14,5 mln zł na remont Twierdzy Wisłoujście

1 sierpnia 2020, 18:00
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Twierdza Wisłoujście na liście UNESCO? Jest prośba o wniosek w tej sprawie

14,5 mln zł, w ramach unijnej pożyczki rewitalizacyjnej, trafi do Twierdzy WisłoujścieMapka. W piątek, 31 lipca, Muzeum Gdańska podpisało umowę na wykorzystanie tych pieniędzy.Dzięki przyznaniu blisko 15 mln zł pożyczki, najstarsza fortyfikacja morska dawnej Rzeczpospolitej i Pomnik Historii RP doczeka się kompleksowych prac budowlano-konserwatorskich. Potrwają one do 2022 r.

- Twierdza Wisłoujście to unikatowa w skali Polski i jedna z trzech w rejonie Morza Bałtyckiego fortyfikacja morska. Dzięki pożyczce ze środków Unii Europejskiej, o którą zabiegały również władze Gdańska, wykonamy szereg prac. Nie tylko zrewitalizujemy jeden ze stu Pomników Historii RP, ale także przystosujemy go do potrzeb muzealnych - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Na co pójdą pieniądze?

  • remont północnego muru oporowego
  • wykonanie dokumentacji oraz prace budowlano-konserwatorskie wraz z robotami instalacyjnymi elementów Fortu Carré, tj. wieży, wieńca i domków oficerskich
  • zakup niezbędnego sprzętu na potrzeby nowej wystawy stałejNa terenie Twierdzy Wisloujście odbywa się festiwal muzyki elektronicznej. Film z ubiegłego lata.
Odwiedziła(e)ś kiedyś Twierdzę Wisłoujście?
63%

tak, znam to miejsce

31%

nie, ale chcę się wybrać

6%

nie i nie ciągnie mnie tam

zakończona

łącznie głosów: 1499