stat

1,2 mln zł na dotacje zabytków w Gdyni

17 marca 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
artykuł historyczny

26 zarządców obiektów uznanych za zabytkowe starało się o dofinansowanie remontów z budżetu miasta Gdyni. 1,2 mln złotych zostanie rozdzielone pomiędzy 18 budynków. Na liście są m.in. Sąd Rejonowy zobacz na mapie Gdyni, kościół przy ul. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdyni i budynek "Bankowca" zobacz na mapie Gdyni.Co roku od 18 lat o tej porze Gdynia rozdziela pieniądze na dotacje do remontów obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Kwota przeznaczona na ten cel przekroczyła w tym roku 1,2 mln zł, ale i tak nie wystarczyło dla wszystkich chętnych. 6 z 26 wniosków zostało odrzuconych na samym początku z powodów formalnych - brakowało pozwoleń na budowę lub kosztorysu prac.

Pieniądze dla stowarzyszenia

Dwa nie znalazły uznania w oczach urzędników. Chodzi o budynek mieszkalny przy ul. 3 Maja 22-24 zobacz na mapie Gdyni oraz Władysława IV 53 zobacz na mapie Gdyni, gdzie ustalono, że prace nie są pilne i z wykonaniem remontów można poczekać. Ostatecznie pozostało 18 budynków, gdzie już niebawem powinny zacząć się pierwsze prace remontowe.

Najbardziej kosztowne będą prowadzone w budynku C Akademii Morskiej, przy ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni, gdzie niezbędny jest remont elewacji frontowej. Dotacja z miasta wyniesie 162 tys. zł, a jej formalnym odbiorcą będzie stowarzyszenie Zabytkowa Gdynia, założone kilka lat temu przez... urzędników. Mechanizm działania jest prosty. Miasto przekazuje pieniądze fundacji, która realizuje cele statutowe - czyli remonty zabytków - nic na tym nie zarabiając.

Pozostałe zabytki, które wspomoże miasto, to m.in. budynek Sądu Rejonowego i zaplanowane prace restauratorskie przy posadzkach i okładzinach ścian i filarów w holu na parterze, gdzie pieniądze również trafią na konto wymienionego stowarzyszenia, kościół przy ul. Armii Krajowej (remont elewacji) i budynek "Bankowca" - zarząd wspólnoty otrzyma od Gdyni wsparcie na remont okien w klatkach schodowych.

Podobnie jak w poprzednich latach, na wsparcie mogą liczyć właściciele budynków: YMK-i zobacz na mapie Gdyni, siedziby "Automobilklubu Morskiego" zobacz na mapie Gdyni i zabytkowa willa bliźniacza przy ul. Korzeniewskiego 27 zobacz na mapie Gdyni. Jak co roku, prace nie mogą być sfinansowane w całości z budżetu miasta.

- Dla budynków wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków proponujemy dofinansowanie w wysokości maksymalnie 73 proc. kwoty określonej w kosztorysie. Dla budynków położonych na obszarach zabytkowych to 50 i 30 proc. - czytamy w projekcie uchwały.
10 mln zł przez 18 lat

Przez 18 lat Gdynia wydała 10,5 mln zł na wsparcie remontów. Skorzystało 100 właścicieli.

- Dzięki programowi dotacji, który od 2010 roku jest programem stabilnym, na który w budżecie miasta przeznaczona jest pokaźna kwota, co roku kilkanaście budynków poddawanych jest różnego rodzaju pracom konserwatorskim. W 2016 roku właściciele aż siedemnastu budynków otrzymali dofinansowanie na działania przy obiektach zabytkowych - tłumaczy Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków.
W Gdyni znajduje się 67 obiektów jest wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego.
Dostrzegasz efekty wieloletnich dotacji do remontów zabytków w Gdyni?
39%

zdecydowanie, widać, że zmienia się ich wygląd

35%

tak, ale tylko tych najbardziej znanych

26%

nie, szkoda wydawać na to pieniądze

łącznie głosów: 221