Sześciometrowa rzeźba wieloryba przy fontannie Neptuna

17 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat

Nie dostała kawy do prywatnego kubka przez "ryzyko zatrucia"

Rzeźby dwóch wielorybów owiniętych plastikiem pojawiły się w środę obok fontanny Neptuna zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Działacze Greenpeace kontynuują tym samym akcję #BezPlastiku. Rzeźby do czwartku będzie można obejrzeć na plaży przy molo w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska.Ci, którzy w środę wybrali się na spacer Długim Targiem w Gdańsku, w okolicach fontanny Neptuna przystawali na nieco dłużej, nie tylko po to, by podziwiać figurę władcy mórz, ale ze względu na stojącą obok rzeźbę dwóch wielorybów, które wyłaniają się z oceanu. Dorosła sześciometrowa samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody oblepione plastikowymi śmieciami.

W ten sposób przedstawiciele Greenpeace chcą przypomnieć o problemie plastiku, który zalega na powierzchni wielu mórz.

- Rzeźba wielorybów została wykonana przez wolontariuszy z Włoch i jest zrobiona głównie z drewna oraz papieru i owinięta została plastikiem z recyclingu. Po zakończeniu akcji wspomniany plastik również zostanie poddany recyklingowi - mówi Katarzyna Guzek, rzecznik prasowy Greenpeace Polska. - Świat ma ogromny problem z plastikową epidemią i do tej pory nie udało się jej zaradzić. Jedynym lekarstwem na zmniejszenie tego problemu jest zmniejszenie produkcji plastiku jednorazowego użytku.
Żeby wzmóc efekt, instalacja została wyposażona w głośniki, z których słychać dźwięk wielorybiego śpiewu.

Wspólne sprzątane plaży ze śmieciRzeźba organizacji Greenpeace odwiedziła już m.in. Rzym, Madryt, Zagrzeb i Budapeszt. Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, w którym się pojawiła. W środę przez trzy godziny można ją było oglądać na Długim Targu. Potem instalacja zostanie przeniesiona w okolicę mola w Brzeźnie. Tam pozostanie do czwartku.

Dwa razy dziennie, o godz. 10:30 i 16:30, Greenpeace zaprasza również na wspólny spacer po plaży i jej okolicach. Podczas spacerów zbierane będą wszystkie śmieci znalezione po drodze.

Ponadto w strefie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbędą się warsztaty.

- Na stoisku IO PAN będziecie mieli okazję dowiedzieć się, jak działa system plaż. Przekonamy się, w jaki sposób ekosystem morski oczyszcza nadmorskie tereny. Razem z wami przeprowadzimy filtrowanie zawiesiny z wody morskiej i przedyskutujemy jej znaczenie w ekosystemie. Zaprezentujemy utrwalone okazy fauny i flory Morza Bałtyckiego. Zapraszamy was również na wspólne połowy! Spróbujemy sprawdzić, co pływa w morzu pomiędzy naszymi stopami - kończą działacze Greenpeace.
Segregujesz odpady?
13%

nie, to zbyt kłopotliwe

30%

staram się, ale nie zawsze o tym pamiętam

57%

tak i robię to bardzo starannie

zakończona

łącznie głosów: 1652