43 mln zł za bajpas kartuski PKM

26 października 2020, 21:00
Michał Brancewicz

Pomorska Kolej Metropolitalna wybrała firmę, która zaprojektuje i wybuduje odcinek linii o długości ok. 1,5 km, która stanowić będzie fragment objazdu kolejowego na Kaszuby. Prace potrwają dwa lata i będą kosztowały 43,25 mln zł. Polskie Linie Kolejowe wciąż nie rozstrzygnęły przetargu na swój odcinek bajpasu o długości ok. 16 km.Powstanie tzw. bajpasu kartuskiego, czyli kolejowej trasy objazdowej z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk-Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie linii kolejowych nr 234 i 229, jest spowodowane planowaną przez PKP PLK elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 Gdynia - Kościerzyna - Bydgoszcz.

Elektryfikowana będzie również linia PKM. Prąd na tej trasie popłynie w 2023 roku.

Natomiast PLK deklaruje, że elektryfikacja linii 201 wraz z jej rozbudową potrwa do 2025 roku. PKM negocjuje więc z kolejarzami z Warszawy, by w pierwszej kolejności zrobili odcinek Rębiechowo- Osowa, by w 2023 roku między Wrzeszczem i Osową mogły już kursować składy zasilane prądem.

Żeby w czasie elektryfikacji ruch pociągów zupełnie nie zamarł, potrzebne jest stworzenie objazdu.

Budowa bajpasu jest podzielona na dwa zadania:

  1. PKM odbuduje niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk-Kiełpinek - Gdańsk-Kokoszki
  2. PLK zmodernizuje ok. 16 km istniejącej linii Gdańsk-Kokoszki - Stara Piła - Żukowo - Glincz

Pomorska Kolej Metropolitalna właśnie wybrała wykonawcę swojej części zadania. Została nim firma Torhamer z Gdyni, która złożyła najkorzystniejszą finansowo ofertę na kwotę 43,25 mln zł.

Bajpas PKM i elektryfikacja w tym samym czasieZakres prac obejmuje włączenie linii kolejowej nr 234 (tzw. "bajpas kartuski") w linię 248 (PKM) na wysokości obwodnicy trójmiejskiej, za przystankiem PKM Gdańsk-Kiełpinek (jadąc w kierunku lotniska) oraz rewitalizację samej linii 234 na odcinku prawie 1,5 km (do okolic połączenia ulic Osiedlowej i Dojazdowej).

Istniejący, przedwojenny nasyp zostanie częściowo rozebrany, a następnie odbudowany i wzmocniony. Prace obejmą także budowę lub przebudowę dwóch przepustów pod torami na potoku Bystrzec, przejścia pod torami łączącego osiedle Karczemki z terenami rekreacyjnymi przy zbiorniku Kiełpinek oraz wiadukt drogowy łączący ulice Osiedlową i Dojazdową.

Na realizację wszystkich robót wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych zezwoleń wykonawca będzie miał 24 miesiące od momentu podpisania umowy.

- Budowę bajpasu i elektryfikację planujemy realizować równolegle, obie inwestycje rozpoczną się w 2021 roku - zapowiada Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.

Bajpas PLK do listopada 2022 rokuZ kolei PKP PLK wciąż nie wybrała wykonawcy swojego odcinka. W lipcu pisaliśmy, że oferty po raz drugi okazały się zbyt wysokie, bowiem najniższa opiewała na 137,7 mln zł, a kolejarze zamierzali przeznaczyć na ten cel 123 mln zł (zakres podstawowy bez opcji).

Jednak w przetargu zorganizowana została dodatkowa aukcja. W sierpniu PLK poinformowała, że za najkorzystniejszą uznana została oferta konsorcjum Rajbud i Torhamer (nie podając kwoty), które razem brały udziału w samym postępowaniu składając ofertę na kwotę 149,3 mln zł.

- Podpisanie umowy planowane jest do końca tego roku. Przed rozpoczęciem prac wykonawca przygotuje dokumentację projektową inwestycji wraz z niezbędnymi pozwoleniami - mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK. - Realizacja projektu i prac budowlanych przewidziana jest w okresie styczeń 2021 - listopad 2022 roku. Bajpas kartuski będzie gotowy przed rozpoczęciem modernizacji linii kolejowej nr 201 z Maksymilianowa przez Kościerzynę do Gdyni.
PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują około dziewięciokilometrowy odcinek linii 229 oraz wyremontują siedmiokilometrowy odcinek linii 234, na których nastąpi przywrócenie prędkości pociągów pasażerskich do 80 km/h.
Jakimi środkami komunikacji zbiorowej jeździsz najczęściej?
33%

pociągami

17%

autobusami

15%

tramwajami

3%

trolejbusami

32%

nie korzystam wcale

zakończona

łącznie głosów: 814