stat

Zarób 2 tys. euro za kwaterę dla studenta z Kuwejtu

11 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski

15 osób z Kuwejtu będzie studiować na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wcześniej przez rok mają uczyć się naszego języka i mieszkać z polskimi rodzinami. Ambasada Kuwejtu daje na ich utrzymanie 2 tys. euro miesięcznie. Pierwsi chętni już są.15 studentów z Kuwejtu będzie studiować w Gdyni najprawdopodobniej od przyszłego roku akademickiego. Ale przyjechać mają już niebawem.

- Część wykładów dla tej grupy będzie prowadzona w języku polskim, reszta w angielskim. Dlatego muszą najpierw poznać nasz język - wyjaśnia Waldemar Mironiuk, dziekan Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Jak wiadomo, obcego języka łatwiej uczyć się nie tylko z książek, ale też w codziennym życiu, stąd pomysł, by przyszli studenci zamieszkali z polskimi rodzinami. Ich pobyt sfinansuje ambasada Kuwejtu, która proponuje 2 tys. euro miesięcznie dla rodziny, która zakwateruje Kuwejtczyka.

Czytaj także: Bufet na uczelni tylko dla żołnierzy z Algierii.

- Musi zapewnić mu osobny pokój, wyżywienie, wyjścia do kina, teatru czy poznawanie lokalnej kultury i historii - wylicza dziekan.
Pierwsi chętni już są, a uczelnia wraz z przedstawicielami ambasady będzie teraz weryfikować warunki, w jakich mieliby być zakwaterowani goście z Kuwejtu. Dodajmy, nie pierwsi z zagranicy, którzy studiować będą w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Od 2015 roku na korytarzach uczelni można spotkać ich rodaków oraz grupy studentów z Kataru czy Arabii Saudyjskiej. Kształcą się głównie na kierunku nawigacyjnym.

Nie było dotąd przypadków rezygnacji, skreślenia z listy studentów czy większych kłopotów wychowawczych. Być może także dlatego, że spora część z nich to zawodowi żołnierze w swoich krajach.

Do tej pory większość zagranicznych studentów gdyńskiej uczelni mieszkała jednak w akademikach. Dopiero teraz ambasada Kuwejtu zaproponowała, by rozlokować ich w polskich domach.
Zakwaterowanie Kuwejtczyków w polskich domach to dobry pomysł?
31%

nie, będzie z tego więcej kłopotu niż pożytku

24%

czas pokaże, na razie trudno ocenić

45%

pewnie, skoro są chętni, to czemu nie?

łącznie głosów: 2378