME.

- Zmieniamy nazwę turnieju i dodajemy do niej imię i nazwisko Zenona Plecha, wprowadzamy nową kolorystykę nawiązującą do znanego wszystkim pseudonimu Golden Boy, ale też tworzymy przechodnie trofeum zawodów, na których chcemy umieszczać nazwiska zwycięzców - dodał Stępniewski.
Zenon Plech - pogrzeb na cmentarzu Srebrzysko, 28.11.2020.


Trwają prace związane ze szczegółami identyfikacji wizualnej. PGE Ekstraliga postawi na wizerunek retro zawodnika, aby połączyć tradycję z nowoczesnością nie tylko w całej oprawie PGE IMME, ale także podkreślić charakterystyczną sylwetkę Zenona Plecha na motocyklu.

Treningi żużlowców od 10 marcaAby spiąć klamrą aspekty szkoleniowe, rywalizację młodzieżowców o udział w PGE IMME oraz sam turniej współpraca PGE Ekstraligi i Plech Sport Agency będzie również wiązała się z promocją eventami organizowanymi dla dzieci na miniżużlu przez firmę Krystiana Plecha.

- Organizujemy już tradycyjnie w czerwcu Speedway Camp i 23 czerwca w Gdańsku Golden Boy Trophy w ramach turnieju dla dzieci w wieku 10 - 14 lat. Chcemy by był to turniej podczas którego będziemy mogli przybliżyć sylwetkę taty, ale również by ojcowie spędzili ten dzień ze swoimi synami na sportowo. To właśnie w dzień ojca, chcemy podziękować wszystkim tatom za zaszczepienie pasji do sportu żużlowego. Świetnie byłoby, aby jego uczestnicy mogli gościć na PGE IMME już w najbliższych edycjach, aby również tutaj była pewna zależność, iż młody zawodnik nie tylko uczy się rzemiosła, ale też może z trybun zobaczyć swoich idoli w rywalizacji, do której dąży w przyszłości - powiedział Krystian Plech.
III Memoriał Henryka Żyto będzie się 28 marca 2021 roku na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku. Więcej zdjęć (3)

III Memoriał Henryka Żyto będzie się 28 marca 2021 roku na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku.

mat. prasowe

III Memoriał Henryka Żyto będzie się 28 marca 2021 roku na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku.

mat. prasowe

Wcześniej, bo przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego odbędzie się III Memoriał Henryka Żyto. 28 marca zawodnicy będą rywalizować w parach, a jego obsada ma zostać ogłoszona w późniejszym terminie.

- Chcemy, aby trzecia zaległa edycja Memoriału zainaugurowała sezon żużlowy w Gdańsku. Rok temu Memoriał storpedowała pandemia koronawirusa, dlatego teraz wiosną organizujemy zaległą trzecią edycję. Zależy nam przede wszystkim na tym, by zachować pamięć o wybitnym zawodniku i człowieku. Zdajemy sobie sprawę, że być może nie uda nam się wpuścić kibiców, jednakże chcemy uniknąć sytuacji, że zawody miałyby się kolejny raz nie odbyć ze względu na wirusa. Oczywiście, w przypadku braku możliwości wpuszczenia kibiców przeprowadzimy transmisję z zawodów. Kompletujemy już obsadę i emocji na pewno nie zabraknie - mówi prezes Tadeusz Zdunek.

Memoriał Henryka Żyto - relacja z 2019 rokuPrzypomnijmy, że pierwsza edycja odbyła się 30 września 2018 roku. Najlepszy w turnieju indywidualnym okazał się wówczas Krystian Pieszczek. Na podium znaleźli się jeszcze Mikkel Bech oraz Krzysztof Buczkowski. Rok później (22 września) żużlowcy rywalizowali w parach. Zwyciężył Team Avides w składzie: Krystian Pieszczek - Rasmus Jensen. Występ Duńczyka zrobił na tyle dobre wrażenie, że po upływie zaledwie kilku tygodni podpisał kontrakt ze Zdunek Wybrzeżem.

Henryk Żyto zmarł 7 marca 2018 roku w Gdańsku. Był doskonałym żużlowcem, jednym z najskuteczniejszych w historii Wybrzeża. W latach 1965-1980 zdobył 1688 punktów dla gdańskiego klubu, co pozwala mu zajmować trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów za Mirosławem Berlińskim oraz Jarosławem Olszewskim. Po śmierci legendy, gdańscy działacze zdecydowali się uczcić pamięć organizacją Memoriału.

dak.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.