Klub młodszy od portu w Gdyni tylko o dwa lata. 90 lat Jacht Klubu Morskiego "Gryf"

27 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba

Jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów żeglarskich w Polsce, Jacht Klub Morski "Gryf" z Gdynizobacz na mapie Gdyni, świętuje dziś 90-lecie istnienia. Jego członkowie uczczą rocznicę, uroczyście zamykając tegoroczny sezon.Uroczystość klubowego zamknięcia sezonu żeglarskiego i pomorskiego sezonu motorowodnego z Pomorskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego rozpocznie się o godz. 17 przed siedzibą Jacht Klubu Morskiego "Gryf" zobacz na mapie Gdyni.

90 lat Jacht Klubu Morskiego Gryf: nagrody i świętowanie- Jednocześnie odbędą się uroczystości związane z obchodami 90-lecia powstania klubu. Najbardziej zasłużeni członkowie zostaną uhonorowani odznaczeniami klubowymi i związkowymi - zapowiada szefostwo klubu.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie okazja do wspólnej zabawy i wspomnień tych współczesnych i starszych wypraw.

Czytaj też: Dar Młodzieży: relacja z fragmentu Rejsu Niepodległości

Dla mieszkańców i miłośników żeglarstwa członkowie przygotowali wystawę, dokumentującą 90 lat istnienia klubu. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego przy al. Jana Pawła II 11.

Jacht Klub Morski "Gryf": dwa lata po rozpoczęciu budowy portu w GdyniZa protoplastę Jacht Klubu "Gryf uznaje się klub sportowy "Gryf". Zawiązany w gdyńskiej kawiarni "Grand Cafe" klub szybko stał się jednym z najważniejszych ośrodków żeglarstwa morskiego w Polsce. Wśród tych, którzy chcieli, by równocześnie z budową portu rozwijał się ośrodek sportowy w mieście byli m.in. Tadeusz Wenda, Józef Unrug czy komendant Daru Pomorza Konstanty Maciejewicz.

Zobacz również: Jacht Lady Dana 44 wrócił z rejsu dookoła świata

Początkowo klub spełniał funkcję ogólnodostępną, promując różne dyscypliny sportu, w tym piłkę nożną i lekkoatletykę. Nacisk był jednak od początku położony na sporty wodne, w tym przede wszystkim żeglarskie, w tym organizację szkoleń na stopnie żeglarskie.

W roku 1934 zamówione zostały pierwsze jachty - "Gryf I" i "Gryf II". Zmieniono nazwę na Klub Żeglarski "Gryf". Dwa lata później patronat nad klubem objęła Liga Morska i Kolonialna i pojawiły się kolejne jachty - morski slup regatowy "Olga", jacht "Irka" i turystyczny jacht "Albatros". W latach 1928-1939 łącznie przeszkolono około 400 osób. W 1939 roku klub liczył 152 członków.

W latach 1945-1946 wybudowano tymczasową siedzibę klubu, która dotrwała do 1973 roku. W tym czasie w klubie zaczęły pojawiać się kolejne jachty - w roku 1948 było to 5 jednostek, w tym "Orion" - pierwszy czynny po wojnie jacht klubu, pływający do dzisiaj.

Leonid Teliga rozsławił klubWydarzeniem, które rozsławiło klub był wyczyn Leonida Teligi. Żeglarz wypłynął w samotny rejs z portu w Casablance 25 stycznia 1967 roku na drewnianym jachcie Opty, docierając tam z Gdyni. W kwietniu 1969 roku wrócił do Gdyni.

W 2013 roku jednostka z okazji 85-lecia klubu została udostępniona w hangarze.

W latach 70. klub otrzymał nową siedzibę w obiekcie przy al. Jana Pawła II, który służy do dzisiaj.

Obecna nazwa obowiązuje od 2007 rokuObecna nazwa Jacht Klub Morski "Gryf" obowiązuje od 2007 roku. Klub posiada 9 morskich jachtów żaglowych - "Andromeda", "Albatros", "Archimedes", "Koga III", "Orion", "Pallas", "Tauri", "Umi", "Zefirek" i 2 jachty motorowe - "Alcor" i "Sokolik", zrzesza też około 20 jachtów prywatnych.

Klub jest m.in. organizatorem Regat Samotników o memoriał im. Leonida Teligi oraz wrześniowych Regat Gdynia-Władysławowo-Gdynia. Do klubu należy ponad 200 członków.
Interesujesz się historią żeglarstwa?
29%

tak, jestem pasjonatem tej dyscypliny

31%

znam pobieżnie podstawowe fakty

40%

nie, ta dziedzina jest mi kompletnie obca

zakończona

łącznie głosów: 283