200 km/h pendolino do Warszawy - dopiero w przyszłym roku

18 listopada 2019, 7:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa "szprycha" kolejowa z Trójmiasta do Warszawy?

Od grudnia pociągi Pendolino z Trójmiasta do Warszawy miały pędzić z prędkością nawet 200 km/h. Takie obietnice składali kolejarze jeszcze kilka miesięcy temu. Ostatecznie jednak w nowym rozkładzie jazdy od połowy grudnia przewidziano podróż pociągami PKP Intercity nie szybciej niż 160 km/h.Przypomnijmy: o podwyższeniu prędkości ze 160 na 200 km/ na ok. 1/3 długości trasy Gdańsk - Warszawa pisaliśmy w połowie września, kiedy takie deklaracje składali przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych.

Zgodnie z wyliczeniami sprzed kilku miesięcy podwyższenie prędkości miało skrócić czas podróży składami Express InterCity Premium na odcinku Gdańsk Główny - Warszawa Centralna z obecnych 2 godz. 49 minut do 2 godz. 35 minut.

W rozkładzie jazdy, który ma wejść w życie w połowie grudnia, nie odnajdziemy jednak tak krótkich czasów przejazdu. Powód? Jak informuje "Gazeta Wyborcza Trójmiasto", PKP PLK nie wyrobiła się z uzyskaniem dokumentacji niezbędnej do podwyższenia prędkości szlakowej.

- Nie zakończyła się certyfikacja prac związanych z robotami torowymi przy przechyłkach na łukach, ale także związana z wdrażaniem systemu ERTMS - mówi "Wyborczej" anonimowy pracownik PKP PLK.

Sprawdź rozkład jazdy pociągów PKPKrótszy czas przejazdu z nowym systemem sterowania ruchemZawarte w Europejskim Systemie Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) rozwiązania mają m.in. pozwolić na zdalne zatrzymanie pociągu w sytuacji, gdyby maszynista wjechał na zamknięty tor lub znacznie przekroczył dopuszczalną prędkość.

Kiedy uda się rozpędzić pociągi Pendolino w regularnym ruchu do stolicy do 200 km/h? Przypuszczalnie nie wcześniej niż podczas marcowej korekty rozkładu jazdy lub tuż przed sezonem wakacyjnym.

Pociąg Gdynia - Berlin dopasowany do doby hotelowej

Jak często podróżujesz do Warszawy?
4%

kilka razy w tygodniu

8%

kilka razy w miesiącu

43%

raz na kilka miesięcy

45%

tylko co kilka lat

zakończona

łącznie głosów: 2915