30 listopada skończą się korki w Chyloni

25 listopada 2020, 10:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Urząd Marszałkowski: sami nie kupimy nowych pociągów

Budowa tunelu pod torami przy drodze krajowej nr 6 na wysokości przystanku SKM Rumia JanowoMapka powoduje duże korki w Cisowej, Chyloni i innych dzielnicach Gdyni, ale wiemy już, kiedy kierowcy będą mogli odetchnąć. Dwoma pasami pojadą od 30 listopada. Niestety, w przyszłym roku droga ponownie będzie zwężona.



Drogowcy nie zwalniają tempa przy budowie węzła integracyjnego w Rumi Janowie. Na nitce południowej drogi krajowej numer 6 wylewana jest już podwójna warstwa bitumiczna. To oznacza, że na kilkuset metrach jezdni w stronę Gdyni wkrótce pojawi się całkowicie nowy asfalt. Dzięki temu najprawdopodobniej 30 listopada tego roku na około trzy miesiące przywrócony zostanie ruch na całej jezdni, w obu kierunkach. Kierowcy bez wątpienia odetchną, bo zwężenie powodowało wielokilometrowe korki.

Przypomnijmy: droga pomiędzy Gdynią a Rumią od września zwężona jest do jednego pasa w każdym kierunku. Powoduje to ogromne korki, które w godzinach popołudniowego szczytu sięgają nawet ul. KartuskiejMapka w Gdyni i "wylewają się" na obwodnicę Trójmiasta. Przejechanie tych kilku kilometrów samochodem zajmuje zatem niekiedy dwie godziny.

Przez najbliższe trzy miesiące (albo dłużej, jeśli zima będzie sroga) przy SKM Rumia Janowo będzie można jednak swobodnie jechać dwoma pasami w obu kierunkach. Potem znowu dwa pasy zostaną zamknięte - tym razem w kierunku Redy - a ruch będzie odbywał się w dwóch kierunkach po nowej nitce jezdni w stronę Gdyni. Utrudnienia potrwają kolejnych kilka miesięcy.

Co powstaje w Janowie



Prace, które za ponad 60 mln zł wykonuje Budimex, zakończą się w drugiej połowie 2022 r. Inwestycja będzie trwać tak długo, bo w jej ramach powstanie m.in. tunel pod torami, a w większości gotowe są już nowe fragmenty ul. Oliwskiej, Łużyckiej, Kolejowej i Obrońców Westerplatte. Będzie też kładka dla pieszych łącząca ul. Gdańską z przystankiem kolejowym oraz nowe parkingi w rejonie ul. Kolejowej oraz przy ul. Jana III Sobieskiego.

W ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem na terenie Janowa powstaną również m.in. drogi rowerowe, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe. Nie zabraknie też oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Projekt przewiduje również znaczącą przebudowę infrastruktury wokół dworca kolejowego w Rumi przy ul. Starowiejskiej, gdzie przybędzie m.in. miejsc parkingowych i dróg rowerowych. Ma to znacząco odciążyć drogę krajową nr 6, pozwalając na przesiadkę na transport zbiorowy oraz podróż samochodem "na skróty" do części Rumi położonej za torami SKM.
Denerwują cię korki z powodu remontu dróg?
38%

nie, bo wiem, że potem będzie lepiej

31%

gdy widzę "tempo" prac, to często tak

31%

tak, często mam wrażenie, że można to było zorganizować lepiej

zakończona

łącznie głosów: 762