Drakkar i AZS AWFiS Gdańsk w mistrzostwach Europy i Polski w wioślarstwie

30 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Czwórka podwójna podczas mistrzostw Europy juniorów w Belgradzie. Czwórka podwójna podczas mistrzostw Europy juniorów w Belgradzie.

Mikołaj Kulka zajął piąte, a Iga Krzemińska (oboje Drakkar Gdańsk) oraz Szymon Tomiak i Jacek Sobczak (obaj AZS AWFiS Gdańsk) ósme miejsca w mistrzostwach Europy juniorów w Belgradzie. To były drugie międzynarodowe regaty wioślarskie, które udało się rozegrać po zamrożeniu sportu w związku z pandemią koronawirusa. Znacznie więcej działo się na krajowych torach.

Młodzieżowe mistrzostwa Europy w Duisburgu i mistrzostwa Europy juniorów w Belgradzie otworzyły międzynarodowy sezon wioślarski po okresie zamrożenia w związku z pandemią koronawirusa. W Serbii zaprezentowało się czworo gdańskich wioślarzy.

Mikołaj Kulka (Drakkar) startował na czwórce podwójnej. Jego partnerami byli: Dawid Seroka, Konrad Domański i Kajetan Szewczyk. Polacy po zaciętym finiszu znaleźli się w finale, czyli w gronie sześciu najlepszych osad. W walce o medale do podium zabrakło ponad 4 sekund. Nasi reprezentanci zajęli 5. miejsce. Zwyciężyli Rosjanie przed Irlandczykami i Czechami.

W finale B kończyły mistrzostwa dwójka bez sternika juniorów (Szymon TomiakJacek Sobczak, obaj AZS AWFiS Gdańsk) oraz dwójka podwójna juniorek (Iga Krzemińska Drakkar i Martyna Jankowska SMS/AZS AWF Gorzów Wlkp.). Obie ostatnie wyścigu ukończyły na drugim miejscach, co w końcowej klasyfikacji oznaczało 8. lokatę.

Łącznie w regatach startowało ponad 400 zawodniczek i zawodników z 27 krajów. Polskę będzie reprezentować 25 zawodniczek i zawodników. Biało-czerwoni zdobyli trzy medale (Wiktoria Kalinowska w jedynce i dwójka podwójna mężczyzn, brąz - czwórka bez sternika).

Od 9 do 11 października Poznań będzie gospodarzem mistrzostw Europy seniorów, które pierwotnie miały się odbyć od 4 do 6 czerwca. Tym razem w reprezentacji Gdańsk nie ma żadnego przedstawiciela. Natomiast nie brakowało medalowych startów na krajowych torach.

W Poznaniu, w mistrzostwach Polski seniorów trzy brązowe medale zdobył AZS AWFiS, a w punktacji klubów uplasował się na 9. miejscu.

Brązowi medaliści AZS AWFiS w mistrzostwach Polski seniorów
jedynka kobiet kategorii lekkiej - A.Demczuk
dwójka podwójna kobiet kategorii lekkiej - M.Pluta, A.Demczuk
dwójka bez sternika - D.Górski, A.Gorka

Trzy medale również zdobyli gdańszczanie w mistrzostwa Polski juniorek i juniorów Młodszych (Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży), które odbyły się w Kruszwicy.

Gdańscy medaliści mistrzostwa Polski juniorek i juniorów młodszych
jedynka juniorów młodszych - 1. D.Gałęza (Drakkar)
dwójka podwójna juniorów młodszych - 2. S.Stankiewicz, D.Gałęza (Drakkar)
czwórka bez sernika juniorów młodszych - 2. H. Guzy, J.Majewski, R.Stroyk, J.Klimaszewski (AZS AWFiS).

W Kruszwicy ponadto odbyły się młodzieżowe mistrzostwa Polski i mistrzostwa Polski młodzików. Przedstawiamy medalistów tej imprezy we wszystkich kategoriach. W tej pierwszej kategorii w punktacji klubów AZS AWFiS był piąty. Natomiast w drugiej pojawił się trzeci gdański klub - UKS Szóstka.

dwójka podwójna dziewcząt - 1. W.Syrytczyk, A.Boczkowska (Drakkar)
czwórka ze sterniczką - 2. A.Konecka, A.Demczuk, A.Patrzuska, O.Pawlak, N. Kowalska (AZS AWFiS)
dwójka podwójna kobiet - 3. A.Demczuk, I.Pawlak (AZS AWFiS)

Opinie (8)

• Gratulacje (2)

Dla wszystkich wioślarzy z Gdańska. Szkoda tylko, że mój dawny klub Gedania już nie szkoli młodzieży. Kiedyś mieliśmy fajną pakę.