Trojmiasto.pl

Zderzenie tramwajów przed Zieleniakiem

22 maja 2014 (181 opinii)
Do zderzenia doszło po godz. 16, na węźle Wały Piastowskie przed Zieleniakiem. Ruch tramwajowy w Gdańsku został całkowicie sparaliżowany.
20 215
brak awatara
Film Czytelnika

WYPADKI

FILM CZYTELNIKA

Opinie (181) 3 zablokowane

 • A motorniczowie... (19)
  ... to ślepi są? Świateł nie widzą? Ahh... Pewnie jak zwykle mieli słuchawki w uszach bądź rozmawiali przez telefon. Standard.
  a
  6 lat
  • Przeczytaj to co napisałeś a na pewno stwierdzisz, iż pisał to idiota,
   Orgrtr
   6 lat
   • Gdybyś umiał czytać ze zrozumieniem... (2)
    ... to wiedziałbyś, że chodzi o to, że jak to się mogło stać? Tam są światła i przy okazji widać, że coś nadjeżdża z tamtej strony! Motorniczowie musieli zajmować się oczywiście czymś innym, czyli rozmową przez telefon lub słuchali mp3. Nie raz widziałem takie akcje.
    a
    6 lat
  • Byłbym skłonny uwierzyć, że winna jest temperatura. (2)
   6 lat
  • Wiesz wyprzedzanie na trzeciego jest manewrem, w którym łatwo o kolizję.
   6 lat
  • Zapraszam na Stogi. Skręt z Nowotnej na Stryjewskiego, cały czas tramwaje śmigają na czerwonym/poziomym (6)
   Aaa
   6 lat
   • Bo się tam deklu sygnalizacja zawiesza i nie zapala się za każdym razem dla tramwajów. Wystarczy jeden matoł który zablokuje torowisko i światełko przemija nie zapalając sie ponoownie.
    6 lat
    • Przejazd na skrzyżowaniach na czerwonym świetle to standardowe zachowanie gdańskich motorniczych. Pora aby ktoś się zajął bezpieczeństwem pasażerów zanim dojdzie do tragedii.
     6 lat
     • W autobusach (2)
      to samo - niestety. Kiedy kierowca widzi żółte, często przyspiesza. Bywa też, że przejedzie na czerwonym. Tyczy się to zarówno ZKM Gdynia jak i ZTM Gdańsk.
      mieszkaniec Sopotu
      6 lat
     • A który kierowca nie przyśpiesza jak widzi żółte?
      Tylko nieliczni ... niestety.
      6 lat
     • Zapewne
      chodzi Ci o ZKM Gdańsk, jeśli mówisz o kierowcach. Zadania ZTM nie polegają na prowadzeniu pojazdów komunikacji miejskiej.
      Sapphire
      6 lat
    • ... a świstak siedzi i zawija
     Tramwaj śmiga na czerwonym a po kilku sekundach wskakuje mu ZA KAŻDYM razem zielone. Te kilka sekund może kosztować czyjeś życie.
     polonus
     6 lat
  • może kobieta prowadziła :P
   Albo motorniczy sprzedawał bilety akurat.
   6 lat
  • Piotr
   Nie słuchawki nie rozmowa przez telefon tylko sygnalizacja zawiodła nowy system
   Piotr
   6 lat
  • Na tym skrzyżowaniu motłoch kierujący tramwajem bardzo często wpada na nie na czerwonym
   Tłumacząc dla motłochu to takie światło co świeci się w poziomie!!!

   Kiedyś pytałem dlaczego tak bywa, to pojazdy zkm są pojazdami uprzywilejowanymi... tak rarytas od kolesie jeżdżącego tymi kolosami
   Tomek
   6 lat
 • ? (3)
  "Do zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że (...) tramwaje kursują na zmienionych trasach."

  o_O
  M.
  6 lat
  • a dlaczego kursuja na zmienionych (1)
   bo na Hallera jak zwykle TIR zapiął trakcje
   6 lat
   • Ja nie widzę żadnej zmienionej trasy. 7 jechała po swojej trasie 12 też jechała po swojej trasie. Więc o co kaman?
    6 lat
  • Nie martw się...
   ...zgodnie z aktualizacją z 17:12 udało się ustalić przebieg wypadku - zderzyły się dwa tramwaje :)
   PW
   6 lat
 • biedny ten tramwaj (1)
  ...gdy trafi pod młotek kowali z gdańskiej zajezdni.
  ciekawski
  6 lat
 • Dobrze że to te brzydkie "dortmundy", a nie "swingi" (6)
  6 lat
 • A pasażerowie byli trzeźwi ? (2)
  Bo ktoś musiał coś widzieć
  czynności w toku
  6 lat
 • I tu widać wyższość trolejbusu nad tramwajem. (29)
  Jeden nieczynny trajtek to tylko jeden mniej trajtek w ruchu, tu stoi całe miasto.
  6 lat
  • Dokładnie, do tego dołóż ilość m2 przeznaczonych na tory, dodatkowe przystanki, linie przesiadkowe, o wiele bardziej skomplikowane serwisy ( = koszta).
   Tramwaj nie ma sensu. W godzinach szczytowych dla komunikacji miejskiej można zwiększyć częstotliwość, i to rozwiązałoby OGROMNE koszta.

   Likwidacja ich dziś także byłaby kosztem, ale w po 20 - 25 latach wyszłoby to na plus. No, ale to PL, ważne co jest dziś.

   Gdańsk to duże miasto, ale na tyle rozległe w zupełności dobra sieć autobusowa rozwiązałaby sprawę.
   robi
   6 lat
   • Zapewne to, że cały dotychczasowy ruch tramwajowy przeniósłby się na ulicę (czyli kolejne -set pojazdów na ulicy w godzinach szczytu) nie wygenerowałoby żadnych korków...
    6 lat
   • Czy ogarniasz, że (5)
    przy dworcu głównym w Gdańsku w godzinach szczytu średnio co 75 sekund przejeżdża tramwaj? 48 tramwajów na godzinę. W jednym kierunku oczywiście. W większości pełne. Każdy o pojemności pi razy oko 200 osób.

    Czy już rozumiesz dlaczego Twoja teoria jest do kitu, czy trzeba tłumaczyć dalej?
    m
    6 lat
    • To zakompleksiony rybi wypierdek, takim jak on nie wytłumaczysz.
     6 lat
    • Skoro tak się podniecasz ilością tramwajów na godzinę to siądź tam i o policz (1)
     w tym samym czasie samochody (w tym autobusy). Część z tego mogłyby stanowić trolejbusy, gdyby zamiast torów były buspasy. W odróżnieniu od tramwajów drogi dostępne również dla autobusów a i inne zastosowanie mogłyby znaleźć, nie wspominając o karetce pogotowie czy straży pożarnej. Czy już rozumiesz dlaczego Twoja teoria jest do kitu, czy trzeba tłumaczyć dalej?
     6 lat
     • Poznaj nowe pojęcie
      "Przepustowość skrzyżowań"
      Chcesz przez takie Hucisko przepuścić 2 razy więcej 2 razy mniej pojemnych pojazdów w pasie torów tramwajowych? To polecam przez 5 minut popatrzeć co tam się dzieje w godzinach szczytu.
      6 lat
    • A wiesz czemu to Gdynia zdobyła nagrodę RegioStars 2014 za transport miejski (1)
     a nie Gdańsk?
     6 lat
     • No właśnie nie wiem
      Za całą masę szrotów na liniach autobusowych? Za brak buspasów i to, że komunikacja miejska stoi w korkach razem z samochodami? Czy może za brak biletomatów?
      m
      6 lat
   • KosztY, kolego. (3)
    6 lat
   • dawno takiego idiotyzmu nie czytałem (1)
    brawo - tak trzymaj!
    dziki
    6 lat
    • To poczytaj sobie jeszcze a okaże się, że idiotyzmy to Ty prawisz
     .... w Szwajcarii eksploatowane są już trolejbusy dwuprzegubowe typu Hess lightram. Spotkać je można m. in. W Genewie, Zurychu i Lozannie. Nie są to prototypy, lecz pojazdy seryjne. Trolejbusy te mają 193 miejsca, a więc pojemność jest zbliżona do składu tramwajów Konstal 105Na (przy czym większy jest udział miejsc siedzących przy zmienionej aranżacji wnętrza pojemność mogłaby wzrosnąć). Wyprodukowanie takiego pojazdu z pewnością nie sprawiłoby też trudności technicznych dla słynącego z elastyczności Solarisa. Trolejbusy przegubowe spotkamy z
     kolei w Budapeszcie, Ostrawie czy nawet Czeskich Budziejowicach. W kwestii komfortu trolejbusy wyprzedzają autobusy rozruch w nich jest płynniejszy z racji na sterowanie prądem w sposób płynny przez taktujące kilkaset razy na sekundę tranzystory dużej mocy. Podobnie, płynniejsze jest hamowanie, gdyż realizowane jest za pomocą silnika elektrycznego, który dodatkowo zwraca energię do sieci trakcyjnej. Dodatkowo, silnik trakcyjny generuje mniej hałasu i wibracji niż wysokoprężny Diesel.
     Najpoważniejsze znaczenie mają kwestie ekonomiczne. O ile bowiem w wypadku budowy sieci trolejbusowej należy liczyć się z kosztem 3 mln zł za km, to koszt budowy linii tramwajowej będzie 2 razy wyższy i znacznie wzrośnie, gdy przyjdzie budować lub wymieniać skrzyżowania torów (krzyżownice) lub zwrotnice. Łódź tymczasem słynie ze zdewastowanych torowisk, wymagających potężnych inwestycji. Podobnie remontów wymagają też nawierzchnie ulic, co wspólnie wiąże się z ogromnymi kosztami. Trolejbusy tymczasem są w stanie jeśli nie zastąpić, to wspomóc tramwaje w obsłudze komunikacyjnej miasta, zwiększając przy okazji udział miejskiego transportu elektrycznego.
     Dodatkowo, jeden trolejbus kosztuje 1,7 mln zł to mniej niż kompleksowa modernizacja starego tramwaju, i kilkakrotnie mniej niż zakup nowego, niskopodłogowego tramwaju takiego jak PESA Swing, wartego 9 mln zł. Niestety, 1,7 mln zł to też dwa razy więcej niż cena autobusu z silnikiem Diesla, jednakże na taki nie dostaniemy już unijnego dofinansowania.
     Prawdopodobnie możliwe będzie wykorzystanie istniejącego układu zasilania sieci tramwajowej, a budowy zajezdni trolejbusowej można by uniknąć, gdyby trolejbusy wyposażono w niewielki silnik spalinowy, umożliwiający dojazd do istniejącej zajezdni autobusowej.
     Na korzyść trolejbusów przemawia też fakt, iż w Polsce funkcjonuje sprawdzony producent takich pojazdów. Solaria wyprodukował już trolejbusy 12-, 15- i 18-metrowe, z silnikami i bateriami pomocniczymi, z napędami od różnych producentów.
     Na niekorzyść trolejbusów stoi kwestia, iż energia elektryczna pochodzi w Polsce z elektrowni węglowych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zanieczyszczenia z kominów elektrowni w Bełchatowie, odległej od Łodzi o 60 km, opadające na powierzchni kilkuset kilometrów kwadratowych, będą mniej szkodliwe dla mieszkańców Łodzi, niż spaliny z samochodów czy autobusów kierowane prosto na chodniki i do okien kamienic.
     6 lat
   • Dokładnie, do tego.................... (2)
    Jeżeli piszesz o likwidacji tramwaju............. użyj wujka google i poczytaj o Olsztynie ;)
    adax
    6 lat
  • hahahaha... (1)
   Ale to, że trajtek co rusz gubi szelki zapewne nie wpływa na rozkład jazdy ?
   6 lat
  • Rozumiem, że...
   ...jednocześnie świadczy to o wyższości autobusu nad tramwajem? Bo dla podróżującego pojazdem pasażera trolejbus i autobus to w zasadzie to samo, więc Twoim zdaniem spokojnie tramwaje można zastąpić autobusami lub trolejbusami?
   ręce mi opadli
   6 lat
  • tak tak pewnie dlatego wszystkie miasta w miarę możliwości kupują trajtki a nie budują metra lub tramwajów, ej, nie, czekaj hmmm hodor ?
   6 lat
  • NIECZYNNE
   DWA PRZYSTANKI tramwaje jadą objazdem przez 3 maja.
   Ale ludzie to osły i to w takich sytuacjach widać najbardziej. komunikatu na przystanku nawet nie umieją przeczytać.
   x
   6 lat
  • ale za to tranwaje nie stoja w korkach :) a trolejbusy i autobusy tak prawie codziennie (1)
   aa
   6 lat
 • To jest rejon JRG2 Gdańsk czy JRG4 Gdańsk ? (8)
  Sonne
  6 lat
 • Z artykułu i informacji w nim zawartych wynika ze każda zmiana trasy najprawdopodobniej będzie powodowala wypadki.
  Hmm to najlepiej samochodami jezdzic tylko jedna trasa przez całe życie i do tego na pamięć. .. !!
  6 lat
 • Bóg tak chciał (2)
  Nie ma jeżdżenia, zapierdzielać na piechotę.
  PS: To jeden albo drugi nie mógł zahamować?
  Janusz Chrystus
  6 lat
 • o nie (9)
  tylkko nie nowki sztuki z dortmunda, tak ukochane przez gdanszczan
  pind'l
  6 lat

Twoja opinia

zamknij

Regulamin dodawania opinii

Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat
Tramwaj Pesa taranuje inny tramwaj przy zajezdni w Gdańsku
Tramwaj Pesa taranuje inny tramwaj przy zajezdni w Gdańsku
 • 61616
 • 6

FILM CZYTELNIKA

Zderzenie samochodu z tramwajem
Zderzenie samochodu z tramwajem
WYPADKI

FILM CZYTELNIKA

Zderzenie dwóch tramwajów we Wrzeszczu
Zderzenie dwóch tramwajów we Wrzeszczu
 • 17619

FILM CZYTELNIKA

Auto wjechało w słup pod Zieleniakiem
Auto wjechało w słup pod Zieleniakiem
WYPADKI

FILM CZYTELNIKA

Stłuczka przed Błędnikiem
Stłuczka przed Błędnikiem
 • 2490
 • 2
WYPADKI
Zderzenie czołowe przed Hallera w Gdańsku
Zderzenie czołowe przed Hallera w Gdańsku
 • 2254
 • 1
WYPADKI

FILM CZYTELNIKA

Skasowane bmw pod Zieleniakiem
Skasowane bmw pod Zieleniakiem
WYPADKI

FILM CZYTELNIKA

Zderzenie ciężarówki z samochodem osobowym
Zderzenie ciężarówki z samochodem osobowym
 • 979
WYPADKI

FILM CZYTELNIKA

Chwila nieuwagi i bum
Chwila nieuwagi i bum
 • 12214
 • 50
WYPADKI

FILM CZYTELNIKA

Skutki wypadku na Chełmie
Skutki wypadku na Chełmie
WYPADKI

FILM CZYTELNIKA