1 proc. podatku na OPP można przekazać do końca maja

24 kwietnia 2020, 21:00
Rafał Borowski

Urzędnicy dementują informację, jakoby 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego można było przekazać wyłącznie do końca kwietnia. Skorzystanie z tej opcji, praktykowane każdego roku przez miliony podatników, zostało przedłużone do końca maja, podobnie jak termin na złożenie rocznego zeznania PIT.Z naszą redakcją skontaktowała się pani Anna. Na jednej z popularnych stron internetowych poświęconych rozliczaniu podatków znalazła zaskakującą informację.

- Przesłanie deklaracji po 30 kwietnia wiąże się z brakiem możliwości przekazania 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Proszę zwrócić uwagę, że w grę wchodzą setki milionów złotych. Przykładowo w 2018 r. do wspomnianych organizacji trafiło z tego tytułu aż 760 mln zł - napisała czytelniczka, powołując się na konkretny zapis umieszczony na wspomnianej stronie.

W tym roku PIT bez sankcji do końca majaStandardowo, termin na złożenie rocznego zeznania PIT, upływał każdego roku 30 kwietnia. Jednak z powodu pandemii koronawirusa Ministerstwo Finansów wydłużyło ten termin o miesiąc, czyli do 31 maja.

- Brak sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r. - brzmi ministerialny komunikat.

Możliwość przekazania 1 proc. podatku została przedłużonaSprawdziliśmy to. Okazało się, że informacje zamieszczone na wskazanej przez czytelniczkę stronie są nieprawdziwe. Termin ostateczny przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego również został przesunięty o miesiąc, czyli na 31 maja. Warto przypomnieć, że podobnie jak w latach ubiegłych warunkiem przekazania 1 proc. jest oczywiście zapłata przez podatnika podatku w pełnej wysokości. W tym roku należy go uiścić do 30 czerwca.

- Wskazana strona to portal, którego administratorem nie jest Ministerstwo Finansów, nie ponosimy zatem odpowiedzialności za treści na nim umieszczone. W tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja. Wsparcie organizacji pożytku publicznego kwotą 1 proc. podatku będzie możliwe również w przypadku złożenia zeznania PIT za 2019 r. lub oświadczenia PIT-OP po terminie, nie później jednak niż do 1 czerwca 2020 r. Korekty tego zeznania do 30 czerwca - informuje Jolanta Rybakowska z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Wszystkie informacje na państwowym portaluNasza rozmówczyni zachęciła również podatników do korzystania wyłącznie z państwowego portalu, za pośrednictwem którego można nie tylko uzyskać wszelkie informacje dotyczące PIT, ale również dokonać jego rozliczenia bez wychodzenia z domu.

- Udostępnione przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową zeznania podatkowe znajdują się tylko na stronie www.podatki.gov.pl i nie są dostępne na innych portalach. Ministerstwo Finansów nie odpowiada za trudności czy błędy spowodowane korzystaniem z innych usług i serwisów. Polecamy korzystanie z usługi Twój e-PIT, która zapewnia wygodę i bezpieczeństwo danych - zachęca Rybakowska.
Czy korzystałeś dotychczas z możliwości przekazania 1 proc. podatku na OPP?
80%

tak, korzystałem każdego roku

9%

tak, ale nieregularnie

11%

nie, dotychczas nie skorzystałem

zakończona

łącznie głosów: 389