Trojmiasto.pl

Pendolino już w Trójmieście

25 września 2013 (295 opinii)
Pociąg przechodzi ostatnie kosmetyczne poprawki w Cisowej skąd wyjedzie w okolice przystanku Stadion-Amber Expo, gdzie będzie jedną z atrakcji trwających właśnie targów Trako.
13 057
Trojmiasto.TV
Trojmiasto.tv

Opinie (295) 3 zablokowane

 • Bardzo ładny ten Pendolino, i pomyśleć ze juz za 20 lat nim pojedziemy. (34)
  6 lat
  • Ale dlaczego musimy przepłacać, można kupić 5 razy tańsze polskie składy PESA (28)
   Też mogą jeździć 180 km/h
   6 lat
   • a po co wiecznie narzekać? (23)
    Gdyby PKP kupiło "polskie składy PESA" to byś narzekał, że cały świat jeździ TGV, Pendolino, Eurostarami a my musimy jakimś Flirtem, czy Linkiem ble ble ble
    Fajnie wizerunkowo, że kupili 20 takich pociągów, które przecinać będą całą Polskę i będą podnosić morale Polaków, ze nie żyjemy na końcu świata, na pozostałe trasy kupują już Polskie składy...

    Przykład z innej beczki. Wolisz jak znajomi widza Cię w butach Adidasa, czy z targowiska z 4 paskami?
    miki
    6 lat
    • Dres, mam dres :) (6)
     W butach adidasa, błahahahah, toś błysnął.
     6 lat
     • przykład (5)
      oj to był tylko przykład, żeby pokazać, że ludzie wolą buty adidasa zamiast polskich butów. Przejdź się po mieście i zobacz czy faktycznie tylko dresy chodzą w Adidasach, Nikach, Pumach itd.
      miki
      6 lat
     • megalomania państwowych spółek... Lot ma swoje dream linery a PKP Pedolino...
      6 lat
     • I te oryginalne, i te z targowiska, produkowane są w tej samej strefie gospodarczej Chin, (3)
      może nawet w tej samej fabryce na tej samej taśmie produkcyjnej.

      I dlatego wolę produkty "polskie", bo przynajmniej większa część wydanej kasy pozostanie w kraju.
      licznik z Gdyni
      6 lat
     • Szkoda że większość polaków nie myśli jak Ty (2)
      i woli kupić zagraniczny samochód, coca-colę i zagryźć w mac donaldzie. Mnóstwo Polaków miałoby wtedy pracę.

      A takie postępowanie powoduje że nikt nie kupuje polskich produktów i producenci np. samochodów osobowych upadają... Wtedy już nie mamy szansy żeby kupić polski samochód.
      asd
      6 lat
     • A ta coca-cola to gdzie jest produkowana jak nie w Polsce. A w McD to kto pracuje jak nie Polacy? Półprodukty skąd biorą jak nie od polskich rolników? Zanim zaczniesz rzucać stereotypami to pomyśl trochę.
      A polski przemysł motoryzacyjny to tak naprawdę nigdy na dobre nie powstał, a nieliczne udane projekty zdechły w zarodku.
      6 lat
     • Akurat samochodów w Polsce buduje się dziś 3 razy więcej...
      ...niż w wytęsknionym gierkowskim szczycie PRL. I to na dodatek nowoczesne modele, a nie konstrukcje sprzed 20 lat.
      6 lat
    • Ale pustak z ciebie (6)
     Francuzi jeżdzą tvg a Włosi pendolino czyli tym co produkują u siebie, bo tam mają mózgi i je używają,a Ty masz mentalność niewolnika.
     6 lat
     • proponowałbym nie patrzeć na to skąd pochodzi firma tylko jaką ma oferte. gdyby było odwrotnie to wszyscy byśmy mieli myPhone zamiast Samsungów, Sony i iPhonów
      DArek
      6 lat
     • No to idź i kupuj wszystko w chinach, ekonomisto z bożej łaski (1)
      w końcu mają najtaniej. Co z tego że gospodarka nam wtedy padnie, prawda?
      6 lat
     • proponowałbym włączyć myślenie i wyłączyć emocje. jakbyśmy kupowali tańsze produkty to za zaoszczędzone pieniądze będzie można zasilić polskie przedsiębiorstwa.

      przeciez właśnie taki jest mechanizm zmian w gospodarce. zagraniczna konkurencja w pewnych segmentach zyskuje przewagę więc wymiera branża krajowa, ale rosną wówczas inne branże. dlatego gospodarki krajów bogatych oparte są głównie na usługach bo po prostu straciły konkurencyjność w podstawowej produkcji przemysłowej.

      więc ekonomisto z bożej łaski najpierw się doedukuj a potem oceniaj wiedzę innych. polecam przeczytać rozdział "uratować przemysł x" w znakomitej książce "ekonomia w jednej lekcji" h.hazlitta oraz przeanalizować zmiany gospodarcze w krajach rozwiniętych na przestrzeni lat
      DArek
      6 lat
     • mysle, ze masz zbyt wielka wiare w to, ze trawnik sasiada jest bardziej zielony :)
      pozdrawiam
      6 lat
     • ale inteligent z Ciebie (1)
      Czy ja Ciebie wyzywałem?
      Masz jakiś problem, ze musisz ludzi wyzywać choć ich nie znasz?
      a tak przy okazji inteligenciku to Pendolino jest produkcji Włosko Francuskiej a nie Włoskiej i jeżdżą nim nie tylko Włosi ale też Chińczycy, Czesi, Finowie, Rosjanie, Hiszpanie, Portugalczycy, Brytyjczycy, Słoweńcy. Z kolei TGV poza Francuzami jeżdżą Niemcy, Szwajcarzy, Belgowie, Holendrzy, Włosi, Brytyjczycy...
      I zastanów się kto jest pustakiem, ten który kulturalnie wygłasza swoje poglądy, czy ten co włazi na trójmiasto.pl tylko po to, żeby kogoś wyzwać nie mając pojęcia o czym pisze
      miki
      6 lat
     • leming głupku Niemcy maja własna kolejke Chińczycy identycznie
      Pendolino to z Francuzami tylko nakrętki do śrubek robi!!
      leming zacznij myslec to sie przekonasz:)
      6 lat
    • leming nieudawaj mądrego bo ci i tak nikt nie uwierzy !!to nie narzekanie ale ktrytyka nieudolnosci i niegospodarnosci rządu! (7)
     Miał byc kupiony Pendolino tylko dlatego ze jako jeden z niewielu ma wychylny wózek!Rzad z ministrem od zegarków zdecydował ze kupi zwykły pociąg ale 5 razy drozej tylko w obudowie pendolino 5 razy drozej!I zostali skrytykowani nawet przez Bruksele.Ale Rzad za nasze pieniadze robi wszystko dla poklasu pociag ma tylko ładnie wyglądać reszta sie nie liczy!!Dlatego mamy Pseudolino które bedzie przynosic straty jak stadiony wybudowane tylko na 2 tygodniowa imprezę!
     leming zacznij myslec
     6 lat
     • Wiesz w ogóle po co i kiedy stosuje się pociągi z wychylnym pudłem? One mają głównie zastosowanie na trasach z dużą ilością ciasnych łuków, gdyż wtedy pociąg może jechać z ok. 10% wyższą prędkością niż tradycyjny skład. Polska w 90% jest krajem nizinnym, promienie łuków na magistralach kolejowych są stosunkowo duże, więc zysk z wychylnego pudła byłby niewielki. Szacunkowy czas przejazdu z Gdańska do Warszawy byłby o ok. 5-6% krótszy w przypadku wychylnego pudła, a koszt zakupu i serwisowania jakieś 15-20% wyższy.
      ignorancie zacznij myśleć
      6 lat
     • Ignorancie naprawdę zacznij myśleć:) właśnie dlatego co napisałeś kupowanie pendolino bez wychylnego pudła nie ma sensu, kiedy dostępne są tańsze ezt-y o podobnej specyfikacji (chyba nie tylko chodzi o prędkość) wygląda to niestety tak, że mówi nam się, że kupujemy pendolino i ciemny lud ma robić oh i ah jak wspaniale a tak naprawdę kupujemy zwykły elektryczny zespół trakcyjny:) ale sukces od trąbić trzeba:)
      6 lat
     • Tutaj chodzi PRZEDE WSZYSTKIM o prędkość. 250 km/h vs 160 km/h polskich konstrukcji. I o wygodę, pojemność. Na razie polskie konstrukcje kwalifikują się do pociągów regionalnych, daleko im do pociągów klasy Pendolino. A ostatni przetarg Intercity na 20 ezt na 160 km/h pokazał, że dalekobieżne składy innych producentów nie byłyby dużo tańsze.
      łorms
      6 lat
     • Sprawdź sobie gamoniu specyfikację EZT Newag Impuls i ED250, bo podobieństw tam nie ma praktycznie żadnych. TGV też nie mają wychylnego pudła, znaczy Ci Francuzi to jacyś idioci, że w Polsce nie kupili pociągów.
      6 lat
     • każdy kupuje to na co go stać.Czy naprawdę Nas stać na to Pendolino {zwłaszcza, że w prasie podawane swego czasu były informacje, że Polska kupuje bez wahadła a płaci jak za Pendolino z wychylnym pudłem czy to prawda? nie wiem). Wiem na pewno, że dla niektórych liczy się rozmach, PR w końcu nalepka z boku PENDOLINO wyglądać będzie wspaniale i można się pochwalić otworzyć oczy niedowiarkom... Tak naprawdę wszystko okaże się w praniu po modernizacji linii kolejowej E-65 i sprawdzeniu ile na tych torach da rade pojechać. Może od razu decydować trzeba było się na coś innego Siemens Velaro czy ETR 500 a może i Husarz bie miałby się czego wstydzić... pozdrawiam
      6 lat
     • "zwłaszcza, że w prasie podawane swego czasu były informacje, że Polska kupuje bez wahadła a płaci jak za Pendolino z wychylnym pudłem"
      To jakaś kompletna bzdura, ale nie dziwne, że w naszych mediach mogłeś coś takiego przeczytać, bo bzdur jest pełno.

      Czasy podawane na początek kursowania Pendolino są moim zdaniem bardzo ostrożne. Jest w przyszłości możliwy do osiągnięcia czas 2h 30 min, ale to za kilka lat.

      ETR 500 to pociągi wyższej klasy niż Pendolino, coś jak ICE czy TGV. Takie pociągi będą nam potrzebne, ale jak wybudujemy linię Y na 320 km/h.

      Skład wagonowy z Husarzem jest wolniejszy, mniej komfortowy i droższy w eksploatacji o ok. 20%. Cała Europa stawia na składy zespolone. Również PKP Intercity, bo oprócz Pendolino kupuje jeszcze 50 innych ezt.
      6 lat
     • zawsze jest tak ze leming wszystkich wyzywa od braku myslenia a sam jest najwiekszym głupkiem w Polsce
      leming kazdy kto choc troche zaczyna myslec samodzielnie przestaje byc lemingiem ale tobie do tego daleko :)
      Rajska zielona wyspa Kolesiów z PO
      6 lat
    • Nierozumni i zakompleksieni mówią takie bzdury
     Pendolino jako lek na kompleksy wieśniaków

     10 razy droższe od polskich, a średnia prędkość na naszych torach pendosrino to 160 km/h
     Nie rozumiesz człowieczku że to będzie spłacać każdy z nas, tu nie powstaną żadne miejsca pracy a cały wielomiliardowy zysk zostanie wyprowadzony z kraju.
     Ty i kolejne pokolenia będą spłacać kredyt na zakup niewiarygodnie drogich, wolnych na naszych torach pociągów
     Bąk
     6 lat
   • i tak przecież kupili pesy - na inne linie
    tylko trojmiasto jest pokrzywdzone bo trojmiasta warszawa gdzie pendolino nie osiagnie tyle ile moze czyli ponad 200
    6 lat
   • gdy rozpisywano przetarg na zakup pocągów, to ani PESA ani NEWAG nie oferowały nic ponad zmodernizowane kible
    6 lat
   • bo ktoś musi na tym zarobić
    6 lat
   • przestań siać zamęt
    pomysł zakupu pendolino i cała procedura z tym związana ruszyła w 2005 roku, gdy PESA produkowała awaryjne szynobusy i składała tramwaje Bombardierowi. Jedyny problem z finalizacją zamówienia wynikał z braku kasy PKP IC.
    6 lat
  • noooooo, tak jak ze 20 lat budowali stadiony
   6 lat
  • za 20lat??
   Przykro jeśli wracasz do kraju za 20lat.Ja tam przejadę się nim z Gdańska już za 1,5 roku no ale to myślenie z niedasizmem...
   6 lat
  • najpierw bedziemy spłacac stadiony a teraz Pseudolino!!
   a to lemingi powinny splacac z własnej kasy !!
   głosowali to niech spłacaja!!
   6 lat
  • Donlad i jego chołota ukrywa ze niedługą bedą musieli sie zgodzic na wejscie konkurencji !!
   Bo wtedy sie okarze zebedzie tak jak z rozmowami gsm czy internetem jakosc wzrosnie ceny spadną .A PKP bedzie miało długi i puste pseudolino!! Do którego naturalnie podatnicy doplacą!!
   lemingi niech doplacaja
   6 lat
  • przedziały pasażera pendolino zaskoczyły ??
   NEGATYWNIE .siedziałem w Środku i marnie towygląda dość wąskie przejście,siedzenia i wnętrze.wykonanie i styl słabo plastik ,obicia foteli jutowy materiał szary, Naprawdę więcej sie spodziewałem. wrażenie nie tylko moje niepochlebne.co więcęj polskie nowe elektryczne składy w środku wygładały lepiej,szerzej w przedziale szrsze przejscia i fotele styl i wykonanie tez lepsze .V-max 160km/h pendolino na polskie tory-Szkoda
   6 lat
 • Zamiast oglądać wolałbym sie nim śmignąć Gdańsk-Katowice (12)
  Co oni sie tak afiszują z tym pociągiem, to samo co z Dreamliner-ami... Nie zauważyłem aby w innym kraju był taki nacisk na promocje komunikacji.
  Bobex
  6 lat
  • Promocje w innych krajach też były ale jakieś 30-40 lat temu.Teraz to normalka i nie ma co się ekscytować.
   Może u nas też kiedyś tak będzie
   6 lat
  • . (3)
   Lepiej za tę cenę lecieć samolotem, skoro przejazd będzie za jakieś 200-300 złotych...
   6 lat
   • a dlaczego lepiej? (2)
    jeśli naprawdę z centrum Gdańska do centrum Warszawy dojedzie w 2 godziny i 40 minut to nie bardzo widzę przewagę samolotu (z obrzeży Gdańska na obrzeże Warszawy), chyba tylko po to, żeby powiedzieć wow leciałem samolotem :)
    laik
    6 lat
    • tak naiwny to moze byc tylko leming (1)
     wierzysz we wszystkie obiecanki Tuska i pewnie wszystkie spełnił :)
     leming lepiej sie niekompromituj
     6 lat
     • Tak podejżliwy i zgoszkaniały może być tylko pisuar
      wierzyłeś we wszystkie obiecanki JarosławPolskęZbaw i pewnie wszystkie spełnił ;).
      6 lat
  • Obserwuj.
   Dokładnie, nie zauważyłeś!
   Pre
   6 lat
  • A w ilu krajach mieszkałeś? (2)
   We Francji, Niemczech, czy Włoszech napinają się strasznie z szybką koleją robiąc podobne eventy. Z resztą z różnymi efektami, bo często potem nie można osiągnąć założonych efektów (LGV Est we Francji, czy większość linii we Włoszech gdzie są notoryczne spóźnienia).

   Z Dreamlinerem to ciała dał LOT, nikt nie robi wielkiej promocji z nowego samolotu, przed wyleczeniem chorób wieku dziecięcego. A pendolino - nawet bez wychyłu - jest jednak już dosyć sprawdzoną konstrukcją. Do tego kolejarze są o tyle mądrzejsi od LOTowskich marketingowców, że najpierw porządnie to potestują w naszych warunkach zanim w grudniu przyszłego roku pociąg wejdzie do eksploatacji.
   roln ik
   6 lat
   • zadzwoń do Tuska niechcie przyjmie do parti :)Kolejny leming sie odezwał (1)
    6 lat
    • hehe, tak jak lepperowskie "balcerowicz musi odejść" tak teraz teksty o lemingach są dobre na wszystko. intelektualne dno
     DArek
     6 lat
  • Tak, w innym kraju komunikacja po prostu jest i działa
   a u nas robią rewelację, że ma być pociąg
   Beata
   6 lat
  • Bo tu chodzi o pasje... ciężko zrozumieć??
   X
   6 lat
  • Tak, bo z pewnością przeglądasz codziennie zagraniczne portale :]
   Mayne
   6 lat
 • Drugie Pendolino (9)
  Ponoć drugiego pendolino nie odebrali we Włoszech - a taki był ładny ;)
  basia
  6 lat
  • Film nie z tej imprezy (5)
   Szanowna redakcji - Trako to Trako a film z makietą to z pokazu nieudolnej makiety w Alfie jak dobrze pamiętam, jedno z drugim ma mało wspólnego.
   basia
   6 lat
   • a zdjęcia z trako 2011
    6 lat
   • II Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych 8-10 listopada Galeria Przymorze (3)
    Basia napisała na 1 stronie tej dyskusji:
    "Film nie z tej imprezy - Szanowna redakcji - Trako to Trako a film z makietą to z pokazu nieudolnej makiety w Alfie jak dobrze pamiętam, jedno z drugim ma mało wspólnego. basia"

    Źle pamiętasz, Basiu. To było nie w Alfie a w Galerii Przymorze. Basiu zrób swoją makietę i pokaż na co cię stać a nie obrażaj modelarzy, którzy poświęcili mnóstwo swojej pracy i swojego czasu, by pokazać publiczności swoje makiety.

    Wystawa makiet to nie wystawa pociągów jeżdżących w kółko jeden za drugim, zrozum to wreszcie. Tu nie chodzi tylko o patrzenie jak kolejka jedzie a obejrzenie całej makiety, dostrzeżenie wykonywanych latami drobiazgów. To jest fascynujące, a nie czekanie jak przejedzie ciuchcia.

    Basia czy dostrzegłaś na makiecie spawacza który miał zamontowane światełko imitujące łuk spawalniczy lub kobietę załatwiającą swoje sprawy w wychodku? Albo graffiti na dworcowym kiosku Ruchu? A może konnych wędrowców wspinających się po nasypie linii kolejowej?

    Na pewno nie bo Ty chciałaś tylko widzieć pociąg jeden za drugim, jak samochody na Grunwaldzkiej w godzinach szczytu.

    Tymczasem my przedstawiamy makiety i ruch pociągów według zasad obowiązujących na prawdziwej kolei. A podstawowa zasada jest taka, że pomiędzy dwoma posterunkami ruchu może jechać tylko jeden pociąg.

    Dla tych co nie mogą wytrzymać bez pociągów jadących w kółko na najbliższej imprezie II Wystawie Makiet i Modeli Kolejowych 8-10 listopada w Galerii Przymorze będą także mniejsze makiety z pociągami jeżdżącymi jeden za drugim. I zabawa ciuchcią Tomek dla najmłodszych.

    Więcej o wystawie w listopadzie tutaj:
    nostalgiazapara.pl/druga-wystawa-makiet-i-modeli-kolejowych-w-gdansku-7-10-listopada-2013
    Zb
    6 lat
    • Zb czy chodzisz do lekarza - jeśli nie to radze zacząć !!!!
     adaś
     6 lat
    • II Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych 8-10 listopada Galeria Przymorze
     To jeden wielki kicz !!!!!!!!!! Nie polecam
     adaś
     6 lat
    • W sumie to już nie polecam tej wystawy
     Przemyślałem co napisała basia i stwierdzam, że ma rację, nasza wystawa to wielki niewypał, trudno się do tego przyznać ale - basiu masz rację!!
     Zb
     6 lat
  • Nauczcie sie wkoncu ze to niejest pendolino tylko pseudolino!! (2)
   Pendolino ma wychylny wózek i od tego nazwa pochodzi a ten ma tylko obudowe to zwykły pociag jest!!
   6 lat
   • Nie mas zielonego pojecia o czym mówisz. (1)
    Większość jeżdżących w Europie Pendolino nie ma wychylnego pudła.
    6 lat
    • ty sie leming niechwal swoja głupota bo ty nawet tyłka z miasta nieruszyłes
     a tymbardziej niemasz zielonego pojecia co jest zagranicaco jest zagranica !!Pendolino jest tylko jedno reszta to jego namiastka!
     leming ty sie gumowym młotkiem walnij!
     6 lat
 • To coś to klasyczny przypadek drimlajnera na szynach (6)
  Coś co nigdy nie pojedzie.
  Pseudolino - pociąg z masą błędów powstałych już w fazie konstrukcji.
  Poza tym nigdy nie osiągnie swoich parametrów na polskich torach.
  Zasilanie 3 kV jest dobre do prędkości 160 km/h.
  Poza tym proponuję zwrócić uwagę na plastikowe, klaustrofobiczne wnętrze.
  Zenon Kocurman
  6 lat
  • Specjalista od siedmiu poleści (2)
   O ile założysz się, że nie pojedzie?
   Jakich błędów? Alstom wyprodukował już wiele egzemplarzy takiej konfiguracji ETR610 (także bez wychyłu) i pracują bez zarzutu.
   Jakich parametrów nie osiągnie? Osiągnie 200 km/h na ok. połowie trasy Gdańsk-Warszawa i 200-230 na zdecydowanej większości trasy Warszawa-Kraków/Katowice. A teraz pytanie za 100 pkt. - czy pociągi ICE3 w Niemczech, czy TGV Est (najnowsze konstrukcje) wykorzystują gdzieś swoje parametry (Vmax 330)? Nie, nigdzie nie osiągają takich prędkości. Co więcej, średnia prędkość ICE3 na sieci niemieckiej jest znacznie niższa niż 200 km/h, te pociągi wykorzystują stosunkowo krótkie odcinki linii zmodernizowanych i dużych prędkości do jazdy z prędkościami 200-300 km/h, ale w większości jadą 160, a nawet wolniej (np trasy Berlin-Bazylea, Kolonia-Stuttgart, etc). Nawiasem mówiąc współczynnik wykorzystania możliwości trakcyjnych (% trasy X prędkość X km) będzie na pociągach Pendolino w Polsce jednym z najwyższych w Europie. Ale skąd ma to wiedzieć dyżurny malkontent.

   Zasilanie 3kV - pod takim zasilaniem Włosi jeżdżą 250km/h. Do 230 km/h 3kV całkowicie wystarczy. Poza tym to akurat nie wina pociągu - on jest wielosystemowy, więc po przebudowie zasilania na CMK do 25kV pojedzie i 250.

   Wnętrze - jest ciaśniejsze niż w klasycznych wagonach, natomiast to najprzestronniejsze Pendolino z dotychczasowych, wyraźnie większe niż np. czeskie.
   kierowca
   6 lat
   • Kierowca
    Chyba sterowca bombowca
    Zenon Kocurman
    6 lat
   • Bzyczenie
    Chyba sterowca bombowca.
    Chyba Chytrus cię opuścił.
    Ile km linii z v=160 km/h lub więcej masz?
    Patrzyłeś na wykazy PKP PLK?
    Bo na razie wychodzi circa 1000 km z czego na CMK przypada 160 km na ogólną długość tej linii - 224 km, gdzie owe pseudolino pojedzie 200 km/h.
    Poza tym kto tobie naplótł głupot o zmianie zasilania na 25 kV?
    Z Gdańska do W-wy po zakończeniu modernizacji /lata 2018 - 2020/ - będzie to 140 km dla v być może 200 km/h.
    Włącz myślenie - wyłącz propagandę sukcesu.
    Zenon Kocurman
    6 lat
  • lemingi sie podniecają bo im kazdy bajer wcisniesz!!Pesudolinbo to kolejny przykład nieudolnosci rzadu! (1)
   Wybrali najgorszy projekt za najwyzsza cene i jeszcze wkoncu kupili tylko jego namiastke bo to niejest pendolino tylko zwykły pociag w jego obudowie!
   Pendolino (z wł. wahadełko)
   6 lat
   • A co mieli wybrać jak tylko jedna firma chciała dostarczyć pociągi. Nawet Pesa która teraz głośno płacze jaka to jest pokrzywdzona nie złożyła oferty mimo, że była dopuszczona do przetargu.
    abc
    6 lat
  • zapominasz, że Pendolino swój rekord prędkości ustanowiło na polskich torach
   jakoś 3kV mu nie przeszkadzały
   6 lat
 • Dlaczego... (17)
  ...pomimo zapewnien,że sukcesywnie będzie wycofywany będzie stary tabor to w przypadku tramwajow do Nowego Portu(linia 5) jest jakby odwrotnie zwłaszcza,że Oliwska gdzie wysiadają chorzy do GCZ ma przystanki niewydzielone tzw jezdniowe.Zapraszam kogos z UM o kulach do wysiadania na takich przystankach z tramwajow gdzie nie ma niskiej platformy(105N).
  Asmodeus
  6 lat
  • nie narzekaj (3)
   kiedys byly tylko sto piatki i byly tez przystanki jezdniowe i jakos nikt nie plakal tylko wsiadal wysiadal.
   mesio79
   6 lat
   • No wiesz... (2)
    ....ludzie kiedys w jaskinisch mieszkali...
    Asmodeus
    6 lat
    • Nalezy rozwiazywac kolejne problemy (1)
     jednak nalezy tez byc swiadomym, ze nie wszystko da sie zrobic od razu. Skok cywilizacyjny w komunikacji tramwajowej jest niemozliwy do przeoczenia.

     Sadze, ze juz niedlugo (do 10 lat) to o czym piszesz zostanie rowniez poprawione. Potrzeby sa nienasycone :)

     pozdrawiam
     6 lat
     • wiem..
      tylko mieszkam koło GCZ i ciężko się patrzy na "cyrkowe popisy ludzi schorowanych i niepełnosprawnych wysiadających ze sto piątek...no nic,chyba faktycznie trzeba uzbroic się w cierpliwosc..rownież pozdrawiam!
      Asmodeus
      6 lat
  • Większość kursów tramwaju numer 5 jest realizowana pojazdem niskopodłogowym. (8)
   Wystarczy spojrzeć w rozkład.
   6 lat
   • teoretycznie tak.. (7)
    ..lecz w praktyce już nie,wystarczy awaria i na zmianę masz już nie Dorthmunda a na sto procent 105..
    6 lat
    • w dormunderze jest niskopodłogowe wejście w środku (1)
     jak często są te awarie pesy?nie przeginaj
     6 lat
    • W sowim życiu też stosujesz powyzsżą zasadę? (4)
     Masz dwa identyczne mieszkania bo jak Ci kran w jednym cieknie to musisz się wyprowadzić do drugiego takiego samego?
     6 lat
     • pomysl.. (3)
      chodzi o tramwaje niskopodłogowe a 105 takim nie jest!
      6 lat
     • pomyśl... (2)
      ..wiesz co to jest AWARIA? chcesz trzymać w zajezdni tramwaj za parę milionów po to by wyjeżdżał raz do roku bo gwiazdorzysz i nie chce Ci się raz do roku 105-tką pojechać?
      6 lat
     • baranku... (1)
      kolegs nie mowi czy jezdzi tramwajem tylko o fakcie,że nowe są wykorzystywane zawsze tylko dla prestiżu. O ile można to zrozumiec w przypadku podjazdu na Chełm to już linia np.12 nie.Widziałes tam kiedys 105?
      6 lat
     • przy Karuskiej i Nowych Ogrodach masz akurat same szpitale, wiec jak tam wyślesz 105Na to bedzie to samo co w N.Porcie, ino na większą skalę.
      kkt
      6 lat
  • odp (3)
   stare tramwaje jeżdżą po trasach gdzie torowiska są w dość marnym stanie, dlatego chociażby na 3 czy 8 jeżdżą przeważnie wysoko wejściowe konstale ;)
   wolin
   6 lat
 • publiczność tylko w piątek może oglądać? (4)
  6 lat
  • tak tylko w piątek za 10 zł, ale wystarczyło zajrzeć na stronę trako aby mieć wejście w inne dni ;)
   basia
   6 lat
   • Wejść w inne dni można... ale nie każdy może to zrobić za darmo... Aby wejść za friko wystarczyło wprawdzie podać, że się pracuje w branży transportowej (nikt tego nie weryfikuje) i to wszystko. Jeśli jednak ktoś z tą branżą nie ma nic wspólnego w swojej pracy, a chce być uczciwy - to na targi bilet kupi. Za 30 zł, czy za 10, ale kupi.
    6 lat
  • Zwiedzanie wystawy taboru (przy przystanku SKM) jest bezpłatne.
   Płatne jest tylko wejście na teren hali.
   abc
   6 lat
 • jak po poznańsku powiedzieć: "wyje pociąg w lesie"? (4)
  6 lat
 • moja opinia (6)
  A my postsowiecką SKM się bujamy w smrodzie, chłodzie i brudzie, z częstotliwością co 30 minut!
  6 lat
  • Pragnę tobie przypomnieć że za komuny (4)
   SKM jeździła co 6/12 minut.
   A potem zaczęła się wolność.
   Zenon Kocurman
   6 lat
   • A na Grunwaldzkiej samochody można było policzyć na palcach. (1)
    Do stoczni jeździło tysiące ludzi.
    Inne czasy były i tyle.
    6 lat
   • przed erą Tuska to skm jeździła nawet do Tczewa!!! (1)
    A teraz nawet z Pruszcza niemożna dojechać!!
    Rajska zielona wyspa Donaldinio
    6 lat
    • Może dlatego, że...
     ...przed Erą Tuska nikt nawet nie zaczął remontu torów do Tczewa, więc były do dyspozycji 2 a miejscami 3 tory, w fatalnym stanie, ale przejezdne.

     A teraz trwa budowa tej linii od nowa, tory sa dopiero w budowie, czynny jest jeden, może poczekaj z tym narzekaniem, az znowu bedą tam czynne 2 - 3 tory, z możliwością jazdy 200 km/h?
     6 lat
  • Wszyscy wymieniają tabor, tylko SKM remontuje...
   To już wygodniej się jedzie niewyremontowanymi, niż po liftingu, który zmienia stare składy tylko wizualnie.
   Romuald Wuczed
   6 lat
 • PESA - te pociągi mogą zjeździć 180km/h tylko są 5 razy tańsze od pendolino (57)
  Jaki jest sens marnować pieniądze na pendolino, poza tym to są polskie miejsca pracy!!!
  My za to wszystko zapłacimy
  max
  6 lat
  • ? (3)
   Sprawdź kto podpisywał te kontrakty z Włochami...
   6 lat
   • Nie każdy ma czas szukać. Jak wiesz, to powiedz.
    6 lat
    • przetarg w roku 2008. Kto wtedzy rządził to mam nadzieję wiadomo. :) (1)
     6 lat
     • TUSK rządzi i DZIELI od 2007 ... o zgrozo ...
      wiadomo po co jest ustawiać przetargi pod pięć razy droższą firmę , przecież łapówki też muszą być wliczone w koszty transakcji i stąd taka przebitka no i odległość i koszt pracy we Włoszech i tamtejsze podatki a u nas ... u nas zarobili już ci którym by "żyło się lepiej" a reszta niech żre szczaw ... śmierć frajerom co wybrali cwaniaków ...
      widmo
      6 lat
  • spójrz na siebie (17)
   wolisz kupować buty Adidasa czy CCC, garnitur wolisz Hugo Bosa czy z targowiska, perfumy kupujesz Armaniego czy Bonda, wódkę wolisz Wyborową czy Arctice...
   Rany czy w Polsce nie może być nic na poziomie rozpoznawalne za granicą, bo zaraz będzie lament, ze można było kupić taniej?
   Kupili pociąg wizerunkowy... który ma być raczej symbolem że idzie nowe, nowa lepsza Polska, ale oczywiście komuś się nie spodoba
   miki
   6 lat
   • Ale szyk! Popijać Wyborową w butach adidasa. :) (1)
    Musisz być największym bonzo w całym bloku!
    6 lat
    • ale szyk
     przywalić się do kogoś na trojmiasto.pl nie majać nic ciekawego do powiedzenia. Musisz być największym maczo na dzielnicy :)

     A coś złego jest w wyborowej i Adidasach, że się tak zapytam?
     Nie używasz ani jednego ani drugiego produktu?
     To może pochwalisz się jakie trampki nosisz i jaki cudny alkohol pijesz, ze jesteś największym bonzo w swoim bloku?
     miki
     6 lat
   • pociąg wizerunkowy? (13)
    czy tyś na łeb upadł? cała ta plejada niby nowoczesnych depów ma jednego bożka - wizerunek!
    6 lat
    • pytanko mam do Ciebie (12)
     jak będziesz jechał do warszawy to będziesz wolał jechać pendolino, czy tym starym biało zielonym wagonem?

     Jak będziesz odprowadzał znajomych z zagranicy na dworzec bo będą chcieli się przejechać do Warszawy, to będziesz wolał, żeby wjechał po nich pendolino czy ten stary zielony wagon?
     Wizerunek Polski będzie lepszy jak ludzie będą na dworcach widzieli Pendolino, czy stare klamoty?

     Już rozumiesz o co chodzi z wizerunkiem?
     miki
     6 lat
     • Wolał bym jechacac Polską PESĄ a nie jakimś przeplaconym zachodnim (3)
      scierwem. No ale wiadomo kto wiecej da ten sprzeda
      Krzychu
      6 lat
     • Uwielbiam takich gości (1)
      A teraz spójż jakie masz buty i czemu nie polskie. Jakie nosisz ubranie i czemu nie polskie. Powiedz mi proszę czy ty masz na sobie cokolwiek polskiego.

      A pamiętaj ubrania i buty też mają producentów polskich.
      6 lat
     • Leming ty wstydu dzieciaku oszczędź niewazne ile kosztuje wazne ze ładnie wyglada
      Tak jak minister sportu i transportu wazne ze ładnie wygladaja nieważne ze sa tylko pustakami celebrytami!!Brawo własnie udowodniłes swoją głupotę a te teksty o adidasami itp to juz przedszkole ile ty masz lat dzieciaku rodzice pozwolili ci z komputera korzystać??
      Dziecko lemingów!!
      6 lat
     • To jedź.
      Na pewno nadal będą kursować regionalne pociągi modernizowane lub nawet budowane przez PESA. Będą wolniejsze, mniej wygodne, ale za to polskie. I na pewno nie bedzie zakazu korzystania z nich.
      6 lat
     • Wszystko jest kwestią ceny, bratku. (4)
      Jeśli ten kremowo zielony wagon wyruszy z Gdańska o 2:00 i dojedzie do Wawy o 8:00 za 50zł, podczas gdy pitolino wyruszając o 5:00 dojedzie też na 8:00, ale za 200zł, to każdy normalny człowiek wybierze tez stary, ale tani wagon z Pafawagu.
      A wizerunek, to niech politykierzy kształtują za swoje pieniądze, ew. po szerokich konsultacjach społecznych.
      Antykażdy
      6 lat
     • I się głęboko mylisz nie każdy
      Jeżeli pociąg miałby jeździć dalej 6h, to każdy wybierze PB, a nie PKP, bo stan taki masz obecnie.

      Jeżeli pociąg będzie jechał 3h i nie tak jak mówisz 200zł, ale tak jak ostatnio się mówi ok 120zł to nie każdy, ale spora część wybierze IC.

      Dla mnie wstanie o 2:00 oznacza kolejny dzień zmarnowany, a na to nie mogę sobie pozwolić.
      6 lat
     • bratku? (2)
      Na bank nie jesteśmy Braćmi, ale mniejsza o to.
      Mylisz się i to konkretnie. Może Ty będziesz wolał sobie wstawać o 2.00 w nocy, ale uwierz, ze są ludzie którzy będą woleli jechać drożej a szybciej i komfortowo.
      Poza tym cóż za demagogia. Rzucasz jakieś ceny z kosmosu.
      Ostatnio IC informowało, ze ceny biletów na Pendo (Warszawa- Trójmiasto) będą się zaczynały od 49 zł - zresztą dalej ta informacja jest na stronie IC, więc po co piszesz o 200 zł?
      Mogłeś od razu walnąć 8 tyś zł co się będziesz rozdrabniał?
      miki
      6 lat
     • Bez demagogii, bratku. (1)
      Ceny będą się zaczynały od 49zł. Jasne, tak jak w Polskim Busie zaczynają od 2zł (1 za bilet + 1 za rezerwację). Tylko, aby je dostać, trzeba kupować z 3 miesięcznym wyprzedzeniem i do tego mieć szczęście. Podobnie jest już dziś w IC, tylko że tych najtańszych biletów jes 6 na kurs.
      Tylko kto kupuje bilet do Wawy z takim wyprzedzeniem?
      Mi chodziło o sytuację, gdzie dziś podejmuję decyzję o jutrzejszym wyjeździe, idę na dworzec i mam do wyboru:
      2:00 TLK za 62zł 2 klasa i 90zł za 1 klasę
      oraz o 5:00 Pendolino za 120zł. Jako człowiek rozsądny, wezmę sobie TLK pierwszą klasę i w końcowym odcinku jelita grubego, będę miał Pindolino.
      Ale oczywiście, Ty możesz sobie przepłacać, ba - możesz sobie nawet zrobić sesję zdjęciową na Centralnym jak wysiadasz ze swojego Prestiżu.
      Antykażdy
      6 lat
     • Argumentacja i dyskusja bez sensu. Nikt nie każe Ci jechać Pendolino. W przypadku którym opisujesz znajdą się osoby, które dopłacą te kilkadziesiąt zł, aby nie wstawać w nocy na pociąg, jechać krócej i w lepszych warunkach. Prestiż to tylko dodatek, ważny dla małej grupy.

      Zapowiadają dynamiczny system sprzedaży biletów. Nie znamy go. Może też pojawić się taka opcja, jak kiedyś była na EIC, tzn. bilet za 49 zł na Pendolino może być dostępny np. 30 min przed odjazdem, aby wyprzedać ostatnie wolne miejsca.
      6 lat
     • Chodzę w butach Wojasa lub Ryłko, gajerki mam Wólczanki (2)
      vXr
      6 lat
     • A ja chodzę w tym... (1)
      ...co ma najkorzystniejszą relację ceny do jakosci. Podobnie z używanymi przeze mnie urządzeniami od budzika począwszy na samochodzie skonczywszy.

      I wychodze na tym lepiej, niż ci, dla których podstawowym kryterium wyboru jest miejsce produkcji.
      6 lat
     • A ja chodzę w tym co jest dla mnie wygodne :)
      6 lat
   • Kupuję na co mnie stać
    A nie zastaw się a postaw się.Tym bardziej za cudze pieniądze czyli niczyje jest to łatwiejsze.
    niech to wreszcie yebnie
    6 lat
  • a o te miejsca pracy zapytam (13)
   rozumiem, że Polacy powinni kupować pociągi w Polsce bo miejsca pracy muszą zostać w Polsce... a czy ta sama zasada powinna obowiązywać np. Włochów i ich fabryk samochodów w Polsce? Niemców i ich zakładów farmaceutycznych w Polsce?
   Zresztą 80 % nas pracuje w zagranicznych koncernach... chciałbyś żeby oni wszyscy też wycofali swoje pieniądze z Polski i wydawali je na rodzimym rynku pracy?
   Czy to ma być zasada jednostronna. Polska inwestować w Polsce, reszta Europy tez w Polsce?
   wariat
   6 lat
   • nie inwestować za wszelką cenę, ale jeżeli można kupić coś taniej i dodatkowo stworzyć miejsca pracy, to w czym problem ? (3)
    6 lat
    • tak na bank (2)
     kupili by produkt PESY to byś marudził, ze cały świat jeździ nowoczesnymi pociągami, tylko my musimy być zaściankiem
     wariat
     6 lat
     • leming ludzie zadaja proste pytania a ty jak typowy leming jestes oburzony ze ktos mysli samodzielnie (1)
      wkoncu co Donald niezrobi niema znaczenia ile naszej kasy zmarnuje !!Trzeba byc idio....tą by mówic innych ze i tak bys narzekał.takie wytłumaczenie moze tylko pustak leming pisac!
      leming ty sie gumowym młotkiem walnij!
      6 lat
     • Nie tylko wydatek jest ważny
      Gdyby się każdy kierował wydatkiem to kupiłby sobie seicento, bo przecież tani.

      Jednak jakoś na ulicach widzę inne auta. Bo ludzie się nie kierują ceną, a tym co chcą uzyskać.
      6 lat
   • wariacie (8)
    Nie gadaj głupot i tak większość zaawansowanych produktów kupujemy z zagranicy. Dlaczego nie mielibyśmy sami ich wytwarzać.
    jasiek
    6 lat
    • a zapytam inaczej (7)
     w kieszeni jaki masz telefon komórkowy?
     Polski myPhone czy Fińską NOKIE?
     Lodówkę czemu masz Samsunga a nie AMICI
     Pralkę czemu masz Whirpoola a nie POLARU
     na zakupy czemu chodzisz do Reala/Lidla a nie do Pani Kowalskiej.

     Czemu wspierasz zagraniczne koncerny zamiast Polskie firmy?
     miki
     6 lat
     • głupia czy tylko udajesz
      typowe u leminga
      6 lat
     • Amica już dawno nie jest polska a telefony Nokii też nie są już fińskie.
      6 lat
     • Wybrałeś najprostszą odpowiedź (4)
      Ale sądzę, że autorowi chodzi o coś innego.

      Skoro chcesz PESE, która jest polską myślą technologiczną to czemu nie kupisz :

      - pralki Amica tylko inną.
      - lodówki Polaru tylko inną.

      Przecież te produkty są tańsze i wystarczające.
      6 lat
     • To czy Pendolino czy TGV czy prom kosmiczny nie jest najważniejsze. Najważniejsze że Polska dała Włochom pare miliardów złotych nie żądając niczego w zamian. Żadna z polskich firm nie brała udziału w produkcji. Żaden Polak niczego się nie nauczył i nie przejeliśmy żadnej technologi. A to kilka MILIARDÓW pln.
      6 lat
     • Nasze pociągi na połączenia regionalne, tramwaje, autobusy kupują też Włosi, Niemcy czy Francuzi i to za kwoty wyższe niż nasze zamówienie na ED250, czy my im coś dajemy w zamian? Człowieku, to jest normalna transakcja handlowa. Był przetarg, żaden producent z Polski nie był w stanie spełnić jego warunków, bo nie posiadamy jeszcze podobnych konstrukcji i koniec.
      6 lat
     • tak jasne leming a Polska to juz dawno Irlandie wyprzedziła (1)
      leming sie nasłuchał i potem powtarza propagande rzadowa
      Rajska zielona wyspa Donalda
      6 lat
     • Jasne, bo to oczywiście rząd sobie wymyślił, że w Czechach jeźdżą 24 Linki produkcji Pesy a kolejnych 17 czeka na dostawę. To oczywiście rząd zmyślił, że DB zamówiło 37 tychże Linków a do 2018 r. zamówienie może opiewać na liczbę 470 pociągów wraz z ich serwisowaniem przez okres 10 lat. Oczywistym również jest, że to propaganda rządowa wmówiła ludziom, że Moskwa zakupiła 120 tramwajów Pesa Twist, bo w Bydgoszczy nic o tym nie wiedzą i w ogóle ich nie produkują. To że Solaris Tramino został zamówiony przez przewoźnika w Jenie a autobusy i trolejbusy Solarisa jeżdżą w systemach komunikacji miejskiej w prawie 30 krajach na świecie, to również wymysł rządu i nic takiego nie ma miejsca.

      Ładnie jednak masz zryty beret.
      6 lat
  • informuje cie iż pesa nie buduje aktualnie pociagow zespolonych z predkoscia 180km/h.W tym roku jedynie newag wyprodukowal pociąg ktory w testach osiagnal 205km/h,a rozkładowo będzie smigal do 160 km/h
   6 lat
  • Kontrakty podpisywał Donald wiec niepierniczyc lemingi ze było inaczej (4)
   Pozatym kontrakt był na Pendolino a nie na pseudolino!!Bruksela odradzała bo rzad brał dofinansowanie z UE.Skrytykowali Donalda ze przepłaca za wszystko kilka krotnie identycznie jak za autostrady!!Przez niegospodarność i nieudolność zrobili taka wielką dziur w skarbcu państwa :)Ze rostowski powiedział ze trzeba ciąć koszty.!!Gdyby z pendolino zrezygnowali to by yła medialna porazka a poparcie spada wiec wybrali ze kupia wersje podstawową maksymalnie okrojoną wazne ze nazwa zostanie i wygląd.Bo wkoncu i tak by kolejnej obietnicy niedotrzymali bo by wachadełko mogło jechac potrzebowali by kolejnych 10 lat na przebudowe całej sieci w Polsce.Rząd kolesiów donalda wtym kraju wszystko co robi to dla poklasku by sie tylko u władzy w korycie utrzymać.
   Rajska zielona wyspa Kolesiów z PO
   6 lat
   • To nie jest przeplacanie tylko krecenie lodow (3)
    .
    Krzychu
    6 lat
    • Poczytaj ile tak naprawdę zyskalibyśmy przy tym aby to było wahadło (2)
     to może jeden z drugim zrozumie. Bo rezygnacja z wahadła była akurat dobrym posunięciem.
     6 lat
     • lemingi atakają mamy wysyp postów tłuków pancernych co to im ten od zegarków ciemnoty nawciskał apotem z palcem w du..pie sie (1)
      takim jak wy powinno sie prawa wyborcze odebrac.Albo zrobic odzielną skale podatkowa niech gza głupote rzadu Tuska płaca podatki tylko lemingi!!
      zacznij myslec leming
      6 lat
     • co za merytoryczny argument
      Jestem jak zawsze pod wrażeniem toku myślenia "nie lemingów" hahahhahahahahahahah
      Kuba
      6 lat
  • Żaden produkt Pesy nie jest w tej chwili zdolny jeździć 180km/h (3)
   Ale załóżmy, ze te na 160km/h dałoby się prosto atestować na 180/190 to i tak nie są 5x tańsze. Niedawno intercity rozstrzygnęło przetarg na kolejne 20 szt pociągów ale tym razem na 160km/h i czy tam Pesa była 5x tańsza? Oczywiście, że nie. W przeliczeniu na jedno miejsce to było ok. 70% ceny pendolino. Tak więc nie mówmy o nawet dwukrotnej przebitce no i dodatkowo pamietajmy, że podniesienie prędkości do 180/190 też by nieco zwiekszyło cenę pesy. Dodatkowo wcale nie jest tak, że produkt pesy jest tak samo dobry jak pendolino. Pendolino jest sprawdzone w kilku krajach.
   6 lat
   • każdy produkt kiedyś trzeba sprawdzić. Supernowoczesne Dreamlinery właśnie są sprawdzane. Może kiedyś i PESA dołączy do Alstomu czy Siemensa i zacznie produkować szybkie składy?
    6 lat
    • Pytanie brzmi kiedy i czemu może (1)
     Nie można ogłosić przetargu pod coś nie przetestowanego, bo ci to konkurencja oprotestuje i jeszcze kary w sądzie dostaniesz.

     PESA jeżeli chce atesty musi je mieć przed przetargiem, a nie po.
     6 lat
     • dlatego piszę "może kiedyś". Ale teraz było inaczej. PESA trzaska tramwaje i pociągi podmiejskie i dobrze jej to idzie, może się z tego rozkręcą. Sądzę, że zapotrzebowanie na szybkie składy u nas będzie rosło, mimo wysiłków PKP :)
      6 lat
  • Pociągi PESY kosztują o 15% taniej, a nie od 5x taniej, matołku
   Chcesz porównywać hulajnogę do Mercedesa, to do psychiatry sie wybierz. Kupować SKM od PESY na 30 lat. jako szybka kolej? Jaja sobie robisz!
   jw
   6 lat
  • Czy PESA w ogóle dała ofertę na szybkie pociągi Intercity?
   Obawiam się że wątpię. PESA buduje niewielkie ilości pociągów lokalnych. Więc pretensje do PESY, a nie do nie wiadomo kogo.

   PESA to w gruncie rzeczy przekształcone ZNTK, to ma się nijak do potencjału wielkiej fabryki FIAT, produkującej wielkie ilości różnego taboru od dziesięcioleci. PESA nawet czegoś takiego nie ma w ofercie, a gdyby miała, to zapewne produkowałaby jeden pociąg przez 2 lata.

   Pomyśl trochę "patrioto".
   6 lat
  • Dlaczego kłamiesz? (6)
   Ktoś Ci za to płaci?
   1. Pesy nie jeżdżą 180 km/h
   2. Nie są 5x tańsze

   A różnia między 250 a 160 km/h jest ogromna
   Kuba
   6 lat
   • ogromne to masz koszty serwisowe i części, których nie ma w Polsce.
    6 lat
    • Koszty serwisu i części
     Koszty serwisu - jak sądzę - były jednym z elementów oferty przetargowej.

     A już argument z częściami, których w Polsce nie ma, to groteska rodem z PRL. Moze nie zauwazyłeś, ale cała Unia Europejska to jeden obszar celny, nie ma żadnych barier w przepływie towaru, w tym i części zamiennych.
     6 lat
    • Serwis (1 mld zł z przetargu) będzie w całości robiony w Polsce, rękami polskich specjalistów wyszkolonych przez Alstom.
     Poza tym Alstom ma fabrykę w Polsce, w której produkuje części do Pendolino.
     6 lat
   • leming ty zamilcz i wstydu oszczędź a wiekszego kłamy od Donaldinia i jego ekipy to nigdzie niewidziałem
    Nawet Łukaszenko się przy nim chowa
    Leming lecz sie na nogi na głowe zapóżno :)
    6 lat
   • tak ładnie się obrzucacie błotem, że aż żal przerywać, ale wtrącę słówko: Kolega Kuba do słowników - PESA 250 nie śmiga ale 190 tak.
    maniek
    6 lat
  • Proponuje wprowadzic jak najszybciej podatek do spłacania pseudolino i stadionów!
   Naturalnie dla tych wszystkich lemingów bo jak widać postów i minusików wazeliniarze nastawiali sporo!Niema sprawy jak cha to niech mają nawet na własność ale nie z naszych podatków!!! Sami spłacajcie niegospodarność i marnotrawstwo Donalda i jego kolesiów bo nawet Bruksela ich skrytykowała za niegospodarność!!
   płacić za swoją głupote lemingi
   6 lat
  • 5 razy tańsze ????

   Są trochę tańsze i tyle.
   6 lat
 • Kto będzie tym jeździł? (29)
  W Polskim Busie drzwi się nie domykają(a jeżdzi już na niektórych kierunkach co godzinę) a pociągi już teraz jeżdżą puste.
  Mam okazję często rano widzieć na stacji Gdańsk Wrzeszcz pociąg ekspres intercity do Krakowa.Można odnieść wrażenie że wiezie powietrze i muchy.Parę osób na cały skład w granicach od 20 do 50 osób.
  A w pendolino bilet ma jeszcze więcej kosztować.Te pociągi to trumny dla PKP.
  Ile osób zapłaci kilka razy więcej niż np.za Polski Bus aby być dwie godziny szybciej w Warszawie?
  6 lat
  • ja bym zapłacił, jakby faktycznie 3 h jechać miały (4)
   a nie 5 h na przedmieścia Wawy. ze śmiercią na karku - przecież polskie drogi to jakaś masakra
   przez kierowców debilów
   6 lat
   • Zależy ile kto jeździ.Jak ktoś jedzie raz na rok do Warszawy to może zapłacić. (3)
    Są i tacy co zapłacą i raz w tygodniu.
    Ale większości ludzi nie będzie stać.
    Znam takich co kursują do Warszawy raz w tygodniu i na pewno by nie wydali po 400 czy 500 złotych tygodniowo na kurs w dwie strony.W autobusie można kupić z dużym wyprzedzeniem bilet za 20 czy 60 złotych w dwie strony.
    A autobus podjeżdża obecnie pod stację metra i w chwilę jesteśmy w centrum.Nie jest źle.
    6 lat
    • 400 czy 500zł jest lekką przesadą (2)
     Ceny o jakich się mówi to w dwie strony ok 200zł, więc nie przesadzaj. Pytanie brzmi w jakim celu jedziesz do Wawy.

     Jak szukasz oszczędności i czas przejazdu jest sprawą drugorzędną to zawsze wybierzesz PB.

     Jeżeli jednak jedziesz w celach służbowych to na pewno wybierzesz IC.
     6 lat
     • To zależy od pracodawcy i kondycji finansowej firmy:)
      coś o tym wiem:)
      6 lat
     • właśnie dlatego miedzy innymi my jestesmy biedni a niemcy bogaci

      Bo "jak jedziesz w celach służbowych" masz w d*pie ile płacisz. Cała Polska utrzymuje np. posłów, którzy sobie fruwają radośnie 3 x w tygodniu na nasz koszt.

      A jeśli jedziesz do pracy (bo w Wawie jest) albo do chorych rodziców, albo na studia wieczorowe, w dowolnym innym celu, to musisz jechać jak bydło, bo cię nie stać na "luksus" drugiej klasy w pociągu

      obciach
      6 lat
  • no jo (5)
   tylko, że te 60 osób w Polskim busie za bilety płaci łącznie 2400 zł, a te 50 osób w Intercity płaci 10000 zł :)
   matematyk
   6 lat
   • To teraz policz matematyku ile kosztuje utrzymanie i eksploatacja jednego autobusu (4)
    a ile całego składu pociągu.
    Jaką infrastrukturę trzeba utrzymywać i za ile dla pociągów a jaką dla autobusów.
    6 lat
    • no to policz sobie :) (2)
     i zobaczysz jak się zdziwisz :)

     Tylko Ci się wydaje, ze autobus to tak sobie jedzie, a po zakończeniu trasy kierowca zostawia go na parkingu i idzie do domu spać.
     To już nie PKS z lat 70tych

     Zdziwiłbyś się jakie są koszty utrzymania autobusu
     matematyk
     6 lat
     • Zapewne pociągi są tańsze i wszędzie nimi dojedziesz i staniesz gdzie chcesz:) (1)
      Utrzymanie floty pociągów a floty autobusów to gigantyczna różnica kosztów na korzyść tych drugich oczywiście.
      To właśnie PKS lat 70tych był źle zorganizowany i napompowany do nie wiadomo po co wielkich rozmiarów.
      A i obsługę samochodu łatwiej niż pociągu.
      6 lat
     • Toczenie dysputy co tańsze nie ma sensu
      Kwestią jest co się bierze pod uwagę.
      Bo jeżeli przy autobusach bierzemy pod uwagę tylko koszty przewoźnika, bez kosztów budowy i utrzymania drogi to trzeba podobnie obliczyć koszty IC.

      I teraz jeżeli koszty IC rozpatrujemy też tylko bez kosztów korzystania z infrastruktury PKP i przeliczając to na 1 potencjalnego pasażera to koszty mogą być niższe.

      A gdy doliczymy komfort jazdy i jeżeli rzeczywiście będzie jeździł 3h to gro osób pójdzie w kierunku PKP.
      6 lat
    • yyy...ale to chyba juz nie mój problem?
     6 lat
  • pociagi tez sa pelne :) duzo jezdzimy a niby taka bieda (2)
   6 lat
   • są pełne,ale nie wszystkie (1)
    tam gdzie nie dociera inna komunikacja to są pełne
    6 lat
    • Nie są pełne tam gdzie jeźdzą szybko
     U nas jeżdżą tak długo więc nie ma co porównywać.

     Ale proponuje porównać z Kraków-Warszawa to się można mocno zdziwić.
     A na tej trasie też masz PB. Jednakże komfort i czas przejazdu tak różny, że PB wydziera klientów tylko ceną i tych co nie zależy im na czasie.
     6 lat
  • POlitycy niebeda bo mają samoloty na nasz koszt!!Bedzie woził powietrze!! (7)
   Tylko lemingi jeszcze wierzą w obiecanki Donalda i jego kolesiów .Bo jeszcze ani jednej obietnicy nie spełnił!!
   Donald potrafi tylko bajki opowiadac ale nikt juz tak naiwny nie jest poza lemingami.Im moze jeszcze drugą ameryke obiecac bo Irlandię juz przegonilismy :)
   leming ty sie gumowym młotkiem walnij!
   6 lat
   • Twoja głupota jest porażająca (6)
    Powietrza to on wozić nie będzie zerknij sobie na obłożenie pociągu Kraków-Warszawa i tam jakoś mimo działalności PB jeździ non stop prawie pełny.

    PB zaś ma 5 połączeń dziennie i cenę 35zł, ale czas 5h i nie tak fajne godziny przyjazdu do Wawy.

    U nas gdy IC znów zacznie jeździć 3h to się spora część 2x zastanowi czym pojechać.
    6 lat
    • Proponuję popatrzeć na połączenie Warszawa-Gdańsk (2)
     tam mimo działalności PB prawie pusty,
     cena biletu 2 klasa 62 złote(przejazd 6h/15min),w PB kupię za pół tej ceny(przejazd 5 godzin/15 min+15 min metro do centrum)
     6 lat
     • Ale czemu porównujesz z obecną sytuacją (1)
      Przecież wiadome jest, że to nie ma sensu.
      Czas obecnego połączenia jest wyższy przez obecne remonty i zmienioną trasę.

      po remontach wracamy do stanu, gdzie pociąg będzie jeździł 3h.
      Mówił za pół ceny ok, ale co z tego jak dojeżdzasz kompletnie padnięty po przespanej nocy w autobusie.

      Aby być w Wawie o 9:30 będziesz musiał wyjechać z gdańska o 4:00, a pociągiem już tylko o 6:00.

      Jeżeli Tobie zależy tylko na kasie to rozmowa jest zbędna, bo IC musiałoby zejść do twojej ceny.

      Mi zależy akurat na czasie, bo to mi umożliwia wyjazd do warszawy, pójście do pracy w centrali i powrót w ten sam dzień. Z PB próbowałem 2 razy i sorry ale dziękuje. Nie dość, że w pracy byłem zmęczony, to jeszcze po powrocie byłem tak skatowany podróżą, że kolejny dzień był mordęgą.
      6 lat
     • Wiekszość klientów PB to raczej nie biznesmeny jak Ty.
      I dla nich każdy grosz się liczy.
      Np. 30 złtych czy 100 złotych to róznica.
      6 lat
    • leming nieudawaj mądrego bo ci i tak nikt nie uwierzy !!to nie narzekanie ale ktrytyka nieudolnosci i niegospodarnosci rządu! (2)
     Leming ty nie pisz o głupocie bo twoja cie przerasta!!:)
     gdybys niebył głupi bys to wiedział bilety głabie beda po 200-300 zł ale ty jestes az tak głupi ze pewnie iwierzyłes ze bedą od 1 zł albo po 30 zł!Ten włoski szajs bedzie przynosił ogromne straty i albo bedzie dotacja z kasy podatnika albo PKP zbankrutuje !!A zbankrutowac kolej państwoa niemoze wieceny beda wysoki i dotacja kasy podatnika tez bedzie!
     leming ty sie gumowym młotkiem walnij!
     6 lat
     • Skąd masz informacje, że bilety będą w takiej cenie? Czy opierasz to na jakieś swoich uprzedzeniach?

      W każdym kraju pociągi dalekobieżne tej klasy co Pendolino są rentowne i zarabiają na siebie. Dotowane są połączenia TLK, ekspresy na siebie zarabiają.
      6 lat
     • chcesz porównywac Polske za bogatych zachodnich krajów??
      I uwierzyłes w bajeczki Donalda to mnie to niedziwi ze taki naiwny jestes o psendolino wypowiadali sie eksperci ekonomiczni w tym kraju!!Takie same bajeczki jak o stadionach !!Ale ciemnota wszystko łyknie!
      leming zacznij myslec
      6 lat
  • nie są takie super (3)
   tyle że w PB jest ciasno jak cholera i tyłek się przykleja do siedzeń jak czasami klima nie działa tak jak trzeba a no i trzęsie, i jest problem z Wc w czasi jazdy :)
   franek
   6 lat
   • Na chwilę obecną czas przejazdu krótszy niż pociągiem i taniej o 70% (2)
    dziękuję za uwagę
    6 lat
    • Na obecny czas (1)
     I tu masz 100% rację.

     Jednakże jeżeli po przebudowie rzeczywiście IC uzyska te 3h to mimo rozbudowy S7 czas PB będzie dalej w okolicach 5h, więc będzie odwrotnie.

     PB ląduje po za centrum Warszawy, więc jeszcze masz dodatkowo przesiadkę na metro.
     Do tego komfort w PB nie jest za wysoki, a siedzenie w miejscu 5h nie jest fajne. Doliczmy jeszcze bezpieczeństwo to zaczyna robić się różnica.
     6 lat
  • Gdy wejdzie zachodnia konkurencja oraz z Czech i innych krajów To PKP zbankrutuje!
   Przypominam ze konkurencja z Czech juz dawno zapewniała ze pokaże standard zachodni i po niższych cenach dodatkowo szybciej!!Zachodnie firmy już dawno chciały wejść na Polskie szyny Ale rzad cały czas blokuje konkurencje która by nam Polakom zapewniła niższe ceny wyższy standard i krótszy czas przejazdu!!A skończył by sie monopol PKP i olewanie klientów .obecnie zawszone pociągi wysoka awaryjność złomu oraz wielogodzinne spóźnienia bez żadnej rekompensaty juz by sie nie powtórzyły .A Pendolino stałby w hangarze!!
   niepotrzebne pseudolino tylko konkurencja
   6 lat
  • Do Warszawy to nie wiem, ale 12 godzin PKP do Krakowa to idzie zwariować. Busem 10 godzin na siedząco, bez możliwości wstania choćby na chwilę to też pomysł do kitu.
   Krzyś
   6 lat
   • Dlatego potrzebujemy takiego pociągu jak Pendolino, którym w komfortowych warunkach dojedziesz do Krakowa w 5 godzin z Gdańska.
    6 lat

Twoja opinia

zamknij

Regulamin dodawania opinii

Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat
Pendolino od środka
Pendolino od środka
 • 47914
 • 37
Pendolino w Cisowej
Pendolino w Cisowej
 • 5984
 • 1

FILM CZYTELNIKA

Pociąg Pendolino w Wielkiej Brytanii
Pociąg Pendolino w Wielkiej Brytanii
 • 9614
 • 5
Zobacz Pendolino w barwach PKP Intercity
Zobacz Pendolino w barwach PKP Intercity
Przejazd Pendolino przez Gdańsk Główny
Przejazd Pendolino przez Gdańsk Główny
 • 14317
 • 6

FILM CZYTELNIKA

Grafficiarze pomazali Pendolino
Grafficiarze pomazali Pendolino
KRYMINALNE
Pendolino odjeżdża z Dworca Głównego w Gdańsku
Pendolino odjeżdża z Dworca Głównego w Gdańsku
 • 20089
 • 43

FILM CZYTELNIKA

Wizualizacja pociągu Pendolino z wychylnym pudłem
Wizualizacja pociągu Pendolino z wychylnym pudłem
 • 11440
 • 6
Toaleta w Pendolino
Toaleta w Pendolino
 • 16555
 • 13
W pendolino można nawet porządnie wyczyścić obuwie
W pendolino można nawet porządnie wyczyścić obuwie
 • 6983
 • 3