Życiowe sukcesy tenisisty stołowego Unii AZS AWFiS Gdańsk. Marek Badowski wygrał Polish Open U-21

19 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
Marek Badowski zwycięzcą Polish Open do lat 21 w singlu. Marek Badowski zwycięzcą Polish Open do lat 21 w singlu.

Marek Badowski wygrał turniej singlowy do lat 21 podczas Polish Open, turnieju zaliczonego do prestiżowego cyklu ITTF Challenge Series. Tym sukcesem tenisista stołowy Unii AZS AWFiS Gdańsk zwieńczył bardzo udane dla siebie tygodnie. Wcześniej został m.in. młodzieżowym wicemistrzem Europy w deblu oraz zdobył srebro w seniorskich mistrzostwach Polski w grze pojedynczej.

To są najlepsze tygodnie Marka Badowskiego w karierze. Przenosi się z turnieju na turniej i w każdym święci sukcesu. Właśnie wygrał turniej singlowy ITTF Challenge Series Polish Open dla zawodników do lat 21. W Spale tenisista stołowy AZS AWFiS Gdańsk trzech pierwszych rywali pokonał bez straty seta. Natomiast dramatyczne, ale i zwycięskie pojedynki rozegrał w strefie medalowej. w półfinale wygrał z Aleksandrem Vhanin (Białoruś) 3:2 (1:11, 11:5, 11:9, 9:11, 11:6), a w finale również po pięciosetowym boju triumfował nad Andreasem Levenko (Austria) 3:2 (11:5, 9:11, 8:11, 11:6, 11:5).

Tydzień wcześniej akademicki tenisista stanął na podium w Mińsku. W turnieju deblowym wraz z Patrykiem Zatówką, który w poprzednim sezonie również występował w Unii AZS AWFiS, zdobył srebrny medal mistrzostwa Europy do lat 21. Polacy dopiero w finale ulegli duetowi z Turcji Ibrahim GunduzAbdullah Yigenler 1:3. Można było nawet mówić o niespodziance i niedosycie, bo to nasi reprezentanci mieli pierwszy numer rozstawienia.

Pozostałe medale Badowski gromadził w mistrzostwach kraju. W Raszkowie, w rywalizacji seniorów został wicemistrzem Polski w singlu, przegrywając dopiero w finale z Jakubem Dyjasem 1:4.

Natomiast z młodzieżowego championatu, który odbył się w Ustrzykach Dolnych, Marek zdobył aż cztery medale. Po złoto sięgnął w singlu. Srebro wywalczył w mikście z Pauliną Knyszewska (AZS UE Wrocław) oraz w turnieju drużynowym, gdzie partnerowali mu Marco GollaPaweł Błąkała. Natomiast brąz odebrał po rozgrywkach debli wraz z Tomaszem Tomaszukiem (Zooleszcz Gwiazdy Bydgoszcz).

Od lewej: Patryk Zatówka i Marek Badowski na podium młodzieżowych mistrzostw Europy w grze deblowej. Od lewej: Patryk Zatówka i Marek Badowski na podium młodzieżowych mistrzostw Europy w grze deblowej.
W klubie mają nadzieje, że formę, którą niespełna 21-letni zawodnik zaprezentował w mistrzowskich imprezach, uda mu się przenieść na rozgrywki ligowe. Unia AZS AWFiS, która broni tytułu wicemistrzowskiego, po 16. kolejka plasuje się na 5. miejscu w tabeli. Do czwartego miejsca traci 7 punktów, ale to jeszcze nie przekreśla nadziei naszego zespołu na włączenie się do walki o awans do półfinałów play-off. Podopieczni Piotra Szafranka będą mieli jeszcze 6 kolejek, aby zniwelować straty. Jest też czas na solidne przygotowanie, gdyż kolejne spotkanie zaplanowane jest dopiero 10 kwietnia. Wówczas akademików czeka wyjazd do Morlin Ostróda.

A wspomniany Badowski może znacznie podreperować ligowy bilans. Na razie z 20 gier wygrał tylko 7 przy bilansie setów 21:39. W Lotto Superlidze jest to dopiero 26. dorobek indywidualny w tym sezonie.

Z młodzieżowych medalistów w lidze zadebiutował też Golla. Zagrał dwukrotnie, obie gry oddając po 0:3.

Na razie w gdańskiej drużynie najlepiej radzili sobie zagraniczni zawodnicy: Michaił Pankow (14 wygranych/8 przegranych) i Geng Zihao (11/7). Siła drużyny wzrośnie, jeśli udałoby się sprowadzić gwiazdę Unii z poprzedniego sezonu - Kai Konishiego.

• tenis stołowy

Zwycięzca turnieju młodzieżowego ITTF Challenge Polish Open w Spale Marek Badowski (Unia AZS AWFiS Gdańsk) od nowego sezonu będzie grał w zespole mistrza kraju Dartomie Bogorii Grodzisk Mazowiecki.