2,8 mln zł za gruntowny remont Sołdka

17 września 2020, 7:00
bra
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Sołdek popłynął na największy od 35 lat remont

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach Sołdek "odpłynie" do Gdańskiej Stoczni Remontowej, gdzie przejdzie gruntowy remont. Wyremontowany Sołdek wróci na Motławę na przełomie listopada i grudnia.Wybudowany w 1948 roku rudowęglowiec od 35 lat pełni rolę statku muzeum przycumowanego do nabrzeża Ołowianki. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie Śródmieścia Gdańska. Rocznie odwiedza go ok. 60 tys. osób.

Właśnie mija dziewięć lat od ostatniego remontu Sołdka. Jednak ten, który teraz go czeka, będzie zakrojony na dużo większą skalę.

Do przetargu ogłoszonego przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zgłosiła się tylko jedna firma - Gdańska Stocznia Remontowa, która wyceniła prace na 2,816 mln zł. Zamawiający poinformował z kolei, że na remont zamierzał przeznaczyć 3,186 mln zł. Co oznacza, że oferta mieści się w budżecie.

Dodatkowo wykonawca daje 24 miesiące gwarancji na wykonane roboty.

Prace mają być realizowane między 1 października a 30 listopada. Na ten czas Sołdek zniknie więc z panoramy Gdańska.

W ramach remontu wymienionych zostanie 15 ton stali na poszyciu i konstrukcji statku. Przeprowadzone będą także prace konserwacyjno-malarskie, wykonana będzie nowa instalacja elektryczna, zostaną też oczyszczone, zakonserwowane i pomalowane konstrukcje stalowe na pokładzie, wymieniona zostanie również wykładzina.

Poprzez częściową przebudowę istniejącej konstrukcji zwiększy się obszar statku udostępniony do zwiedzania. Chodzi o ładownię nr 2, która znajduje się w dziobowej części statku, a jej powierzchnia to ok. 150 m kw. Powstanie również miejsce na trzecią salę wystawową.

- Po remoncie całe wnętrze będzie zaaranżowane na nowo, powstanie też zupełnie nowa wystawa stała pod tytułem "Sołdek i jego czasy" - mówił nam w czerwcu Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Otwarcie muzeum dla zwiedzających w nowej odsłonie nastąpi najwcześniej wiosną 2021 roku.

Remont Sołdka będzie możliwy dzięki środkom z projektu "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji". Ta druga jednostka również pełni funkcję statku - muzeum. "Vityaz" jest zacumowany przy nabrzeżu w Kaliningradzie.
Warto inwestować w remont Sołdka?
69%

tak, ten statek to jeden z symboli Gdańska

13%

mam mieszane uczucia

18%

nie, to przeżytek, a samo muzeum rozczarowuje

zakończona

łącznie głosów: 895

bra