225 mandatów za palenie śmieci. Ekopatrol podsumował sezon grzewczy

23 kwietnia 2020, 7:00
Ewelina Oleksy

Ponad tysiąc kontroli i 225 nałożonych mandatów na łączną kwotę ponad 26 tys. zł za palenie w piecach śmieciami. Ekopatrol działający w ramach gdańskiej straży miejskiej podsumował sezon grzewczy. Kar jest dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.Kontrole trwały od 1 października 2019 roku do końca marca. W tym czasie straż miejska przyjęła 822 zgłoszenia od mieszkańców, skarżących się na uporczywe zadymienie, czyli kłęby dymu wydobywające się z domowych kominów. Strażnicy pobierali próbki popiołu do badań, dzięki czemu szybko można było ukarać trucicieli powietrza. Niektórzy z nich na informację o nałożeniu mandatu reagowali agresją.

- Łącznie, w związku z podejrzeniem spalania odpadów, funkcjonariusze przeprowadzili 1005 kontroli. W ich efekcie nałożyli 225 mandatów na łączną kwotę 26 540 złotych, pouczyli 23 osoby i skierowali 8 wniosków o ukaranie do sądu - informuje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, któremu podlega straż miejska.
30 marca czytelnik informował nas o paleniu śmieciami we Wrzeszczu.

Liczba mandatów za palenie śmieciami podwoiła się w ciągu roku. Dla porównania w sezonie grzewczym 2018/2019 strażnicy miejscy otrzymali 995 zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania odpadów. Funkcjonariusze nałożyli wówczas 113 mandatów na kwotę 8 340 zł, w 60 przypadkach zastosowali pouczenia i skierowali 10 wniosków o ukaranie do sądu.

Mieszkańcy są bardziej wyczuleni na problemJak wskazują mundurowi, większa liczba mandatów to efekt nie tylko częstszych kontroli.

Wywóz nieczystości i śmieci w Trójmieście- Spalanie śmieci i smog to tematy, o których w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się w środkach masowego przekazu. Mieszkańcy są teraz dużo bardziej wyczuleni na problem palenia materiałów niedozwolonych w przydomowych piecach. Czasami wystarczy, że nad kominem pojawi się dym i straż od razu otrzymuje zgłoszenie z prośbą o interwencję. Wszystkie takie sygnały oczywiście sprawdzamy, choć w wielu przypadkach podejrzenia zgłaszających się nie potwierdzają - mówi Dorota Gwizdalska, kierownik Referatu Ekologicznego Straży Miejskiej w Gdańsku.
Zgodnie z przepisami za palenie śmieci grozi nawet do 30 dni aresztu albo do 5 tys. zł grzywny. Zazwyczaj kończy się jednak na mandatach w wysokości od 20 do 500 zł.

Straż Miejska uczy, jak rozpalać w piecu. Film archiwalny
Jak oceniasz jakość powietrza w twoim mieście?
33%

jest dobra, nie ma na co narzekać

44%

różnie, to zależy od pory roku

23%

jest zła, dokucza mi smog

zakończona

łącznie głosów: 528