stat

42 mln zł oszczędności na śmieciach. Co Gdańsk zrobi z pieniędzmi?

8 czerwca 2016 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Moritz

Od początku wprowadzenia reformy śmieciowej mieszkańcy Gdańska wnoszą zawyżone opłaty za odbiór odpadów, co stworzyło nadwyżkę w wysokości aż 42 mln zł. Czy to oznacza, że mieszkańcom zostaną obniżone opłaty? Raczej nie, dodatkowe pieniądze pójdą najprawdopodobniej na sfinansowanie nowego systemu segregacji, który przygotowuje rząd.Gdy w lipcu 2013 roku wprowadzono reformę śmieciową, w Gdańsku ustalono stosunkowo wysokie stawki wyjściowe za odbiór odpadów i to naliczane nie od osoby, ale za metr kwadratowy. Radni opozycji apelowali, by obniżyć - ich zdaniem - "grabieżczą" stawkę, co ostatecznie stało się na sesji w lutym w 2014 roku i w efekcie od 1 kwietnia stawka za odbiór odpadów posegregowanych spadła z 56 gr do 44 gr za 1 m kw.

Jednak radni PiS w dalszym ciągu uważają, że obecna stawka jest wygórowana i mieszkańcy Gdańska przepłacają za utylizację odpadów. Dlaczego?

To efekt otrzymanej odpowiedzi od prezydenta Gdańska na interpelację w sprawie kosztów funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych w okresie od lipca 2013 do końca 2015 roku.

- Jednoznacznie z niej wynika, że miasto Gdańsk wyłudziło pod pretekstem utylizacji odpadów komunalnych ponad 42 mln zł - podkreśla Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.
Przez blisko dwa i pół roku dochody Gdańska z opłat od mieszkańców za gospodarkę opadami komunalnymi wyniosły w sumie 215 mln zł, a koszty systemu i wydatki inwestycyjne 173 mln zł. Nakłady na inwestycje wyniosły dokładnie 9,5 mln zł, zostały one przeznaczone na infrastrukturę poprawiającą czystość, czyli kosze na śmieci czy dodatkowe pojemniki.

Co stanie się z nadwyżką 42 mln zł? Czy opłata za odbiór odpadów zostanie obniżona?

- Jak jeszcze był wiceprezydent Lisicki, to zarzekał się na sesji RM, że żaden grosz nie zostanie źle zagospodarowany przez miasto i w kolejnych etapach te pieniądze zostaną zwrócone mieszkańcom. W tej sytuacji oczekujemy chociażby znaczącej obniżki opłat za odbiór odpadów w najbliższym czasie. Apelujemy "panie prezydencie oddaj nam nasze pieniądze, albo mieszkańcy zmienią ciebie" - podkreśla Strzelczyk.
Radni PiS podejrzewają, że nadwyżka może być przeznaczona na planowaną budowę spalarni w Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach, która ma powstać do 2020 roku za ponad 400 mln zł. Co ciekawe, w przeprowadzonej na zlecenie miasta ankiecie na temat spalarni wielu ankietowanych dopiero w momencie przeprowadzania badania uświadomiło sobie, że budowa spalarni może wiązać się z podwyżką opłat za śmieci. Mimo to blisko dwie trzecie gdańszczan (60,9 proc.) jest za uruchomieniem spalarni.

Czeka nas kolejna rewolucja w segregacji odpadów

Miasto jednak zaprzecza temu, że zamierza przekazać nadwyżki na ten cel. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zapewnia, że nadwyżka dochodów jest i będzie wydatkowana tylko i wyłącznie na system gospodarki odpadami komunalnymi.

Dlatego jeszcze w tym roku część nadwyżki będzie przeznaczona na to, by w sześciu okręgach powstała sieć punktów selektywnej zbiórki odpadów w formie minisortowni osiedlowych, gdzie będzie można oddać np. stary telewizor, ale też wymieniać się różnymi odpadami. Z dużym powodzeniem funkcjonuje na tej zasadzie Lamusownia w Krakowie.

Ponadto miasto czeka na ostateczną treść rozporządzenia szykowanego przez rząd, które ma być podjęte pod koniec czerwca lub na początku lipca. W związku z nim możemy się spodziewać kolejnej rewolucji w sposobie segregacji odpadów. Niewykluczone, że w domach zamiast trzech pojemników na odpady (poza mokrymi, suchymi, a od 1 lipca także szkłem), będzie ich aż sześć, w tym m.in. biodegradowalne pochodzenia roślinnego, tworzywa sztuczne i metal.

- Czekamy w niepewności na rozporządzenie, czy aby nie zwiększy ono kosztów funkcjonowania systemu. Jeżeli tak by się miało stać, to wolelibyśmy mieszkańcom złagodzić dodatkowe skutki tego rozporządzenia. Dopóki go nie będzie, nie jest też przesądzona żadna obniżka czy też podwyżka. Zapewniam, że środki, które były pobrane w ramach opłaty śmieciowej, na ten system zostaną przeznaczone - zapewnia Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej.
Zgodnie z miejskimi symulacjami, system śmieciowy od tego roku zacznie się bilansować i nadpłata prawdopodobnie nie powstanie.
Czy miasto powinno zwrócić nadwyżkę z opłat za śmieci?
73%

tak, poprzez obniżenie stawek

27%

nie, lepiej przeznaczyć ją na inwestycje związane z systemem

łącznie głosów: 1222