90 lat polskiej bandery na "Darze Pomorza"

11 lipca 2020, 12:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny

13 lipca "Dar Pomorza" będzie świętował 90-lecie służby pod polską banderą. Z tej okazji w poniedziałek bilet będzie kosztował 1 zł. Wieczorem odbędzie się koncert szantowy, a po zmroku - przez cały weekend - będzie można podziwiać efektowną iluminację żaglowca.Świętowanie podniesienia bandery na jednostce będącej pod opieką Narodowego Muzeum Morskiego zaplanowano na najbliższe dni. Od soboty można podziwiać statek w pełnej gali banderowej, a każdego ranka o godz. 8 następować będzie poranne podnoszenie bandery. Na statku zostaną zaprezentowane ciekawostki dotyczące zebranych eksponatów, związanych z tamtymi wydarzeniami, oraz będzie można obejrzeć wystawę przedstawiającą historię zakupu żaglowca przez Polskę.

Pamiątkowa gazetka i zwiedzanie za złotówkęGoście "Daru Pomorza" dostaną też jako upominek gazetę "Jednodniówkę", przybliżającą atmosferę wydarzeń z 13 lipca 1930 r. i zawierającą opis prezentowanych na wystawie eksponatów.

- Ważnym punktem trzydniowych obchodów będzie uroczystość poświęcenia i podniesienia nowej bandery, która odbędzie się 13 lipca o godz. 10 - mówi Marcin Pawelski z "Daru Pomorza". - Tego dnia nasi goście będą mogli zwiedzać żaglowiec za symboliczną złotówkę - dodaje.
W poniedziałek wieczorem, w godzinach 20-21, odbędzie się występ Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny", koncertującego z rufy statku-muzeum. We wszystkich wydarzeniach będzie można uczestniczyć, stojąc na nabrzeżu Pomorskim.

Historia powstania "Daru Pomorza"Powołana w 1920 roku Szkoła Morska w Tczewie przez 10 lat szkoliła uczniów na starym
żaglowcu "Lwów", zbudowanym jeszcze w XIX wieku. Zaczęto szukać nowej jednostki, ale kryzys ekonomiczny nie pozwalał na zakup statku przez państwo, więc uruchomiono publiczną zbiórkę. Najwięcej datków zebrano na Pomorzu. Zakup wsparły dotacje Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

Odpowiedni żaglowiec znaleziono we francuskim porcie St. Nazaire. Była to niemiecka jednostka przekazana Francji w ramach reparacji wojennych "Prinzess Eitel Friedrich". Żaglowiec zakupiono i wyremontowano w duńskiej stoczni Nakskov. Całość kosztowała blisko 1,5 mln zł. Pierwotnie żaglowiec miał nazywać się Pomorze, ale w związku z hojnością Pomorzan uznano, że odpowiedniejszą nazwą będzie "Dar Pomorza".

Żaglowiec przypłynął do Gdyni w czerwcu 1930 roku, a uroczystość podniesienia polskiej bandery odbyła się 13 lipca. Uczestnicy na żaglowiec zostali przetransportowani motorówkami i holownikami. Gości przywitał kapitan "Daru Pomorza" Konstanty Maciejewicz, składając raport ministrowi przemysłu i handlu Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, który razem z Marią Jantą-Połczyńską został ojcem chrzestnym jednostki. Na pokładzie obecni byli najważniejsi ówcześni oficjele państwowi.

Oprócz Kwiatkowskiego przemawiał m.in. generał Zaruski. Po oficjalnych uroczystościach gości zaproszono pod pokład na wykwintne śniadanie.

Kilka dni później żaglowiec wypłynął w rejs pod polską banderą do Hawru, Bergen i Kopenhagi.

Czy znasz historię polskich żaglowców?
16%

tak, szczegółowo

43%

tak, ale pobieżnie

41%

nie, jestem w tej kwestii laikiem

zakończona

łącznie głosów: 229