30 czerwca tramwaje pojadą na al. Adamowicza i na Stogi

25 czerwca 2020, 10:30
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Estakada na Morenę wymaga wymiany elementów konstrukcji

Tramwaje na pętlę Ujeścisko i Stogi Plaża zaczną kursować w najbliższy wtorek, 30 czerwca. Zakończenie tych długo wyczekiwanych inwestycji wiąże się także ze zmianami na niektórych liniach autobusowych. Wszystko po to, aby wzorem innych węzłów komunikacyjnych w Gdańsku pasażerowie mieli możliwość tzw. przesiadki drzwi w drzwi.Warto podkreślić, że otwarcie wyremontowanej linii na Stogi oraz wybudowanej od podstaw linii na Ujeścisko to część szerszego projektu, który obejmuje także budowę i przebudowę okolicznych układów drogowych. Na ostateczne zakończenie ich budowy trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Projekt za 600 mln zł- Oba przedsięwzięcia są częścią kolejnego etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej IV A, którego wartość wynosi ponad 600 mln zł. Warto pamiętać, że to nie tylko budowa torowisk, ale także układów drogowych al. Adamowicza, ul. Nowej Warszawskiej, zakup nowego taboru tramwajowego, wiat tramwajowych i wiele pomniejszych zadań inwestycyjnych - mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Tramwaje na Ujeścisko i Stogi ruszają z końcem czerwca. Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, to koniec prac zaplanowano na koniec sierpnia na al. Adamowicza, a na Stogach we wrześniu. Nie ukrywamy, że oba projekty wiązały się z licznymi wyzwaniami inżynieryjnymi, a realizacja przypadła na czas pandemii.
O ile linia tramwajowa z Bulońskiej w kierunku pętli Ujeścisko zostanie oddana do użytku zgodnie z harmonogramem, o tyle linia na pętlę Stogi Plaża uległa opóźnieniu. Dlaczego? Wyjaśnienie gdańskiego magistratu można streścić krótko - podczas budowy natrafiono na wiele sieci podziemnych, które nie widniały na żadnych planach.

Zmiany w rozkładach jazdy tramwajów i autobusówOtwarcie obu linii oznacza nie tylko zmiany w rozkładach jazdy tramwajów, ale również autobusów. Zgodnie z założeniami rozwoju komunikacji miejskiej w Gdańsku pasażerowie mają mieć możliwość przesiadania się z autobusu na tramwaj.

- Dopóki nie zostanie otwarta ul. Nowa Warszawska, na al. Adamowicza będzie kursować linia tramwajowa nr 12. Będzie ona obsługiwana głównie nowymi tramwajami Pesa Jazz Duo. Pierwsza transza dostawy została zakończona, czekamy na drugą. Zgodnie z naszą filozofią zmieniania komunikacji miejskiej stawiamy na kolej i tramwaj, które nie stoją w korkach. Natomiast głównym zadaniem autobusów jest dowożenie pasażerów do węzłów przesiadkowych. Dlatego linie autobusowe nr 115, 120, 174 i 156 będą zjeżdżać na pętlę Ujeścisko, aby pasażerowie mogli tam drzwi w drzwi przesiadać się na tramwaj nr 12, w przyszłości także inne linie - wyjaśnia Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Tramwaje na Ujeścisko będą kursować z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu i co 20 minut między szczytami oraz w soboty, niedziele i święta. Na Stogi powrócą linie 8 i 9, które w godzinach szczytu również będą kursować co 10 minut. Natomiast między szczytami linia nr 8 także będzie kursować co 10 minut, a linia nr 9 co 20 minut. Autobusy linii nr 158 i 258 nadal będą dojeżdżać do przystanku Stogi Plaża.

Zmiany na linii tramwaju nr 68 i autobusu N2Od soboty, 4 lipca, tramwaje sezonowej linii nr 68, która jeździ z Łostowic na Stogi, będą kursować także w soboty, niedziele i święta.

- Na koniec chciałbym ogłosić, że zgodnie z postulatami mieszkańców autobus nocny linii N2 będzie kursować aż do dzielnicy Maćkowy. Autobusy pojadą przez Morenę, al. Adamowicza, ul. Warszawską, al. Havla, pętlę Łostowice do wspomnianej dzielnicy - uzupełnia Borawski.
Testowy przejazd tramwaju al. Adamowicza

Przejazd tramwaju ze Stogów do centrum Gdańska
Jak często korzystasz z tramwaju?
39%

niemal codziennie

20%

najwyżej kilka razy w miesiącu

41%

prawie w ogóle

zakończona

łącznie głosów: 1581