9 milionów papierosów za okutymi blachą drzwiami

21 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Firma z Gdyni próbowała przemycić 2,5 mln papierosów

Funkcjonariusze papierosy znaleźli za ciężkimi, okutymi drzwiami.

Kontener z Azji, który trafił do Gdańska prześwietlono najpierw za pomocą specjalnego skanera RTG. Potem do akcji wkroczył pies Jogi - przeszkolony do wykrywania tytoniu. Jak się okazało - za ciężkimi drzwiami ukryto prawie 9 milionów nielegalnych papierosów. Kontrabanda, którą właśnie przejęli funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej i CBŚP, warta była ponad 6 milionów złotych.Przeprowadzona na początku października rewizja kontenera z Azji z deklarowanym ładunkiem drzwi to efekt wymiany informacji pomiędzy pomorską KAS i CBŚP z Gdańska. Zgromadzone przez służby dane stanowiły podstawę do skierowania wspomnianego ładunku do szczegółowej kontroli.

Kontener zeskanowano za pomocą urządzenia RTG oraz przeszukano przy pomocy psa wyszkolonego do wykrywania tytoniu. Zarówno obraz zarejestrowany przez skaner NUCTECH, jak i reakcja psa Jogiego nie pozostawiały złudzeń: ładunek powinien zostać sprawdzony "fizycznie".

Niestety dostanie się do ukrytego towaru, który oficjalnie trafić miał na Łotwę, nie było najprostszym zadaniem.

"Zastawka" z ciężkich drzwi miała ukryć papierosy- Funkcjonariusze celno-skarbowi pełniący służbę na terminalu kontenerowym w Gdańsku nie raz spotykali się z tzw. "zastawką" czyli warstwą legalnego towaru, za którą przemytnicy ukrywali nielegalne produkty. Jest to dość powszechna praktyka stosowana przez grupy przestępcze zajmujące się przemytem kontenerowym. Rzadko zdarza się jednak, by "zastawka" skonstruowana była z tak ciężkich elementów jak okute blachą drzwi - mówi funkcjonariusz Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni uczestniczący w akacji.

Funkcjonariusze poradzili sobie jednak z napotkaną przeszkodą.

- Po wyładowaniu części towaru z kontenera, mundurowym udało się dotrzeć do 8 mln 850 tys. sztuk papierosów ukrytych w jego wnętrzu - mówi Agata Bloch, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej.

Przejęto papierosy i 84 pary drzwiPapierosy zatrzymano w związku z postępowaniem karno-skarbowym. Co ciekawe, zatrzymano również 84 pary drzwi, które znajdowały się w kontenerze.

Szacunkowa rynkowa wartość zatrzymanego towaru wynosi ponad 6,2 mln zł. Skarb Państwa mógł stracić na ujawnionej próbie przemytu prawie 10,5 mln zł.

Nad sprawą pracuje obecnie Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową Gdańsk Śródmieście w Gdańsku.
Kupujesz papierosy lub alkohol bez akcyzy?
16%

tak, regularnie

5%

tak, ale rzadko

14%

nie, ale jakbym miał(a) możliwość, to bym to zrobił(a)

65%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 1037