5 nowych miniparków na życzenie mieszkańców w tym roku

12 stycznia 2022, 14:00
Patryk Szczerba
Parki kieszonkowe są enklawą wypoczynku dla mieszkańców. Więcej zdjęć (1)

Parki kieszonkowe są enklawą wypoczynku dla mieszkańców.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Parki kieszonkowe są enklawą wypoczynku dla mieszkańców.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdynia szuka wykonawcy pięciu miniparków kieszonkowych, które pojawią się na Działkach Leśnych, w Chyloni oraz na Wzgórzu św. Maksymiliana. Powstaną, bo chcieli ich mieszkańcy, co pokazali, głosując w Budżecie Obywatelskim na projekt sieci parków.Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu mieszkańców.

Najwięcej osób - 13 079 głosów - chciało zakupu nowego ambulansu dla Miejskiej Stacji Pogotowia, kosztującego 520 tys. zł.

To oznaczałoby, że 980 tys. zł pozostanie jako niewykorzystane środki, więc zdecydowano się na zmiany i dołożenie 20 tys. zł, by mogły powstać parki kieszonkowe.

W ramach projektu udało się już utworzyć miniparki na terenie Dąbrowy, Pogórza, Pustek Cisowskich-Demptowa, Leszczynek, Grabówka oraz Wielkiego Kacka.

Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach. Za realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta.

- Parki kieszonkowe w Gdyni to wyjątkowe tereny zielone, których poszczególne koncepcje są bardzo indywidualne i charakterystyczne dla wybranej lokalizacji. W przestrzeniach stawiamy na różnorodną roślinność, ciekawe elementy małej architektury i nowoczesne rozwiązania, m.in. rabaty deszczowe oraz nawierzchnie przepuszczalne - mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
Nowe miniparki pojawią się na Działkach Leśnych, w Chyloni oraz na Wzgórzu św. Maksymiliana.

Parki i skwery w GdyniLokalizacje parków kieszonkowychDziałki Leśne - ul. NowogrodzkaMapka:Pojawią się tu lipa drobnolistna, jarząb, jesion i klon. W miejscu dużego przedeptu, którym przechodnie skracają sobie drogę z ul. Warszawskiej, zaprojektowano ścieżkę z kruszywa mineralnego oraz ławkę.

Będzie też stół piknikowy oraz ławeczki w głębi parku, a także karmnik i budki lęgowe.

Wzgórze św. Maksymiliana - u zbiegu ulic Ujejskiego i FranciszkańskiejMapka:Koncepcja została oparta na zgeometryzowanych kształtach nawierzchni oraz kompozycji nasadzeń zieleni. Przewidziano tu drzewa, trawy ozdobne, krzewy oraz rośliny cebulowe.

Teren zostanie ogrodzony.

Chylonia - przy skrzyżowaniu ul. Świeckiej 4 z ul. Pustki, w sąsiedztwie Biblioteki ChyloniaMapka:Koncepcja została oparta na geometrycznych kształtach z ukrytym symbolem morskim. W parku nasadzone zostaną rośliny i trawy ozdobne, krzewy oraz drzewa liściaste. Zaplanowano tam wydzieloną strefę wypoczynku oraz rekreacji wraz z przedłużeniem istniejącego chodnika od strony północnej.

Pojawią się tu ławki, stół do gry w szachy, kosz na śmieci oraz tablica informacyjna.

Wzgórze św. Maksymiliana - u zbiegu ulic K. Ujejskiego i M. RejaMapka:Koncepcja została oparta na geometrycznych kształtach nawierzchni oraz swobodnej naturalistycznej kompozycji nasadzeń zieleni. Na terenie "kieszonki" zastosowano nasadzenia roślin i traw ozdobnych, krzewów oraz roślin cebulowych.

Pojawi się też wydzielona strefa wypoczynku otoczona wielorodzajową roślinnością. W przestrzeni pojawi się mała architektura oraz dodatkowy ciąg pieszy od strony północnej.

Wzgórze św. Maksymiliana przy ul. bp. Dominika - Kieszonka na książkę w sąsiedztwie Biblioteki GdyniaMapka:Sąsiedztwo biblioteki nada kształt miejscu, o którego metamorfozie pisaliśmy kilkanaście miesięcy temu. Ławki będą miejscem do poczytania książki. Motyw morski łączący wszystkie parki ukryty zostanie w zagadce wygrawerowanej na ławce.

- Obecny drzewostan, silne zacienienie oraz pochyłość terenu i związana z nim erozja gruntu wpłynęły na zastosowanie niskiej roślinności okrywowej zimozielonej wzbogaconej bylinami i nawiązującej charakterem do runa leśnego, jednocześnie zapobiegającej erozji skarpy przez cały rok. Zastany drzewostan jest zadowalający i stanowią one dominantę w zagospodarowywanej przestrzeni. Park przystosowany zostanie dla osób z niepełnosprawnościami - informują urzędnicy.
Otwarcie ofert potencjalnych wykonawców nastąpi w nadchodzącym tygodniu. Parki mają być gotowe w drugiej połowie roku.
Jakiej zieleni najbardziej brakuje w Trójmieście?
41%

dużych parków

29%

niewielkich, ale zadbanych skwerów

16%

szpalerów drzew przy ulicach

14%

zadbanych trawników, na których można by odpoczywać

zakończona

łącznie głosów: 1068

Opinie wybrane


wszystkie opinie (107)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.