stat

2 mln zł na modernizację 10-letniej Ergo Areny

25 lutego 2020, 7:00
Maciej Korolczuk

2 mln zł na nowe inwestycje i "zapewnienie oraz utrzymanie przewagi konkurencyjnej obiektu" mają zamiar przeznaczyć w tym roku władze Gdańska i Sopotu na Halę Ergo Arena. Środki pokryją część kosztów modernizacji hali, która w połowie sierpnia obchodzić będzie 10. urodziny.Trudno w to uwierzyć, ale hala na granicy Gdańska i Sopotu istnieje już 10 lat. Dekada od pamiętnego meczu polskich siatkarzy z Brazylią (wygranego przez biało-czerwonych 3:2) minie 18 sierpnia 2020 r.

Od tamtej pory Ergo Arena gościła najlepszych na świecie i Europie piłkarzy ręcznych, koszykarzy, siatkarzy, lekkoatletów, pięściarzy, zawodników MMA, była areną zmagań motocyklistów, monster trucków, wrestlerów czy łyżwiarzy. Poza wydarzeniami sportowymi hala na granicy obu miast to także arena koncertów wielkich gwiazd (m.in. Rammstein, Lady Gaga i Depeche Mode), targów, konferencji czy występów kabaretowych. W tym roku czeka nas koncert m.in. braci The Jacksons.

Jak wyglądało otwarcie Ergo Areny w 2010 r.

Ergo Arena: po 10 latach konieczna modernizacjaW związku z upływem czasu i intensywną eksploatacją, obiekt wymaga modernizacji i inwestycji. W tym roku konieczna jest wymiana m.in. oświetlenia na arenie głównej, modernizacja systemu IT, przewidziany jest też montaż paneli słonecznych. W planach jest także poprawa widoczności dla osób niepełnosprawnych.

Środki na ten cel mają pochodzić z dokapitalizowania spółki. Gmina Gdańsk ma na ten cel przeznaczyć 1 mln zł. Taką samą kwotę ma dołożyć Sopot. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały rady miasta, która ma zostać głosowana na czwartkowej sesji, całkowity koszt wszystkich przewidzianych inwestycji ma wynieść ok. 4,5 mln zł. Pozostała kwota ma zostać skredytowana i pokryta ze środków własnych obiektu.


13 mln na inwestycje w dziewięć latWarto wspomnieć, że w ciągu dziewięciu lat od otwarcia obiektu zaszły na nim spore zmiany. W tym czasie m.in. utworzono dwa dodatkowe wejścia na płytę główną, dzięki czemu liczba osób mogących przebywać jednocześnie na płycie głównej wzrosła do 7 tys. widzów.

- Powstał też nowy system informacyjny i reklamowo-identyfikacyjny - podkreśla Bartosz Tobieński, rzecznik prasowy Ergo Areny. - Na elewacji hali uruchomiono wielkoformatowy ekran LED o powierzchni ponad 120 m kw. Wewnątrz, wokół płyty głównej, zainstalowano bandę LED 360 stopni o łącznej długości 235,5 m. Na wszystkich kondygnacjach wewnątrz hali rozmieszczono ponad 100 monitorów DS - wylicza.
Ponadto w ostatnich latach zainstalowano nowoczesne systemy kurtyn scenicznych, co znacznie poszerzyło ofertę na wykorzystanie areny głównej. Obecnie kurtyny umożliwiają dzielenie i aranżowanie powierzchni również na potrzeby mniejszych imprez. Dodatkowo poprawiono nagłośnienie, podniesiono standard wykończenia i wyposażenia całej przestrzeni VIP oraz przestrzeni konferencyjno-cateringowej. Konieczna też była wymiana oświetlenia na zewnątrz obiektu i w sali treningowej, zmodernizowano system monitoringu, zakupiono nowy parkiet.

Łącznie na wydatki inwestycyjne w latach 2010-2019 przeznaczono 13,16 mln zł. Środki własne wyniosły 9,3 mln (w tym dokapitalizowanie miast - 8 mln zł), a zewnętrzne - fundusze unijne i kredyty - 3,7 mln zł.

Wideo archiwalne z 2013 r.
Jak często bywasz na imprezach w Ergo Arenie?
20%

kilka razu w roku

54%

sporadycznie

26%

nigdy tam nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 1999