3 sposoby na oszczędzanie pieniędzy

30 sierpnia 2021

Może się wydawać, że w dzisiejszych czasach oszczędzanie jest bardzo trudne. Rosnące koszty życia odczuwa wiele osób, więc tym bardziej odkładanie nawet niewielkich kwot jest sporym wyzwaniem i kojarzy się negatywnie. Tym bardziej, że należy w większości przypadków zrezygnować z różnego rodzaju przyjemności. Czy jednak da się oszczędzać, aby to nie miało to na nas negatywnego wpływu? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak to zrobić.


Oszczędzaj na zakupach


Oszczędzanie w momencie kupowania w sklepie wydaje się jedną z najprostszych form nietracenia pieniędzy na zbędne rzeczy. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy - ileż to razy zdarzyło się, że przed wejściem do sklepu obiecaliśmy sobie nie kupować zbędnych produktów? Później i tak ostatecznie okazywało się, że wydaliśmy na słodycze lub przekąski, które akurat były w promocji. Jak w takiej sytuacji postępować? Warto stworzyć prostą listę zakupową i w momencie w którym wszystkie produkty znajdą w koszyku udać się natychmiast do kasy.

Kolejna kwestia to wydatki na droższe rzeczy, w tym na przykład sprzęt elektroniczny. Zwykle kupujemy jeśli pojawi się taka potrzeba lub stare urządzenie odmówi posłuszeństwa. Dobrą radą pod tym względem jest po prostu uzbrojenie się w cierpliwość i oczekiwanie na spore przeceny. Przykładem wielkiego wydarzenia jest black friday 2021 - jest to tak zwany "Czarny Piątek", dzień w którym zarówno duże, jak i małe sklepy organizują wyprzedaże i promocje. W roku 2021 ten dzień wypada 26 listopada. Jeśli więc nie mamy żadnych pilnych wydatków to warto poczekać, aby zaoszczędzić jak najwięcej właśnie w ten konkretny czas.

Oszczędzaj wodę i prąd


W natłoku codziennych obowiązków zwracamy bardzo mało uwagi na zbyt długo odkręcony kran lub zapominamy o wyłączeniu światła, gdy wychodzimy z pokoju. Problemem w takim przypadku jest to, że tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego jak drobne czynności, które pozwolą zaoszczędzić wodę i prąd, powtarzane regularnie mogą mieć wpływ na ostateczny koszt. Potrzebna jest więc motywacja i regularne monitorowanie rachunków.

Rachunek oszczędnościowy lub lokata


Trzymanie pieniędzy na zwykłym koncie nie przyniesie nam dużych korzyści z uwagi na obecnie niskie oprocentowanie. Patrząc przyszłościowo warto już teraz założyć rachunek oszczędnościowy i liczyć na to, że po wzroście stóp procentowych będzie można realnie zyskać. Kilka złotówek na plus co miesiąc w banku nie jest dla wielu osób motywacją do tego, aby założyć takie konto. Alternatywą są lokaty, które charakteryzują się nieco lepszym oprocentowaniem. To dobre rozwiązanie jeśli nie planujemy w najbliższym czasie wydawać dużych kwot pieniędzy.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł