19 rodzin w nowych mieszkaniach TBS w Letnicy

18 września 2020, 21:00
as

19 nowych mieszkań w Letnicy oddało do użytku komunalne Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. To pierwsza taka inwestycja na Pomorzu i jedna z niewielu w kraju, w których skorzystano jednocześnie z trzech rządowych programów.Z powodu reżimu sanitarnego związanego z pandemią w uroczystości przekazania kluczy do mieszkań wzięły udział jedynie cztery rodziny, a samo wydarzenie - inaczej niż zazwyczaj - miało raczej charakter symboliczny.

19 mieszkań wyposażonych "pod klucz"W dwóch budynkach GTBS znajdujących się przy ul. NiecałejMapka i MichnyMapka w Letnicy powstało 19 lokali mieszkalnych wykończonych "pod klucz".

- Mieszkania są wyposażone: w łazienkach w pełną armaturę sanitarną, glazurę na ścianach i terakotę na posadzkach, w kuchniach w kuchenki elektryczne z płytą ceramiczną i zlewozmywak na szafce, na posadzkach wykładziny dywanowe i PCV oraz drzwi wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń. Wewnątrz każdego lokalu zostało wyodrębnione pomieszczenie gospodarcze - mówi Olimpia Schneider z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Czytaj także: 35 rodzin w nowym budynku TBS na Dolnym Mieście

Spośród 77 pozytywnie zakwalifikowanych rodzin zostało wybranych 19, które otrzymały mieszkanie w GTBSŁącznie do urzędu w ramach naboru do programu wpłynęły 153 wnioski. Spośród nich pozytywnie zostało zakwalifikowanych 77 wnioskodawców. Odmowy dotyczyły niespełnienia kryterium dochodowego, kryterium posiadania centrum życiowego lub złożenia wniosku po terminie ustalonym w regulaminie.

- Spośród 77 pozytywnie zakwalifikowanych zostało wybranych 19 rodzin, które otrzymały największą liczbę punktów. Z tego 17 rodzin z kolejki oczekujących w Urzędzie i dwie rodziny, które dotąd nie ubiegały się o pomoc mieszkaniową - dodaje Olimpia Schneider.
Najdłużej oczekującą była osoba, która wniosek złożyła do urzędu w 2010 r. Wśród osób zakwalifikowanych znalazły się także trzy z niepełnosprawnościami, w tym jedna ze znaczną i dwie z umiarkowaną niepełnosprawnością.

Żeby dostać klucze do nowego mieszkania, lokatorzy musieli wpłacić kwotę 15 proc. kosztów budowy lokalu oraz równowartość czynszu za 12 miesięcy.

Trzy rządowe programy na realizację inwestycjiDzięki połączeniu trzech rządowych programów możliwa była realizacja inwestycji w Letnicy. To pierwszy taki przypadek w woj. pomorskim i jeden z niewielu w całym kraju.

- Zastosowano wsparcie jednocześnie z trzech rządowych programów, tj. programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC), programu finansowego wsparcia tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem ze środków Funduszu Dopłat i programu "Mieszkanie na Start", umożliwiającego pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania w formie dopłat do czynszu - kończy Olimpia Schneider.
Łącznie na zasadach dofinansowania preferencyjnym kredytem oraz bezzwrotnego wsparcia udało się pozyskać ponad 2,8 mln zł.

Aby partycypować w TBS, należy wpłacić 10-15 proc. wartości mieszkania. Nie jest to mała kwota, ale często jest mniejsza niż wkład własny przy kredycie na własne mieszkanie. Nie wiążą nas też żadne odsetki, które w przypadku kredytu są bardzo wysokie. Mimo wszystko mieszkanie w TBS nie należy do nas, możemy je tylko wynajmować na długie lata. W przypadku śmierci członkowie naszej rodziny otrzymają w spadku jedynie pierwszeństwo do najmu tego mieszkania.

Na Dolnym Mieście przy ul. Wróblej 23Mapka TBS Motława buduje 39 kolejnych lokali. Można o nie aplikować w magistracie do 28 września 2020 r.
Czy w Gdańsku jest wystarczająco dużo mieszkań TBS?
11%

tak, nabory idą sprawnie, a mieszkańcy szybko dostają lokale

8%

raczej tak, ale proces ich przydzielania spowalnia biurokracja

26%

raczej nie, wciąż brakuje takich mieszkań

55%

nie, mieszkańcy czekają po kilka lat na własne lokum

zakończona

łącznie głosów: 1111

as