eWinner 1. Liga Żużlowa. Telewizja naciska na sezon z play-off

18 maja 2020, 16:00
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Kluby eWinner 1. Ligi Żużlowej chcą rozegrać sezon bez rundy play-off. W zamian proponują aby telewizja transmitująca rozgrywki, pokazała wszystkie cztery mecze w każdej kolejce, a nie tylko dwa jak przewiduje umowa. Według naszych informacji, Canal Plus nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem. Okrojony sezon będzie oznaczał zmniejszenie wartości telewizyjnej umowy opiewającej na ponad milion złotych.Polski Związek Motorowy wciąż czeka na zgodę ministerstwa sportu w sprawie rozpoczęcia rozgrywek eWinner 1. Ligi Żużlowej. Te miałyby wystartować 11 lipca, ale oprócz rządowych zezwoleń i porozumień z zawodnikami odnośnie obniżenia płac, działacze muszą wypracować consensus w sprawie samego formatu rozgrywek.

eWinner 1. Liga Żużlowa bez play-off?Kluby opowiedziały się za rozegraniem jedynie sezonu zasadniczego, bez play-off. Na tę kwestię krytycznie zapatrują się jednak przedstawiciele Canal Plus, stacji posiadającej prawo do telewizyjnych transmisji rozgrywek.

Wedle pierwotnego planu, transmitowane miały być po dwa spotkania z każdej kolejki. Klubom, które jeśli rozpoczną sezon to najprawdopodobniej bez kibiców na trybunach, zależy aby w telewizji były wszystkie mecze. Dałoby im to miejsce do ekspozycji dla sponsorów, a stacji większa liczbę spotkań, mimo braku play-off.

Telewizja upiera się przy play-off. Kluby są skłonne rozegrać ją jedynie, gdy nadawca każdorazowo pokryje koszty spotkania bez publiczności (ok. 60 tys. zł) lub, gdy będzie pewność, że kibice będą mogli w tym czasie wrócić na trybuny.

Canal Plus pokaże I ligę żużla. Więcej pieniędzy dla klubówW obu przypadkach pojawia się problem. Obecną umowę z telewizją żużlowe władze i tak nazwały już najkorzystniejszą w historii, więc trudno się spodziewać, aby Canal Plus jeszcze do niej dokładał. Nie ma również gwarancji, że w trakcie sezonu obostrzenia dotyczące kibiców zostaną choćby częściowo zniesione, a regulamin rozgrywek trzeba przecież ustanowić przed ich rozpoczęciem.

Abstrahując od negocjacji z telewizją, atutem rezygnacji z play-off będzie mniejsza liczba spotkań (odpadną cztery mecze półfinałowe i dwa finałowe), co ułatwi logistykę (nawet bez play-off sezon kończyłby się późno, bo w październiku) i zmniejszy koszty organizacyjne. Z drugiej strony są to mecze generujące największe przychody w razie udziału publiczności.

Tadeusz Zdunek: Liga bez kibiców, jeśli telewizja pokaże wszystkie meczeW niektórych przypadkach ich brak może również doprowadzić do sytuacji, w której dany zespół nie mając w trakcie sezonu ani szans na awans, ani zagrożenia spadkiem, może przejechać część rozgrywek na przykład oszczędnościowym składem.

Ostatecznie kluby i tak będą musiały wybrać z propozycji Canal Plus. Albo pojadą pełny sezon na wcześniej ustalonych zasadach finansowych (kontrakt opiewa na ok. milion zł) albo tylko rundę zasadniczą, ale wpływy z umowy telewizyjnej będą mniejsze. O ile? Zapewne proporcjonalnie do różnicy w liczbie transmisji (34 z play-off 28 w przypadku rozegranie jedynie rundy zasadniczej).