Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin. Niwelować braki taktyką i systemem

4 kwietnia 2021, 18:00
Rafał Sumowski

Lechia Gdańsk

Mimo dwutygodniowej przerwy na mecze reprezentacji, nie wszyscy w Lechii zdołali się wykurować na mecz z Zagłębiem. Zdaniem trenera Stokowca, odpowiednia taktyka ma zniwelować wszelkie braki. Na zdjęciu Dusan Kuciak. Więcej zdjęć (1)

Mimo dwutygodniowej przerwy na mecze reprezentacji, nie wszyscy w Lechii zdołali się wykurować na mecz z Zagłębiem. Zdaniem trenera Stokowca, odpowiednia taktyka ma zniwelować wszelkie braki. Na zdjęciu Dusan Kuciak.

fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Mimo dwutygodniowej przerwy na mecze reprezentacji, nie wszyscy w Lechii zdołali się wykurować na mecz z Zagłębiem. Zdaniem trenera Stokowca, odpowiednia taktyka ma zniwelować wszelkie braki. Na zdjęciu Dusan Kuciak.

fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

- Czujemy duży niedosyt, szczególnie po tej drugiej połowie meczu w Szczecinie. Zamierzamy grać o pełną pulę - mówi Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk przed starciem z Zagłębiem Lubin. Szkoleniowiec w najbliższym czasie będzie musiał "nagimnastykować" się z zestawianiem składu. Nie wszyscy piłkarze są jeszcze zdrowi, a drużynę czekają 4 mecze w 16 dni. - Będziemy rotować. Aby wygrywać, wszelkie braki musimy niwelować trochę systemem, a trochę taktyką - wyjaśnia Stokowiec. Poniedziałkowy mecz rozpocznie się o godz. 20.Relacja LIVE


Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
5 kwietnia 2021, godz. 20:00

Tak typowano 294 typowania

79% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
6% Zagłębie Lubin


Lechia Gdańsk wraca do gry w ekstraklasie po przerwie reprezentacyjnej. Piłkarze biało-zielonych podejmą Zagłębie Lubin i spróbują wrócić do serii bez porażek, którą tuż przed pauzą przerwała im Pogoń Szczecin. Jak informowaliśmy wcześniej, trener Piotr Stokowiec w tym meczu nie będzie mógł jeszcze skorzystać z dochodzącego do pełni sił po kontuzji stopera Michała Nalepy, a i ozdrowieniec po koronawirusie Joseph Ceesay znajdzie się co najwyżej na ławce rezerwowych.

Michał Nalepa o kontuzji i reprezentacji PolskiPonadto szkoleniowiec musi wziąć pod uwagę ile minut "w nogach" mają piłkarze, którzy wrócili z meczów reprezentacji. W szczególności dotyczy to drugiego podstawowego stopera Kristersa Tobersa, który zaliczył trzy pełne mecze dla reprezentacji Łotwy.

- Nie chcę zdradzać całego planu taktycznego. zobaczymy jeszcze, w jakim stanie fizycznym jest Kristers Tobers, jak wyglądają jego markery zmęczeniowe. Mamy wybór, bo Mario Maloca też dobrze się sprawuje i nie mamy bólu głowy jeśli chodzi o obsadę pozycji stopera, ale jeszcze obserwujemy zawodników. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a moje decyzje będą poparte wynikami odpowiednich testów, wykazujących, jaki dokładnie jest ich stan zdrowia. Po ostatnich wynikach reprezentacji Łotwy oraz Słowacji sądzę, że nasi zawodnicy są w dobrej formie psychofizycznej, dlatego liczę, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby zagrali w najbliższym meczu - wyjaśnia trener Stokowiec.

Lechia Gdańsk musi odzyskać patent na mecze po przerwie reprezentacyjnejOptymalne zarządzanie kadrą będzie w najbliższym czasie jednym z kluczowych elementów w walce o podium ekstraklasy. Do końca rozgrywek zostało zaledwie osiem spotkań, z czego połowę gdańszczanie rozegrają na przestrzeni nadchodzących szesnastu dni.

- Będziemy na pewno rotować, bo za chwilę będziemy grać nawet co trzy dni. Jeszcze kilku piłkarzy chcemy pokazać, dotyczy to również młodych zawodników. Lubię oczywiście, gdy skład jest wykrystalizowany i dokonujemy drobnych roszad, ale niekiedy jest to niemożliwe. Aby wygrywać, wszelkie braki musimy niwelować trochę systemem, a trochę taktyką. Na pewno czujemy duży niedosyt, szczególnie po tej drugiej połowie meczu w Szczecinie, ale kolejne ważne mecze przed nami. Zamierzamy grać o pełną pulę. W meczu z Zagłębiem będziemy chcieli zgarnąć 3 punkty, bo będzie to bardzo istotne dla nas i dla układu tabeli - mówi trener biało-zielonych.
Zmiany w Akademii Lechii Gdańsk

Podczas przerwy reprezentacyjnej do zmian doszło w Akademii Lechii Gdańsk. Wypowiedzenie z funkcji jej dyrektora złożył jej dyrektor Sławomir Wojciechowski.

Z kolei zarząd klubu podjął decyzję o zakończeniu współpracy z trenerem drugiego zespołu Dominikiem Czajką. Szkoleniowca zastąpił dotychczasowy trener drużyny U-14 Maciej Duraś. Drużynę z rocznika 2008 prowadzić będzie dotychczasowy asystent Durasia - Piotr Kotlarczyk.


Piotr Stokowiec pracuje w Lechii już od trzech lat, ale spotkanie z Zagłębiem wciąż mają dla niego dużą wartość sentymentalną. W końcu zanim zaczął pracę w Gdańsku, blisko 4 lata przepracował prowadząc "Miedziowych". Z tym klubem zdołał wywalczyć awans do ekstraklasy, zdobyć medal oraz zagrać w eliminacjach do europejskich pucharów eliminując Partizana Belgrad.

Paweł Żelem za Adama Mandziarę w Radzie Nadzorczej Ekstraklasy- Mam z tego czasu naprawdę wiele dobrych wspomnień. Zyskałem tam również jako trener, bo to, jakim jestem trenerem teraz w Lechii, to zawdzięczam również Zagłębiu. To był bardzo wydajny okres, mocno się wtedy rozwijałem i to na pewno zapamiętam. Myślę, że to była dobra współpraca, bo wielu zawodników odgrywało potem ważną rolę w młodzieżowych reprezentacjach, a także awansowało do kadry seniorskiej. Część zawodników wyjechało również za granicę i z tego na pewno bardzo się cieszę. Teraz dobrą pracę wykonuje tam Martin Sevela i myślę, że jest to bardzo dobry zespół - podkreśla Stokowiec.
Przypomnijmy, że wedle obowiązujących przepisów prawa, mecze nadal odbywać się muszą bez kibiców na trybunach. Fani Lechii nawołują jednak w mediach społecznościowych do stawienia się w poniedziałek pod stadionem i "zdalnego" dopingu biało-zielonych. Taki apel zamieściło m.in. stowarzyszenie kibiców "Lwy Północy".Opinie wybrane


wszystkie opinie (80)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.