Faworyci na czele mistrzostw świata klasy 505 w Gdyni. Polacy daleko.

28 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Lutz Stengel i Holger Jess zdobyli w Gdyni tytuł mistrzów świata w żeglarskiej klasie 505. Lutz Stengel i Holger Jess zdobyli w Gdyni tytuł mistrzów świata w żeglarskiej klasie 505.

Lutz Stengel i Holger Jess zostali bezapelacyjnie mistrzami świata w żeglarskiej klasie 505. Przewaga niemieckiej załogi nad 126 konkurencyjnymi duetami z 14 państw była tak duża, że nowi złoci medaliści nie musieli już startować w dwóch ostatnich wyścigach. Rywalizacja przez sześć dni odbywała się w Gdyni. Najlepsi z Polaków, Jakub Pawluk i Marcin Józefowski zajęli 36. miejsce.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KLASIE 505, ZOBACZ FILM PROMUJĄCY MISTRZOSTWA

SAP 505 Worlds 2018 składał się z 12 wyścigów. Każda załoga mogła pozwolić sobie na dwa słabsze starty. Tyle podlegało tzw. odrzutce, czyli dwa najsłabsze wyniki nie liczyły się do klasyfikacji generalnej. Choć pogoda była zmienna to od początku rywalizacji w walce o złoto liczyły się dwie załogi, którym dawano najwięcej szans na tytuł już przed rozpoczęciem regat.

Po pierwszym dniu prowadzenie objął Mike Holt, ubiegłoroczny mistrz świata, który do Gdyni przejechał jednak z innym załogantem, Robem Woelfelem. Jednak Amerykanie, jeśli chodzi o wygrywanie wyścigów, poprzestali na dwóch pierwszych. Ostatecznie pogrzebali szansę na złoto przedostatniego dnia regat. Wówczas dwukrotnie osiągali metę poza czołową "10".

Gdy Amerykanie przeżywali ciężkie chwile, to najlepiej żeglowali Lutz StengelHolger Jess. Niemcy między 4. a 8. wyścigiem wygrali aż czterokrotnie. Jako że w żadnym z pozostałych biegów nie byli na niższym miejscu niż 5., już dzień przed końcem rywalizacji zapewnili sobie tytuł mistrzowski. Do dwóch ostatnich wyścigów już nie przestąpili, a i tak zakończyli mistrzostwa z przewagą 13 punktów na najgroźniejszymi konkurentami.

Sukces rodaków najwyraźniej uskrzydlił drugą niemiecką załogę. Jan-Philipp HofmannFelix Bjoern Brockerhoff ostatniego dnia regat zajmowali 1. i 5. miejsce. Dzięki temu zabrali brązowy medal wyżej ocenianym przez startem Brytyjczykom. Ian PinnelAlex Davies przegrali najniższy stopień podium różnicą 6 punktów, gdyż w kończących regaty startach osiągnęli metę na 3. i 8. pozycji.

Polacy byli bardzo gościnni nie tylko na lądzie, ale także na wodzie. Z oddali spoglądali na walkę najlepszych o medale. I nie było to niespodzianką. Przed rokiem, gdy mistrzostwa odbywały się w Annapolis, wystartował tylko jeden polski jacht. Załoga Przemysława Zagórskiego zajęła 60. miejsce.

W Gdyni mieliśmy aż 30 biało-czerwonych załóg. W pojedynczych wyścigach szczytem ich możliwości były miejsca w trzeciej "10". Najlepszy wynik osiągnęli Jakub PawlukMarcin Józefowski. Załoga Legii Warszawa w ósmy wyścigu zajęła 21. miejsce, a w klasyfikacji generalnej uplasowała się na 36. pozycji.

W pierwszej połowie stawki mieliśmy jeszcze tylko dwa duety: 46. Karol MilewskiBartosz Milewski, 51. Mateusz JuraBartosz Chroł.

Do polskiej załogi trafiło jednak jedno z wyróżnień za dodatkowe klasyfikacje. Anna ZabłockaBartosz Kowalczyk zwyciężyli kategorii classic, czyli starszych jachtów. Natomiast 14-letni Michał Pietrzak uhonorowany został jako najmłodszy uczestnik mistrzostw.

Ponadto nagrody otrzymali: Caroline i Philippe Jacot ze Szwajcarii (najlepszy mikst), Nicola BriknerAngela Stenger z Niemiec (najlepsza żeńska załoga) oraz 75-letni Earle Alexander z Australii (najstarszy uczestnik).