51 mln zł za teren pod osiedle na Strzyży

26 listopada 2020, 7:00
Michał Brancewicz

Ponad dwudziestu chętnych stanęło do licytacji miejskiego terenu przy ul. Wita StwoszaMapka na Strzyży. Wynosząca 10 mln zł cena wywoławcza za teren, na którym będzie mogło powstać osiedle mieszkaniowe, została podbita pięciokrotnie. Zwycięzcą aukcji została firma Invest Komfort oferująca 51 mln zł.Jak inwestować, to w kryzysie - z takiego założenia musieli wyjść deweloperzy, którzy licznie stawili się na środowej licytacji miejskiego gruntu o powierzchni 10,6 tys. m kw. po byłym centrum ogrodniczym Okaz.

Na ogłoszenie o sprzedaży tej miejskiej nieruchomości zareagowały aż 24 firmy - tyle bowiem podmiotów wpłaciło wadium, które było niezbędne, by móc stanąć do ustnego przetargu.

Cena wywoławcza terenu, który położony jest w pobliżu pętli i zajezdni tramwajowej oraz przystanku PKM Strzyża, wynosiła 10 mln zł. Minimalne postąpienie (podbicie stawki) wynosiło 100 tys. zł.

Ostatecznie cena zatrzymała się na kwocie 51 mln zł (ponad 4800 zł za m kw.). Taką ofertę złożyła firma deweloperska Invest Komfort.

Jakie plany ma nowy właściciel?

- Cieszymy się z wygranego przetargu na zakup terenu w Gdańsku przy ul. Wita Stwosza 77. Działka o powierzchni ok. 1 ha ma świetny potencjał, to jedna z lepszych lokalizacji w Gdańsku. Wygrana pozwoli urzeczywistnić plan zbudowania tu osiedla mieszkaniowego o podwyższonym standardzie - mówi Marek Pirsztuk, wiceprezes zarządu Invest Komfortu. - Nasza firma od dłuższego czasu poszukiwała gruntu w tej części miasta. Zakupiony teren wpisuje się w strategię Invest Komfortu opartą na tworzeniu wyjątkowych przestrzeni miejskich w unikalnych trójmiejskich lokalizacjach. Czekamy teraz na protokół z przetargu, następnie na zawarcie umowy, która umożliwi nam rozpoczęcie prac nad koncepcją osiedla
Miejscowy plan z 2018 roku zakłada w tym miejscu:

  • powstanie budynków mieszkaniowo-usługowych o wysokości od 12 do 19 m
  • zabudowę maksymalnie 35 proc. powierzchni działki
  • intensywność zabudowy dla kondygnacji nadziemnych: maksymalnie 2,0 - oznacza to stosunek powierzchni całkowitej budynku do powierzchni działki, czyli na działce o powierzchni 10 tys. m kw. mogą powstać budynki o łączniej powierzchni kondygnacji nadziemnych 20 tys. m kw.

Wokół działki znajdują się grunty, które muszą zostać zagospodarowane na park oraz tereny rekreacyjne.

Teren z lodziarnią Miś nie znalazł nabywcy


W środę licytowany miał być również m.in. teren o powierzchni 1147 m kw. przy ul. Sukienniczej i Grodzkiej,Mapka gdzie przez lata mieściła się lodziarnia Miś. Do przetargu, którego cena wywoławcza wynosiła 6 mln zł, stanęły dwie firmy - Elfeko i Intuo, ale żadna ostatecznie nie złożyła oferty.

Czytaj więcej: Miasto sprzedaje działkę. Lody Miś muszą się przenieść

Od jednego z uczestników licytacji usłyszeliśmy, że przed złożeniem oferty powstrzymała go informacja od projektanta. Miał on zwrócić uwagę, że uzyskanie zgód na prace budowlane od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków potrwa co najmniej cztery lata.

- Zawsze zajmowało to około dwóch lat. Nie możemy pozwolić sobie na zamrażanie kapitału na dwukrotnie dłuższy okres.
Chciał(a)byś zamieszkać w tej okolicy?
49%

tak, to fajnie położone miejsce i dobrze skomunikowane

37%

nie, bo bliskość tramwajów i pociągów może być uciążliwa

14%

trudno powiedzieć, zależy co tam powstanie

zakończona

łącznie głosów: 1595