Żużlowcy Zdunek Wybrzeże Gdańsk w ścisłej izolacji. Potem testy na koronawirusa

23 czerwca 2020, 12:20
Damian Konwent

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Regulamin sanitarny eWinner 1. Ligi Żużlowej będzie taki sam, jak w PGE Ekstralidze. W parku maszyn będą mogły przebywać wyłączenie przebadane osoby z maseczkami na twarzach, a żużlowcy będą mogli mieć dwóch mechaników u boku. Treningi w Zdunek Wybrzeżu Gdańsk zakończą się w środę. Następnie rozpocznie się ścisła izolacja, by 30 czerwca przejść testy na obecność koronawirusa metodą wymazową.Pierwszy trening żużlowców Zdunek Wybrzeża GdańskNie będzie zmian w regulaminie sanitarnym w eWinner 1. Lidze Żużlowej, a zespoły będą obowiązywać te same reguły, które są stosowane w PGE Ekstralidze, mimo że od pierwszego meczu tego sezonu budziło to wiele kontrowersji.

Zdaje się, że największe wywołało noszenie maseczek. Każda osoba przebywająca na obiekcie w trakcie spotkania musi mieć taką na twarzy, bez względu na temperaturę powietrza. Już w trakcie inauguracyjnego spotkania Betard Sparta Wrocław z Motorem Lulin, Gleb Czugunow apelował do władz ligi o ponowne przemyślenie tego pomysłu.

- Najchętniej zrezygnowałbym z maseczek i wszelkich obostrzeń, ale niestety nie mamy na to wpływu. Każdy chce już jechać, więc zwyczajnie trzeba się dostosować, słuchać poleceń, by nie zbierać głupich kar. Jeśli mamy do wyboru rywalizować, ale przy zaostrzonych regułach, a nie jechać wcale, to bez namysłu wybieram tę pierwszą możliwość - mówi nam Robert Chmiel, żużlowiec Zdunek Wybrzeża Gdańsk.

Regulamin sanitarny Polskiego Związku MotorowegoW parku maszyn będzie mogło przebywać maksymalnie 70 osób. Każdy żużlowiec będzie miał u boku dwóch mechaników, a nie jednego, jak zakładała pierwotna wersja regulaminu. Zawodnik musi zresztą przyjeżdżać na mecze i treningi jednym autem wraz z nimi. Istotną informacją jest również fakt, że po spotkaniu nikt nie będzie mógł skorzystać z prysznica na obiekcie.

Każdy żużlowiec wraz ze swoją załogą może w trakcie sezonu wyjechać z Polski, jednak po powrocie będzie musiał poddać się na swój koszt badaniu na obecność koronawirusa metodą genetyczną.

Etapy izolacji żużlowców Zdunek Wybrzeża Gdańsk
15-24 czerwca - można chodzić na zakupy, brać udział w treningach, pracować;
25-29 czerwca - ścisła izolacja, nie odbywają się treningi, powinno się przebywać w domach, a ewentualne wyjścia ograniczyć do absolutnego minimum
30 czerwca - testy obecność koronawirusa


Treningi zawodników Zdunek Wybrzeża Gdańsk zakończą się w środę. W czwartek, 25 czerwca, rozpocznie się drugi, ściślejszy etap samoizolacji, który potrwa przez pięć dni. W tym czasie żużlowcy będą musieli przebywać w domu, a wyjścia muszą być ograniczone do minimum, gdyż 30 czerwca zarówno oni, jak wszyscy członkowie zespołu przejdą testy na obecność koronawirusa. Każdy z nich będzie miał badania wymazowe, które mają określić dokładny wynik.

- Nieważne jakby testy wyglądały, to i tak musimy przez nie przejść. Bardzo chcieliśmy, by sezon wystartował, to teraz musimy się dostosować do nowych obostrzeń. Tak naprawdę wszyscy już do nich przywykliśmy. Oglądałem spotkania Ekstraligi i pewne rzeczy wyglądały dość rygorystycznie, ale mi to nie przeszkadza. Wierzę, że będą momenty, gdy będzie można zejść na bok i swobodnie pooddychać - komentuje Alan Szczotka z Wybrzeża Gdańsk.

Wszyscy z aneksami w Zdunek Wybrzeżu GdańskWówczas w Gdańsku mają pojawić się również zagraniczni żużlowcy: Mikkel Bech, Peter Kildemand, Jacob Thorssell, Rasmus Jensen i Alekandr Kajbuszew.

W lipcu drużyna wróci na tor i znów będzie mogła przygotowywać się do inauguracji sezonu z Unią Tarnów (11 lipca). Treningi będą odbywały się w ścisłym rygorze, bez udziału osób, które nie były badane.