30-lecie ZHR. A zaczęło się w Trójmieście

2 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Rafał Borowski
Zdjęcie wykonane podczas obchodów 25-lecia powstania ZHR. Gdańsk, Długi Targ, 5 kwietnia 2014 roku. Więcej zdjęć (1)

Zdjęcie wykonane podczas obchodów 25-lecia powstania ZHR. Gdańsk, Długi Targ, 5 kwietnia 2014 roku.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Zdjęcie wykonane podczas obchodów 25-lecia powstania ZHR. Gdańsk, Długi Targ, 5 kwietnia 2014 roku.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Weźmie w nim udział ponad 200 harcerzy i harcerek z Pomorza, w tym także te osoby, które kładły podwaliny pod założenie tej organizacji. We wtorkowe popołudnie w Muzeum II Wojny Światowej przy pl. Bartoszewskiego 1 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku odbędzie się gala z okazji 30-lecia założenia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W wydarzeniu wezmą udział również najwyżsi przedstawiciele lokalnych władz.Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to dwie największe organizacje harcerskie w naszym kraju. Pierwsza została założona w roku odzyskania przez Polskę niepodległości, druga w roku upadku w naszym kraju systemu komunistycznego, zwanym również "drugim odzyskaniem niepodległości".

I to właśnie okres PRL-u, a właściwie chęć odnowy ruchu harcerskiego u jego schyłku legły u podstaw powołania ZHR, które liczy obecnie ok. 20 tys. członków, zrzeszonych w 1014 drużynach.

- Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej powstał w nawiązaniu do tradycji przedwojennego harcerstwa i w ramach sprzeciwu wobec polityki - podkreślam - ówczesnego ZHP. Pamiętajmy, że mówimy o okresie lat 80., gdy jeszcze istniał PRL. Co ważne, celem założycieli ZHR było stworzenie organizacji harcerskiej apolitycznej i odwołującej się do wartości chrześcijańskich - wyjaśnia phm. Przemysław Latarski, członek zarządu Okręgu Pomorskiego ZHR.
Co ciekawe, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej został powołany do życia w Trójmieście.

- Idea niepokornego i niepolitycznego harcerstwa zaowocowała zjazdem założycielskim ZHR, który odbył się w dniach 1-2 kwietnia 1989 roku na terenie kampusu uniwersyteckiego w Sopocie. Warto wspomnieć, że wśród osób, które kładły podwaliny pod naszą organizację, znalazło się sporo harcerzy i harcerek z Trójmiasta - uzupełnia phm. Latarski.
Od tego wydarzenia mija właśnie dokładnie 30 lat. Z okazji jubileuszu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się uroczysta gala, zorganizowana przez Okręg Pomorski ZHR. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 harcerzy i harcerek z naszego regionu: Trójmiasta, Wejherowa, Rumi, Redy, Pruszcza Gdańskiego, Skarszew, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Gniewu i Bytowa, a także naczelne władze związku. Nie zabraknie również najstarszych harcerzy, którzy brali udział w założycielskim zjeździe w Sopocie.

Na gali będą obecni także przedstawiciele najwyższych władz lokalnych.

- Udział w gali potwierdzili m.in. wojewoda pomorski, przedstawiciele duchowieństwa (czekamy na potwierdzenie uczestnictwa metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia), prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska, burmistrzowie Kartuz, Gniewu, Rumi, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorzy szkół, Lasów Państwowych, dowódcy jednostek wojskowych, Państwowej Straży Pożarnej. Gala odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka - wyliczają organizatorzy.
Szczegółowy plan wydarzenia znajduje się w ramce pod artykułem. Uwaga: gala będzie miała charakter zamknięty.
Czy byłeś w młodości harcerzem?
51%

tak, przez wiele lat

22%

tak, ale bardzo krótko

9%

nie, ale miałem taki plan

18%

nie, to nie było dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 526