stat

Akcja straży miejskiej: pół tysiąca mandatów

14 marca 2019, 13:30
Krzysztof Koprowski

Po latach przymykania oczu straż miejska rozpoczęła walkę z anarchią kierowców w Gdańsku. Tylko w ramach dwóch akcji wystawiono prawie pół tysiąca mandatów za wykroczenia drogowe na łączną kwotę ponad 45 tys. zł. Po naszym artykule na temat dewastacji nowych chodników na ul. Sobótki zobacz na mapie Gdańska wzmożone kontrole przeprowadzono również we Wrzeszczu.Dokładnie 158 razy interweniowali strażnicy w ubiegłym tygodniu na osiedlu Lawendowe Wzgórze zobacz na mapie Gdańska na Południu. W efekcie działań, o które zabiegali sami mieszkańcy oraz zarządcy wspólnot:

 • nałożono 94 mandaty na łączną kwotę 9330 zł,

 • założono 93 blokady na koła,

 • odholowano jeden samochód,

 • udzielono czterech pouczeń,

 • sporządzono cztery wnioski o ukaranie do sądu,

 • wystawiono 26 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia (są to wezwania do siedziby SM, które będą skutkowały mandatem, pouczeniem lub wnioskiem do sądu).

- Akcja przyniosła oczekiwane efekty. Po pierwszym dniu naszych działań liczba wykroczeń zmniejszyła się o połowę. Spotkaliśmy się również z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców, którym leży na sercu porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym - mówi Agnieszka Grabowska, zastępca komendanta ds. prewencji.
Za działania straży miejskiej dziękowali Piotrowi Borawskiemu, zastępcy prezydenta, któremu podlega SM, także sami mieszkańcy. Borawski na Facebooku pochwalił się wiadomością e-mailową, w której czytamy, że "kierowcy, którzy raz dostali mandat, a nie pouczenie, już nie parkowali drugi raz na chodniku czy na zakazach".

Wcześniej zmasowane kontrole na Głównym MieściePrzypomnijmy, że jeszcze w lutym wzmożoną kontrolą straż miejska objęła rejon Głównego Miasta. Wówczas tylko w jeden dzień wystawiono 114 mandatów za nieprawidłowe parkowanie. Ostateczny bilans kilkudniowej akcji to:

 • 607 interwencji,

 • 397 mandatów na łączną kwotę 35 820 zł,

 • 33 pouczenia,

 • siedem spraw skierowanych do sądu,

 • 259 nałożonych blokad na koła,

 • 170 zawiadomień o popełnionym wykroczeniu.

Działania SM na wyremontowanej ul. SobótkiW bieżącym tygodniu straż miejska wprawdzie nie ogłosiła podobnej akcji wzmożonych patroli, ale efekty działań municypalnych było można zobaczyć m.in. na ul. Sobótki we Wrzeszczu. To ulica, która jeszcze przed oddaniem do użytku została zdewastowana przez wycieki z aut kierowców parkujących na chodnikach.

Czytaj też: Nowe chodniki niegotowe, a już zniszczone

Po montażu pełnego oznakowania na całej ulicy, zgodnie z którym należy parkować wyłącznie w zatokach lub bezpośrednio na jezdni, rozpoczęto zakładanie blokad na auta kierowców, którzy nadal usiłują wjeżdżać na chodniki. W efekcie (być może tylko tymczasowo) udało się opanować chaos parkingowy bez potrzeby montażu kolejnych słupków.

Ile słupków potrzeba, by zmienić złe prawo?O działaniach straży miejskiej na ul. Sobótki informował również profil FB Porządkujemy parkowanie w Gdańsku.Jak oceniasz skuteczność działań straży miejskiej w Gdańsku?
53%

poza kilkoma akcjami niewiele robią

35%

jest przeciętna, strażnicy wiele miejsc omijają szerokim łukiem

12%

strażnicy robią, co mogą, by zapanować nad anarchią parkingową

zakończona

łącznie głosów: 2012