15 sierpnia to najważniejszy dzień w bazylice Mariackiej

15 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Koniec remontu Bazyliki Mariackiej

15 sierpnia przypadają dwa święta: jedno kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, drugie państwowe - Święto Wojska Polskiego. To pierwsze jest też najważniejszym świętem w bazylice Mariackiej w Gdańsku, największej ceglanej świątyni na świecie.Czytaj też: Obchody Święta Wojska Polskiego w Trójmieście

Dziś przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Jest to święto kościelne, które obchodzone jest od V wieku. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą.

- 15 sierpnia to najważniejszy dzień w roku w bazylice Mariackiej. Ponieważ nasz kościół jest dedykowany Maryi, to w tym dniu możemy uzyskać w wymiarze duchowym ten najważniejszy dar, czyli darowanie wszelkich win. Dzień odpustu jest dla nas dniem wyjątkowym - przyznaje ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej.
Tego dnia w bazylice odbędą się w sumie trzy ważne wydarzenia.

W wymiarze duchowym, z okazji odpustu, podczas sumy o godz. 12, zostaną zaprezentowane relikwie świętego ojca Pio, wielkiego czciciela Maryi Wniebowziętej i stygmatyka XX wieku, rękawica z prawej ręki oraz fragment tkaniny okalającej opatrunek stygmatu na sercu.

Bazylika zatrzymana w kadrze i w albumie
Również 15 sierpnia odbędzie się premiera wyjątkowego albumu "Korona Gdańska", dotyczącego kościoła Mariackiego. 240-stronicowy album opatrzony jest zdjęciami gdańskiego fotografa Dariusza Kuli, z tekstem dr. Janusza Trupindy, obecnego dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. Album jest w języku polskim i angielskim.

- Ten album ma pokazać, jak piękna jest ta bazylika i jak wiele dzieł w sobie gromadzi. Zależało nam oraz Towarzystwu Przyjaciół Bazyliki Mariackiej, aby zatrzymać w kadrze to, czego już nie ma, gdyż to jest album wykonany przed remontem kościoła Mariackiego. To przepiękna publikacja, a dawno nie było nowego wydawnictwa w tej dziedzinie. Tekst, który napisał pan Trupinda, czyta się jak powieść, a zdjęcia pana Kuli budzą zachwyt - zachwala proboszcz.
"Bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest budowlą niezwykłą; rzec by można, że swoistym zmaterializowanym cudem" - zaczyna opowieść o tym największym kościele ceglanym na świecie dr Janusz Trupinda i przypomina, że olbrzymia forma świątyni skrywająca wiele dzieł sztuki to dla historyka "otwarta księga ludzkich losów, materialne świadectwo uczuć i myśli [...] a nade wszystko świątynia, miejsce oddzielone grubymi murami od zgiełku ulicy".

Nadzwyczajne zdjęcia, zarówno lotnicze, jaki i detali znajdujących się w kościele zabytków, splatają się z bardzo przystępnie napisaną historią, zarówno ogólną, a także poszczególnych, najważniejszych zabytków w kościele.


Album będzie można kupić w kiosku w kościele. Jego cena to 120 zł i jest on jednocześnie cegiełką, dzięki której są współfinansowane prace remontowe w kościele.

Zegar astronomiczny - nowa odsłona po rekonstrukcji15 sierpnia warto w kościele pojawić się nieco przed godz. 12. Tuż przed rozpoczęciem uroczystej sumy mamy poznać efekty ostatnich prac, o których pisaliśmy pod koniec lipca, związanych z największym w XV wieku zegarem astronomicznym na świecie.

- Staraniem pana Andrzeja Januszajtisa, Grzegorza Szychlińskiego i wielu innych osób, do tej pory mogliśmy ten zegar oglądać, ale brakowało na nim dwóch scen: Zwiastowania Najświętszej Marii Pany i pokłonu Trzech Króli. Teraz zostaną one zaprezentowane przy dźwiękach muzyki odegranej przez prof. Bogusława Grabowskiego - zapowiada i zaprasza do świątyni ksiądz infułat.


Prezentacja będzie trwała w sumie osiem minut i będzie można ją oglądać codziennie w samo południe z wyjątkiem Wielkiego Piątku.

W październiku zakończy się remont dachuW kościele Mariackim, dzięki pozyskanym funduszom unijnym i miejskim, trwa kapitalny remont konstrukcji dachu bazyliki z całkowitą wymianą pokrycia. Przeprowadzenie tych prac było największym wyzwaniem, gdyż dach był w katastrofalnym stanie. Prace przy nim mają się zakończyć w październiku tego roku.

Kończą się też prace konserwatorskie przy elewacjach korpusu kościoła, rekonstrukcja sklepienia w kruchcie, wszystkich drzwiach i oknach.- Stawia się nam zarzut, że wejście do bazyliki wiąże się z kupnem biletu wstępu. Pragnę jednak podkreślić, że dzięki temu i właśnie z tych środków zostały przeprowadzone prace przy rekonstrukcji zegara astronomicznego. Tym, którzy składają te środki, ale też nieco większe, na kupno albumu czy gwiazdy na sklepieniu bazyliki, chcę serdecznie podziękować - podkreśla proboszcz.
Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na prace wewnątrz kościoła, czyli na przebudowę kształtu prezbiterium, posadzki, czy adaptację dawnej kotłowni na salę multimedialną i wystawienniczą.

Przypominamy, że środa 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Czy byłeś na wieży bazyliki Mariackiej?
57%

tak,kilka razy

15%

raz i więcej nie planuję

14%

jeszcze nie

14%

nie

zakończona

łącznie głosów: 720