stat

Akademiki dla potrzebujących medyków

6 kwietnia 2020, 13:25
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Pożegnanie w czasie epidemii. "Pacjent ma prawo"

Uniwersytet Gdański udostępnił 150 miejsc w domach studenckich, w bezpośredniej bliskości szpitala jednoimiennego w Gdańsku (7. Szpital Marynarki Wojennej), na potrzeby lekarzy i personelu medycznego pomagającym chorym na COVID-19. Miejsca w swoim domu studenckim udostępnia medykom również Gdański Uniwersytet Medyczny.W obawie o bezpieczeństwo bliskich lekarze oraz pracownicy ochrony zdrowia, którzy na co dzień niosą pomoc chorym na COVID- 19, wolą się izolować, niż po kolejnym dniu walki z epidemią koronawirusa wracać do domów. Szukają więc mieszkań, lokali czy pokoi, gdzie mogliby odpocząć przed kolejnym dniem zmagań.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście


150 miejsc w akademikach UGZ pomocą medykom przyszedł wojewoda pomorski, Dariusz Drelich. Na jego polecenie trójmiejskie uniwersytety udostępnią pracownikom ochrony zdrowia miejsca w swoich domach studenckich. Te zwolniono przed kilkoma tygodniami na prośbę głównego inspektora sanitarnego. Część studentów i doktorantów wróciła do domów, a dla tych osób, które takiej możliwości nie miały, uczelnie zapewniły inne zakwaterowanie.

- Pracownicy ochrony zdrowia są bardziej niż inni narażeni na kontakt z koronawirusem - podkreśla wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Jesteśmy im winni zapewnienie optymalnych warunków pracy, dlatego też poleciłem Uniwersytetowi Gdańskiemu wydzielenie łącznie 150 miejsc w domach studenckich nr 3 oraz 5 przy ul. Polanki 65 oraz w domu studenckim nr 10 przy ul. Macierzy Szkolnej nr 4 w Gdańsku na potrzeby zakwaterowania personelu medycznego z pobliskiego szpitala jednoimiennego. Hotel dla medyka działa już prawie trzeci tydzień. Za sprawne zorganizowanie niezbędnego zaplecza dla pracowników szpitala dziękuję też Uniwersytetowi Gdańskiemu.

Docelowo 44 miejsca w akademiku GUMeduDrugi hotel dla medyków znajduje się przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydowały, że lekarze z UCK mogą korzystać z części Domu Studenckiego nr 1 przy ul. Dębowa 9 w Gdańsku. Od 6 kwietnia br. będą mieli do dyspozycji 17 pokoi. W miarę potrzeb liczbę tę GUMed może zwiększać. Docelowo lekarze UCK będą mogli skorzystać z miejsc w 44 pokojach. Są to pokoje dwuosobowe, ale do indywidualnego wykorzystania (tylko przez jedną osobę).

- Studenci, którzy mieszkają w pokojach w części C, zostaną przeniesieni do pokoi w sąsiednich domach studenckich, natomiast rzeczy studentów, którzy na czas kwarantanny opuścili pokoje, zostaną umieszczone w specjalnie utworzonym magazynie - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Studenci będą mieli możliwość odebrania rzeczy po e-mailowym kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzki - kierownictwem DS 1, Osiedla Studenckiego oraz przewodniczącym Uczelnianego Samorządu Studenckiego.
Kolejne hotele dla medyków będą tworzone po zgłoszeniu zapotrzebowania wojewodzie pomorskiemu.
Czy masz w rodzinie kogoś, kto pracuje w ochronie zdrowia?
58%

tak

42%

nie

zakończona

łącznie głosów: 649