294 mln zł pożyczki na budowę spalarni

24 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Montaż potężnego rusztu do spalania śmieci

Umowę na przyznanie ponad 294 mln zł pożyczki podpisały w czwartek w Warszawie władze Gdańska i spółki Port Czystej Energii. Pieniądze przeznaczone są na dofinansowanie budowy spalarni w Szadółkach. Aktualnie trwa tam wymiana gruntów pod inwestycję, co przyczynia się do wzmożonych uciążliwości zapachowych, na które od kilku tygodni skarżą się mieszkańcy.O wyjeździe do Warszawy po pieniądze na budowę spalarni odpadów poinformowała na początku czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska prezydent Aleksandra Dulkiewicz, tłumacząc tym swoją nieobecność na dalszej części obrad.

Wraz z władzami spółki Port Czystej Energii 24 września podpisała umowę poręczenia dla pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie wynosi ona 294 372 748,48 zł.

- Dobrze, że projekty, takie jak budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, mają wsparcie instytucji rządowych, zajmujących się ochroną środowiska. Jest to potwierdzenie ogromu korzyści, jakie środowisko oraz mieszkanki i mieszkańcy Gdańska oraz gmin sąsiednich odniosą w niedalekiej przyszłości z eksploatacji nowoczesnej gdańskiej spalarni - mówi prezydent Dulkiewicz.

Wszystko o wysypisku na SzadółkachPodpisana umowa całkowicie finalizuje proces pozyskania środków na realizację instalacji i jest drugim, po bezzwrotnej dotacji z UE, źródłem finansowania budowy. Unia Europejska dołożyła do budowy spalarni 270 mln zł , o czym informowaliśmy w lutym.

Budowa spalarni pochłonie ponad 565 mln zł- Zapewnienie finansowania to jeden z najważniejszych i strategicznych kamieni milowych realizacji każdej inwestycji. Do tej pory wszystkie wydatki operacyjne i inwestycyjne w zakresie budowy instalacji realizowane są dzięki bezpośredniemu wsparciu gminy miasta Gdańska, która dokapitalizowała spółkę w zakresie udziału własnego w projekcie oraz udzieliła pożyczki pomostowej na realizację pierwszych prac budowlanych - mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.

Pożyczka w czasie wzmożonych uciążliwościPrzyznanie blisko 295 mln zł pożyczki niefortunnie zbiegło się w czasie z mocniejszymi niż zwykle uciążliwościami zapachowymi z Szadółek.

Czytaj też: Dlaczego śmierdzi z Szadółek i kiedy przestanie?

Od kilku tygodni mieszkańcy żalą się na codzienny fetor, którego źródłem są m.in. prace prowadzone na budowie spalarni. Zakład Utylizacyjny na bieżąco informuje, jakie podejmuje działania, by problem zminimalizować. Jednocześnie jego przedstawiciele przyznają, że może to potrwać jeszcze kilka lat i że to właśnie spalarnia, która ma powstać do 2023 r., będzie najważniejszym elementem tej układanki.

WIOŚ zakończył kontrolę spółki od spalarniWojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zakończył tymczasem kontrolę spółki Port Czystej Energii. Obejmowała ona kwestie przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska.

- W trakcie czynności kontrolnych ustalono, że aktualnie na terenie działalności spółki roboty budowlane związane z budową Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych wykonywane są w oparciu o ostateczne pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę poprzedzone było uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz ponowną oceną oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko - informuje nas dr inż. Edyta Witka-Jeżewska, pomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - W trakcie wstępnego etapu realizacji powyższej inwestycji, w czasie badań, natrafiono na nasyp antropogeniczny, składający się z ziemi przemieszanej z odpadami. Ze względu na parametry geotechniczne powyższych mas antropogenicznych zapadła decyzja o ich usunięciu. Obecnie na przedmiotowym terenie trwają prace związane z wymianą gruntów, podczas których stosuje między innymi środki dezodoryzujące, natlenianie oraz urządzenia odgazowujące - dodaje.

Ochrona środowiska, surowce wtórne, utylizacjaŻadnej kary nie nałożono. WIOŚ wskazuje jednak, że spółka Port Czystej Energii, po otrzymaniu protokołu kontroli, skorzystała z ustawowego prawa wniesienia do niego uwag. Aktualnie prowadzona jest analiza prawna dostarczonych dokumentów.

Wcześniej kontrolę przeszedł też Zakład Utylizacyjny. W jej wyniku za fetor wydobywający się znad składowiska odpadów nałożono symboliczny, bo nieprzekraczający 500 zł, mandat.
Czy spalarnia śmieci to potrzebna inwestycja w Gdańsku?
39%

tak, bo domknie system gospodarowania odpadami i zminimalizuje fetor

32%

poczekajmy z oceną na jej uruchomienie

29%

nie, to tylko zwiększy obecne problemy

zakończona

łącznie głosów: 851

Opinie (274) ponad 10 zablokowanych

 • Można coś zrobić ponad podziałami? (8)

  Można. Zawsze dobro mieszkańca powinno mieć pierwszeństwo przed swoimi barwami politycznymi. To nie piaskownica że jest o co się obrażać.
  Druga kwestia- to pieniądze oby były wydane z sensem a nie tak jak budowa za malej kompostowni. Bo nie wiedzieli że będzie potrzebna wieksza ojej

  • 90 15

  • nie mydl oczu (4)

   historii Szadółek ciąg dalszy.. Studnia bez dna. Efekty coraz gorsze.

   Pudrowanie trupa.

   • 21 1

   • (3)

    Czy tym razem wzięto pod uwagę, że mieszkańcy również chcieliby dołożyć własną cegiełkę w postaci swoich odpadów? Czy znów okaże się za kilka lat, że dla nas nie ma tam miejsca? I co to za nowotwór /nowo utworzony/ Port

    Czy tym razem wzięto pod uwagę, że mieszkańcy również chcieliby dołożyć własną cegiełkę w postaci swoich odpadów? Czy znów okaże się za kilka lat, że dla nas nie ma tam miejsca? I co to za nowotwór /nowo utworzony/ Port Czystej Energii? Czy to nie przypadkiem przekształcona partia Zdrowa Woda inżyniera Gajnego? Nowa spółka do drenowania naszych kieszeni?

    • 14 0

    • (2)

     300 milionów na jedną spalanię i już teraz nikt nie wierzy, że to będzie bez Ale. Pozatym wysokość kredytu skłania do porównań z lotami kosmicznymi.

     • 6 0

     • mam nadzieję że nie będzie to znowu sztandarowa ynwestycja PO - czajka II (1)

      • 5 1

      • ta kobieta nie nadaje się nawet na recepcjonistkę...

       nie obrażając recepcjonistek ;)

       • 3 0

  • spoko i tak finalnie płacić będa mieszkańcy a nie ci co pożyczyli

   A peowska rada miasta czyli gdańska maszynka do przegłosowania podwyżek stawek za śmieci w razie czego zwarta i gotowa.

   • 16 1

  • A co panna niby zrobiła??

   Jest tutaj wyłącznie tłem na obrazku.
   To jest pożyczka, nie dotacja więc wysilać się nie musiała.
   Dla niej ważniejsza jest walka o demokrację, a nie tam sprawy Gdańska i mieszkańców.
   Kolejny puzel do jej układanki

   • 18 0

  • Jakimi podziałami?

   Przecież wojenka PIS-PO jest tylko na pokaz. Tak naprawdę ręka rękę myje. Czy ktoś został skazany za te wszystkie afery ostatnich 20 lat? Wszystkie komisje sejmowe itp to tylko teatrzyk, w efekcie którego nikt nie ponosi żadnych konsekwencji

   • 4 2

 • Dlaczego spalarnia ma powstawać w granicach administracyjnych miasta? (30)

  Mało tu już nas trują? Trójmiasto ma bardzo wysoki odsetek zachorowań na raka. Nie rozumiem dlaczego nie można zlokalizować tego typu obiektu w innej gminie, gdzieś gdzie nie ma wielu zabudowań.

  Szadółki

  Mało tu już nas trują? Trójmiasto ma bardzo wysoki odsetek zachorowań na raka. Nie rozumiem dlaczego nie można zlokalizować tego typu obiektu w innej gminie, gdzieś gdzie nie ma wielu zabudowań.

  Szadółki powinny być wygaszane, a nie rozbudowywane. Za dwadzieścia lat będziemy mieli spalarnię odpadów w centrum intensywnie zabudowanego obszaru. Niezależnie gdzie aromaty polecą to będą wędrować nad obszary gęsto zamieszkane.

  I piszę to jako osoba mieszkająca w Oliwie a nie na Szadółkach.

  • 204 27

  • Spalarnie nie śmierdzą (20)

   Po pierwsze, dobrze byłyby gdyby planowanie rozwoju miasta zajmowało się wreszcie samo miasto, nie deweloperzy. Po drugie, nawet jak będzie trwała wolna amerykanka z zabudową to nikt nie będzie zmuszał ludzi do kupienia

   Po pierwsze, dobrze byłyby gdyby planowanie rozwoju miasta zajmowało się wreszcie samo miasto, nie deweloperzy. Po drugie, nawet jak będzie trwała wolna amerykanka z zabudową to nikt nie będzie zmuszał ludzi do kupienia mieszkania przy wysypisk. A wreszcie po trzecie spalarnia nie śmierdzi :) w Kopenhadze jest olbrzymia prawie w centrum miasta, a na niej jest zbudowany sztuczny stok narciarksi

   • 13 22

   • (7)

    Myśle ze nie mamy ci się porównywać do Kopenhagi, chyba wiemy jak się w Polsce buduje...

    • 28 6

    • (2)

     Najpierw postawimy spalarnie, później zabierzemy się za elektrownię jądrową. "Szczelna" hermetyczna kompostownia będzie przykładem naszego rzetelnego wykonania. Wszyscy umrzemy podczas inauguracyjnego odpalania reaktora i Szadółki będą już nam wisiały.

     • 19 4

     • czasy budowania PO już minęły - mam nadzieję bezpowrotnie nawet na Ukrainie... prawda Nowak? :))) (1)

      więc jest szansa :)

      • 2 1

      • szansa jak w stadninach

       nie ten misiewicz

       • 1 0

    • (3)

     kopehagen nawet za duuza wybudowala spalarnie i teraz nawet muusi smieci sprowadzac od pijanych ,brudnych angoli

     • 7 1

     • A nasi zbudowali mikro kompostownik (2)

      Aż strach myśleć jaka będzie ta spalarnia...
      Może niech prezes 5razy pomyśli zanim plan zatwierdzi...

      • 11 1

      • spalarnie dla odmiany budują 5x za dużą (1)

       ale tu nie chodzi o śmieci z Gdańska
       tylko o utylizowanie śmieci z innych miast i krajów za pieniądze Gdańszczan,
       tak aby spółka zarządzająca spalarnią przynosiła zyski (za granicą oczywiście a nie w Polsce - tak samo jak SAUR)

       • 3 0

       • o co dzis uderzyles glowka?

        • 0 1

   • No fajnie, tylko gdzie miałem kupić? (3)

    Użerać się codziennie o miejsce do parkowania we Wrzeszczu, albo w Śródmieściu?
    Stać w ciągłych korkach na Przymorzu czy Oliwie?
    Wdychać smród z rafinerii na Stogach czy w Nowym Porcie?
    A może mieszkać na końcu świata bez dojazdu na Osowej?
    Zostaje niestety wąchać smrody i mieć nadzieję, że kiedyś się skończą...

    • 21 6

    • Jest wybór (2)

     Szanowny Panie na Stogach nie śmierdzi rafinerią.Mamy tu las i morze więc jest chociaż gdzie iść na spacer w przeciwieństwie do Szadółek gdzie wali wysypiskiem,są korki,nie ma gdzie łazić i same słoiki dookoła.pozdrawiam

     • 15 5

     • Nie ma gdzie łazić?

      Otomino rzut beretem, wolę je niż Stogi ze strzykawkami w lasach

      • 8 7

     • Słoiki?

      Widział pan rozrzucone słoiki?aha,hmm. Tak się składa,że mieszkam w okolicy Szadółek od 20lat,ponieważ tylko na takie mieszkanie było mnie stać.Wyprowadziłem się "na swoje" z Oliwy,mam satysfakcję że dałem radę,spłacam

      Widział pan rozrzucone słoiki?aha,hmm. Tak się składa,że mieszkam w okolicy Szadółek od 20lat,ponieważ tylko na takie mieszkanie było mnie stać.Wyprowadziłem się "na swoje" z Oliwy,mam satysfakcję że dałem radę,spłacam kredyt i zdarza się,że wącham fetor,jak zawieje w moją stronę. A tzw.słoiki,jak był pan łaskaw ich określić,wykupują też mieszkania w Oliwie,na Przymorzu i Głównym Mieście. Kiedyś zostaną Gdańszczanami,trudno,musi się pan z tym pogodzić.

      • 17 5

   • Drmg

    Jest takie biuro nie wiem czym się zajmuje ale jest

    • 7 1

   • W centrum Wiednia też jest spalarnia (2)

    • 4 11

    • no to się możesz wyprowadzić do Wiednia (1)

     • 9 2

     • jak sie tak palisz do wyjazdu to jedz, wolna droga

      • 0 0

   • a czym jest Port Serwis?

    raczej nie perfumerią.

    • 15 0

   • W Gdańsku jest jedna spalarnia i z niej śmierdzi.

    • 8 2

   • Nie ośmieszaj sie (1)

    Ta budowana w Gdańsku nie będzie miała wodnego systemu oczyszczania spalin jak było pierwotnie przewidziane. Okazało się że tam nie ma wody. Dwukrotnie podniesiono więc komin aby toksyny rozrzedzić, tyle że w tym układzie truty będzie cały Gdańsk.

    • 13 2

    • To ty się nie ośmieszaj

     • 0 0

  • W Wiedniu spalarnia jest prawie w centrum. (3)

   • 4 7

   • Słowo klucz w Wiedniu

    • 13 2

   • W Warszawie też jest

    Tylko działać nie chce

    • 10 1

   • I też zarzadzaja nią Włosi?

    Tam też zworzą śmieci z całego województwa?
    U nas niestety tak będzie.

    • 9 1

  • hmm... jasne

   już widzę te gminy okoliczne ustawiające się w kolejce po nasze śmieci. Walnij się w kolano bo w głowę nie ma po co.

   • 2 2

  • łoł (2)

   w innej gminie można bo tam gorsi ludzie mieszkają a tutaj nie można bo co? szlachta? tam też nie chcą spalarni bo uważają że im będzie śmierdzieć. co do zabudowy to proszę nie kupować tanich mieszkań wokół szadółek to nie będzie zabudowy wokół i nie będzie skarg na smrody. problem rozwiązany

   • 2 4

   • (1)

    powiedz to ludziom na morenie jak im smierdzi. czy wy naprawde jestescie takimi glupcami? nie ma znaczenia odleglosc, potrafi smierdziec pol gdanska, czasem chelm.

    • 3 0

    • Do fachowca z Moreny

     Ktoś kiedyś zgłaszał, że w Jelitkowie też śmierdzi. Odczepcie się od Szadółek.

     • 0 0

  • swoje smieci chcesz wywalac pod nos innym, pewnie z tych co wyrzucaja smieci w lasach, byly proby znalezienia miejsca w ktorym moznaby urzadzic nowe skladowisko, zadna z gmin sie nie zgodzila, spalarnia to jedyne wyjscie

   • 0 0

 • Jeżeli spalarnia będzie równie niedoszacowana jak kompostownia, to czeka nas śmierdząca przyszłość! (11)

  Jeżeli spalarnia będzie równie niedoszacowana co do potrzeb i przerobu jak kompostownia, to czeka nas śmierdząca przyszłość! Znowu winny będzie wiatr, pogoda, mieszkańcy i brak kryształowej kuli!

  • 136 5

  • (1)

   Przecież w spalarni nie będą spalane odpady bio!

   • 2 14

   • Patrząc po dotychczasowych osiągnięciach w tej dziedzinie naszego ZU, to będzie śmierdzieć nawet jak fiołki będą palić ;)
    Tyle zabiegów, tyle obietnic, tyle pieniędzy i...śmierdzi coraz gorzej, na coraz większym

    Patrząc po dotychczasowych osiągnięciach w tej dziedzinie naszego ZU, to będzie śmierdzieć nawet jak fiołki będą palić ;)
    Tyle zabiegów, tyle obietnic, tyle pieniędzy i...śmierdzi coraz gorzej, na coraz większym obszarze! Swoisty sukces! Już nie da się udawać, że to problem "tanich osiedli przy wysypisku" jak niektórzy próbują tu przekonywać. To problem zarządzania, polityki, planowania i niesłowności.

    • 18 1

  • (1)

   Wątpię, żeby ta spalarnia dobrze u nas działała. Takie inwestycje faktycznie się buduje i one nie szkodzą choć są w centrum miasta, jak choćby w Wiedniu, ale to musi być zrobione przez fachowców, a nie kumpli.

   • 22 0

   • ja tez bym pisow nie bral do tej budowy, tylko sprawdzonych

    • 0 0

  • Popieram (6)

   Oby rząd i prawdziwi fachowcy z rzeczywistym doświadczeniem dokładnie kontrolowali ten projekt, bo znowu będzie wstyd jak z kompostownią lub ściekami w Warszawie.

   • 9 3

   • (3)

    Rozumiem, że "rząd i prawdziwi fachowcy", to taki żart. Bo jeśli rząd z fachowcami pokroju p. Sasina się za to weźmie, to oznacza, że wtedy będziemy mieć jedyne 294 mln zł pożyczki na spalarnie, której nie będzie! Słaba rekomendacja ;))

    • 9 3

    • W gdansku smierdzi coraz bardziej bo orly z po zbudowaly zbyt mala kompostownie (1)

     Pieniadze poszly w bloto, smrod pozostal

     • 10 2

     • A mogli je zwyczajnie dać narciarzowi.

      I powiedzieć, że nie wiedzą gdzie jest kompostownia, ale na pewno jest.

      • 5 1

    • sasinada

     • 1 0

   • Zróbcie coś, szybko (1)

    Z doświadczenia wiem, że wygląda to tak, że fachowców w procesie budowy i funkcjonowania się nie słucha i zbywa ich uwagi. Natomiast jak już jest awaria, to: inż. Kowalski natychmiast do Dyrektora! Ale o co chodzi Pani

    Z doświadczenia wiem, że wygląda to tak, że fachowców w procesie budowy i funkcjonowania się nie słucha i zbywa ich uwagi. Natomiast jak już jest awaria, to: inż. Kowalski natychmiast do Dyrektora! Ale o co chodzi Pani Basiu? Nie wiem, chyba jakieś ścieki wylewają, Dyrektor wściekły! Dyr: Kowalski jak Wy pilnujecie tych ścieków, to wszystko przez Was!

    • 6 0

    • za przekop prezes tez za jakis czas kogos wezwie

     • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.